اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

بزرگ علوی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 20 و 06 دقیقه و 24 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

بزرگ علوی


خلاصه : بزرگ علوی نویسنده نو پرداز ایرانی دوره معاصر ،در 13 بهمن 1282 در تهران به دنیا آمد.وی در سال 1302 برای ادامه‌ی تحصیل به اروپا رفت. پس از بازگشت به ایران با صادق هدایت آشنا شد و از یك سو با او و دوستان دیگرشان در گروهی موسوم به "ربعه" به فعالیت ادبی می‌پرداخت و از سوی دیگر در گروهی كه به "پنحاه و سه نفر" موسوم شدند فعالیت سیاسی داشت. به گفته‌ی خود او «دو فطب مرا در دو جهت می‌بردند و من بازیچه‌ی این دو موج ناسازگار شدم كه مرا له و لورده نكرده اما گسترش طبع قلم‌زنی مرا سد كردند.» در سال 1316 به زندان افتاد و چهار سال و نیم از عمر خود را در آنجا گذراند. پس از آزادی از زندان تا سال 1331 به تالیف و ترجمه پرداخت و مهم‌ترین اثر خود، رمان «چشم‌هایش» را در 1330 منتشر كرد. او پس از كودتای 28 مرداد در اروپا ماندگار شد و در 28 بهمن 1375 در برلین درگذشت.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : نویسندگی
والدین و انساب : پدربزرگ علوی ، حاج سید ابوالحسن، از روشنفكران مشروطه خواه بود.
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : بزرگ علو در سال 1283ه.ق در خانواده‌ای بازرگان و مشروطه خواه به دنیا آمد.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : وی در كودكی برای ادامه تحصیل به آلمان فرستاده‌شد و پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و عالی به ایران بازگشت و به تدریس و نویسندگی پرداخت .
وقایع میانسالی : بزرگ علوی در سال 1315 به اتهام داشتن افكار سوسیالیستی، با جمعی دیگر از همفكرانش به زندان افتد و تا بركنار شدن رضاشاه (شهریور 1320) در زندان ماند.یادداشتهای علوی در سالهای زندان "روی كاغذ قند و سیگار و پاكتهای میوه به صورت پنهانی نوشته می شد و پس از آزادی از زندان دستمایه نگارش دو گزارش داستان گونه ی او شد. علوی در شهریور 1320 به اتفاق یاران همفكر خود از زندان آزاد شد و به فعالیتهای حزبی پرداخت. حوادث سیاسی داخلی علوی را بار دیگر در سال 1327 به زندان فرستاد و این بار دو سال در زندان ماند. او در 1329 از زندان آزاد شد و در زمانی كه كشور صحنه تلاش برای ملی كردن صنعت نفت بود، بزرگ علوی نیز متاثر از سیاست روز در زمینه های گوناگون قلم می زد. او در همین سالها برجسته ترین اثر هنری این دوره از نویسندگی خود یعنی داستان نیمه بلند چشمهایش را نوشت و در 1331 به چاپ رساند. علوی در سال 1322 سردبیری مجله ادبی پیام نو را بر عهده گرفت و طی این‌سالها با همكاری صادق هدایت و مجتبی مینوی كه از دوستان صمیمی او بودند فعالیتهای‌ادبی مختلفی انجام داد و یك رمان و دهها داستان كوتاه را به چاپ رساند; ولی بنابه دلایل سیاسی و گرایشات توده‌ای چندی در زندان بسر برد و كتب وی از سال 1332 تا سال‌1357 در ایران اجازه چاپ نیافت و خود نیز طی این سالها در اروپا بسر برد. بزرگ علوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران بازگشت و پس از چندی‌مجددا رهسپار آلمان شد. و پنجاه و سه نفر را در 1321 منتشر كرد.
زمان و علت فوت : بزرگ علوی در سال 1376 ه.ش در سن 93 سالگی در برلن در گذشت.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی :
فعالیتهای آموزشی : بزرگ علوی در نوجوانی همراه پدر به اروپا رفت و در برلین به تحصیل پرداخت. پس از فراغت از تحصیل در رشته تعلیم و تربیت به ایران بازگشت و در شیراز مشغول تدریس شد. او در 1307 به تهران آمد و كار تدریس را دنبال كرد.بزرگ علوی در فروردین 1332 ظاهراً برای معالجه چشم به آلمان رفت و وقوع كودتا در 28 مرداد همان سال، بازگشت او را به ایران منتفی ساخت و بزرگ علوی برای همیشه در آلمان ماند و در برلین به تدریس زبان و فرهنگ ایران پرداخت. وی در فرودین 1358 به تهران آمد و پس از چندی دوباره به آلمان بازگشت .علوی طی سالهای اقامت طولانی خود در آلمان سمت استادی دانشگاه برلین را بر عهده داشت و پس از بازنشستگی نیز به پژوهش پرداخت . وی در طول زندگی خود كتب متعددی نوشت كه برخی از آنها به دلیل سبك خاص‌نگارش از كتب معروف فارسی بشمار می آیند
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : بزرگ علوی در همین سالها با سه تن دیگر از جمله صادق هدایت گروه "ربعه" را تشكیل دادند و سلسله بحثهای نوین ادبی را آغاز كردند.
چگونگی عرضه آثار : وی در طول زندگی خود كتب متعددی نوشت كه برخی از آنها به دلیل سبك خاص‌نگارش از كتب معروف فارسی بشمار می آیند.معروف‌ترین كتاب بزرگ علوی رمان (چشمهایش) است كه ظاهرا با الهام اززندگانی و شاهكارهای كمال الملك نقاش معروف اواخر عهد قاجار و دوره رضا شاه پهلوی نگاشته شده است. نویسنده در این رمان از روشی بدیع سود برده است بدین گونه‌كه قطعات پراكنده یك ماجرا را كنار هم گذاشته و از آن طرحی كلی آفریده است كه برحدس و گمان تكیه دارد. وی در سایر آثار خود از جمله چمدان، میرزا و سالاریها شیوه رمانتیسم اجتماعی را بخوبی و با موفقیت اجرا نموده كه اوج این شیوه در داستان كوتاه(گیله مرد) بچشم می خورد. در مجموع مضمون اكثر داستانهای علوی از آرمانهای سیاسی‌و حزبی او الهام می‌گیرد و قهرمانان او همانند خود وی اغلب انسانهای ناكامی هستند كه دور از وطن، در غربت و آوارگی بسر می‌برند. آثار استاد بزرگ علوی : داستان دیو، چمدان ، ورق پاره‌های زندان ، پنجاه و سه نفر،نامه ها، میرزا، سالاریها،چشمهایش ،خاطرات بزرگ علوی،روایت ،سالاری‌ها ،نامه‌های برلن: از بزرگ علوی در دوران اقامت در آلمان . مهم‌ترین ترجمه های وی نیز عبارتند از: دوشیزه اورلئان ( شیللر) ،كسب و كارخانم وارن (برنارد شا و) ،دوازده ماه (ساموئل مارشاك) ،مستنطق ( پریستلی) ،حماسه ملی‌ایران ( نولد كه) ،باغ آلبالو ( چخوف ) ،افسانه آفرینش هدایت (ترجمه از فارسی به آلمانی)،گلهای آبی (واندا والیسلو سكایا)، دو فریفته (لوپا دوویسكی). بزرگ علوی همچنین دارای چند مقاله نقد ادبی است كه در نوع خود قابل توجه وتحسین است: صادق هدایت (مندرج در مجله پیام نو) ناصر خسرو مروزی قبادیانی (پیام‌نو) نقد رمان شوهر آهو خانم اثر علی محمد افغانی (مجله كاوه).

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  افسانه آفرینش هدایت (ترجمه از فارسی به آلمانی)
      ویژگی اثر : ترجمه
2  باغ آلبالو ( چخوف )
      ویژگی اثر : ترجمه
3  پنجاه و سه نفر
      ویژگی اثر : تالیف-1321
4  چشمهایش
      ویژگی اثر : رمان،وی در ظاهرا با الهام اززندگانی و شاهكارهای كمال الملك نقاش معروف اواخر عهد قاجار و دوره رضا شاه پهلوی نگاشته شده است. نویسنده در این رمان از روشی بدیع سود برده است بدین گونه‌كه قطعات پراكنده یك ماجرا را كنار هم گذاشته و از آن طرحی كلی آفریده است كه برحدس و گمان تكیه دارد.
5  چمدان
      ویژگی اثر : مجموعه داستان كوتاه چمدان (1313 ش) نخستین اثر بزرگ علوی است. بزرگ علوی در این مجموعه با به كارگیری نثر ساده و انشای روان و بازتاباندن فرهنگ عامه و تصویر ناكامی ها و سیه روزیهای آنان،به سبك محمد علی جمالزاده و صادق هدایت نزدیك شده است، با این اختلاف كه شخصیتهای داستانهای علوی به لحاظ تحرك و پویایی اجتماعی با شخصیتهای داستانهای هدایت، كه "نگرشی دیگر گونه" نسبت به جهان دارند، فرق می كنند.
6  حماسه ملی‌ایران ( نولد كه)
      ویژگی اثر : ترجمه
7  خاطرات بزرگ علوی
      ویژگی اثر : تالیف
8  خاطرات بزرگ علوی
      ویژگی اثر : تالیف
9  داستان دیو
      ویژگی اثر : تالیف
10  دو فریفته (لوپا دوویسكی)
      ویژگی اثر : ترجمه
11  دوازده ماه (ساموئل مارشاك)
      ویژگی اثر : ترجمه
12  دوشیزه اورلئان ( شیللر)
      ویژگی اثر : ترجمه
13  روایت
      ویژگی اثر : تالیف
14  سالاریها
      ویژگی اثر : رمان
15  كسب و كارخانم وارن (برنارد شا و)
      ویژگی اثر : ترجمه
16  گلهای آبی (واندا والیسلو سكایا)
      ویژگی اثر : ترجمه
17  گیله مرد
      ویژگی اثر : داستان كوتاه "گیله مرد" نوشته‌ی بزرگ علوی یكی از داستان‌های زیبای ادبیات معاصر ایران است.
18  مستنطق ( پریستلی)
      ویژگی اثر : ترجمه
19  میرزا
      ویژگی اثر : رمان
20  نامه‌های برلن: از بزرگ علوی در دوران اقامت در آلمان
      ویژگی اثر : تالیف
21  ورق پاره‌های زندان
      ویژگی اثر : تالیف-او كتاب ورق پاره های زندان را در 1320منتشر داد.


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو