تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

محمدغلامرضایی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 19 و 59 دقیقه و 01 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

محمدغلامرضایی


خلاصه : محمدغلامرضایی، محقق و استاد دانشگاه به سال 1331 در خور و بیابانك كه هم اكنون از توابع نایین در استان اصفهان است، چشم به جهان گشود. دوران كودكی را در خانواده ای آرام و متدین گذراند. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را مطابق نظام آموزشی آن روزگار تا كلاس پنجم دبیرستان در شعبه ادبی در همان جا گذراند و كلاس ششم ادبی را در دبیرستان ایرانشهر یزد به پایان برد. وی در سال 1349 در رشته ادبیات فارسی دانشسرای عالی تهران پذیرفته شود. او با موفقیت در سال 1352 فارغ التحصیل شد. در همان سال در دوره فوق لیسانس ادبیات فارسی پژوهشكده فرهنگ ایران پذیرفته شد. در سال 1355 نیز با موفقیت از آن مؤسسه فارغ التحصیل شد و به دوره دكترای ادبیات فارسی دانشگاه تهران راه یافت. او در سال 1359 از رساله دكترای خود با موضوع «داستان های غنایی منظوم» دفاع كرد. او وی از سال 1371 تا 1378 عضو هیأت علمی دانشگاه یزد بود و از شهریور 1378 به دانشگاه شهید بهشتی منتقل شد. اغراق نیست اگر بگوییم كتاب های دانشجویان رشته ادبیات حاصل یك عمر تلاش و تحقیق استادان ادبیات فارسی است كه براساس موضوع های مختلف مطرح در این رشته نگاشته می شود. محمدغلامرضایی نیز از این دسته استادان نمونه ادبیات فارسی است كه با وسواس و دقت علمی در انتخاب موضوع، كتاب های مؤثر و مفیدی را در اختیار دانشجویان قرار داده است.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
تحصیلات رسمی و حرفه ای : ـ دیپلم: ادبی 1349 یزد ـ كارشناسی زبان و ادبیات فارسی 1353 تهران دانشگاه تربیت معلم ـ كارشناسی ارشد زبان ادبیات فارسی 1355 تهران پژوهشكده فرهنگ ایران ـ دكترای زبان و ادبیات فارسی 1359 تهران دانشگاه تهران
فعالیتهای ضمن تحصیل : محمدغلامرضایی در زمان تحصیل در دوره لیسانس ادبیات فارسی تا سال 1357 با انجمن آثار ملی ـ انجمن مفاخر ـ همكاری داشته است. در آن دوره از جمله كارهایی كه آن انجمن انجام می داد چاپ كتاب هایی مناسب با كارهای انجام شده بود. محمدغلامرضایی به تشویق استاد «ایرج افشار» و تمایل آن انجمن اقدام به فهرست نویسی آثار خطی آن انجمن كرد. این اثر كه با نام «فهرست كتاب های كتابخانه انجمن آثار ملی» در سال 1356 به چاپ رسید، شامل تعدادی نسخ برای نمونه بود كه با مقدمه ایرج افشار به چاپ رسید.
استادان و مربیان : دوران تحصیل محمد غلامرضایی باعث شد با طیف وسیعی از استادان آشنا شود و از محضر آنها استفاده كند. در دانشسرای عالی از حضور استادانی چون مرحوم دكتر جعفر شعار، مرحوم دكتر سیدضیاءالدین سجادی، پوران شجیعی، مرحوم دكتر محمدجعفر محجوب، دكتر علی احمدی و در دانشگاه تهران از محضر مرحوم دكتر بهرام فره وشی، مرحوم دكتر عبدالحسین زرین كوب، ژاله آموزگار و در دوره فوق لیسانس افتخار شاگردی، دكتر دبیرسیاقی، مرحوم دكتر خانلری، استاد دكتر شهیدی و... دكتر ایرج افشار، دكتر زریاب، دكتر مهدوی دامغانی و... بهره برده است.
فعالیتهای آموزشی : غلامرضایی از سال 1357 به یزد رفت و در دانشسرای عالی این شهر كه شعبه ای از دانشگاه تربیت معلم تهران بود، استخدام شد. این مؤسسه بعدها با نام دانشگاه تربیت معلم یزد مستقل و سپس با دانشگاه یزد ادغام شد. او همچنین از سال 1371 تا 1378 عضو هیأت علمی دانشگاه یزد بود و از شهریور 1378 به دانشگاه شهید بهشتی منتقل شد. محمدغلامرضایی در مدت بیست وپنج سالی كه فعالیت دانشگاهی داشته است دروس گوناگون را در دوره های دكترا و كارشناسی ارشد و كارشناسی ادبیات فارسی تدریس كرده است و تعداد قابل توجهی از رساله های دانشجویان به راهنمایی یا مشاوره ای او به پایان آمده است.
آرا و گرایشهای خاص : دكتر غلامرضایی با داشتن تجربه سال ها تدریس در رشته ادبیات معتقد است: «دانشجویان باید با دید باز و دركی جامع، رشته ادبیات را برگزینند و در این رشته با كسب تجربه و مطالعه زیاد در پیشرفت جامعه سهیم باشند».
چگونگی عرضه آثار : - چاپ مقاله در نگین، راهنمای كتاب، آینده، كیهان فرهنگی، مجله پژوهشی دانشگاه اصفهان و ... ـ سخنرانی ها و همایش ها: كنگره فخرالدین اسعد عراقی در عراق، درباره منظومه منطق العشاق كنگره قطران تبریزی در ارومیه، درباره سبك آذربایجانی كنگره رودكی در تالار رودكی، در مورد رودكی

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  داستان غنایی منظوم تا آغاز قرن هفتم
      2  داستانهای غنایی منظوم تا آغاز قرن هفتم
      ویژگی اثر : «داستان های غنایی منظوم تا آغاز قرن هفتم» نام یكی دیگر از تألیفات غلامرضایی است كه در واقع رساله دكترای او بوده است. در ویراست دوم ? داستان به صورت زبان خود شاعر تلخیص شده است و خوانندگان می توانند از این خلاصه ها استفاده كنند. در این خلاصه نویسی سعی شده سیر داستان حفظ شود.
3  روش تحقیق و شناخت مراجع ادبی
      ویژگی اثر : چاپ اول 1368 چاپ دومو سوم 1382. «روش تحقیق و شناخت مراجع ادبی» عنوان دیگری از تألیفات دكتر محمد غلامرضایی است كه در سه فصل و یازده بخش نوشته شده است. در این كتاب با مروری بر تاریخ چاپ و پیشرفت این صنعت مهم و تعریف واژه های مهمی چون تحقیق و مرجع و... به ذكر مهم ترین عناصر در تحقیق و شناخت مراجع ادبی پرداخته است. این كتاب كه برای نخستین بار در سال ???? چاپ شده است ویرایش سوم و چاپ دوم آن سال ???? به چاپ رسیده است و در فصل هایی با نام كتاب شناسی كتاب های خطی چاپی، تحقیق و روش تهیه پایان نامه و آشنایی با مراجع تدوین شده است.
4  روش تحقیق و شناخت مرجع ادبی
      5  سبك شناسی شعر
      ویژگی اثر : دقت و وسواس علمی از ویژگی های مهم محمد غلامرضایی است. او در كتاب هایی كه نوشته است به ذكر تعریف و دادن اطلاعات مهم برای شناخت موضوع مورد بحث اهمیت خاصی می دهد و با ذكر تاریخچه آنها نمونه های مهم از هر موضوع جنبه های مختلف آن را برای خواننده آشكار می سازد. بارزترین شكل این ویژگی در دو كتاب «سبك شناسی شعر فارسی» و «مرجع شناسی» قابل مشاهده است. بخش بندی موضوع های مطرح شده كتاب ها به شكل دقیق و علمی از دیگر ویژگی های اوست. بحث های موردنظر او كامل و بی نقص ارائه شده است.
6  سبك شناسی شعر پارسی از رودكی تا شاملو
      ویژگی اثر : «سبك شناسی شعر پارسی از رودكی تا شاملو» از جمله آثار تألیفی محمد غلامرضایی است كه مبنای تقسیم بندی آن زمان است. در فصل اول مباحث كلی مورد بحث واقع شده است و در یازده فصل نگارش یافته است. در فصل اول مقدمات ارائه شده به صورت جامع و كامل است و تعریفات جامعی از لغات مهم ارائه شده است. برای نمونه واژه سبك، سابقه دانش سبك شناسی در ایران، عوامل سبك ساز و... مورد بررسی قرار گرفته است. در بخش های زیر مباحثی از قبیل: ویژگی زبانی دوره رشد و تكوین، سبك شعر دوره سامانی، سبك شعر قرن ،? سبك شعر قرن ،? سبك شعر دوره مغول، سبك شعر قرن نهم، سبك شعر دوره صفویه، دوران بازگشت ادبی، دوره مشروطه و سبك شعر معاصر مورد بررسی كامل قرار گرفته است.
7  سبك شناسی نثر فارسی
      8  سی قصیده
      ویژگی اثر : برگزیده قصاید ناصرخسرو با مقدمه مفصل و توضیحات. «سی قصیده» در این كتاب، سی و دو قصیده و چهار قطعه از دیوان شاعر، براساس تصحیح استاد فاضل دكتر مهدی محقق و شادروان مجتبی مینوی آورده شده است، بی آن كه بیتی از آنها حذف شود. قصاید برگزیده شده نمایانگر هنر و شاعری و دیدگاه های شاعر است. در این كتاب درسی سعی شده است شرح تمام قصاید بازگو نشود و استادان و دانشجویانی كه از این كتاب استفاده می كنند مجال بحث در ظرایف و دقایق شعر را داشته باشند. خوانندگان در این كتاب می توانند با احوال و افكار ناصرخسرو و... آشنا شوند. بسیاری از دانشجویان زبان و ادبیات فارسی در واحد درسی ناصرخسرو شرح قصاید این شاعر مهم و برجسته را از كتاب دكتر غلامرضایی خوانده اند، این كتاب در میان برگزیده های ناصرخسرو از بهترین برگزیده هاست و اشعار آن با وسواس فراوان انتخاب شده است.
9  طرز عنصری
      ویژگی اثر : نثر منصوفه


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,