تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

دكتر سیدمحمد علوی‌مقدم‌
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 19 و 53 دقیقه و 40 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

دكتر سیدمحمد علوی‌مقدم‌


خلاصه : دكتر سیدمحمد علوی‌مقدم‌، در سال 1311 شمسی در شهر سبزوار بدنیا آمد ایشان دارای مدرك دكتری رشته زبان و ادبیات فارسی گرایش بلاغت و نقد ادبی و عربی از دانشگاه تهران می باشد.دكتر علوی عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه فردوسی مشهد بود كه در مهرماه سال 1382 بازنشسته شدند . از ایشان بعنوان چهره ماندگار رشته ادبیات تجلیل به عمل آمد. او هم اكنون با توجه بر علاقه مندی به زادگاهش در سبزوار به دانشجویان سبزواری در مقطع كارشناسی ارشـد (( فوق لیسانــس )) دانشــگاه آزاد اسلامی و دانشــگاه تربیت معــلم فیــض می بخشد.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : بلاغت و نقد ادبی و عربی
والدین و انساب : سید محمد علوی مقدم در خانواده‌ سید محمدعلی‌ بن حاج میرزامحمد علوی ششتمدی، در سبزوار دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. جدش حاج میرزامحمد، از ثقات و سادات باتقوای سبزوار بود و نام محمد رابمناسبت جدش بر او نهادند.
خاطرات کودکی : سیدمحمد علوی مقدم از دوران كودكی خود چنین می گوید: "به مدرسه می رفتم و درس می خواندم و تابستانها را به روستاهای سبزوار می رفتم."
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : خانواده سیدمحمد علوی مقدم از طبقه نیمه مرفه بود.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : سیدمحمد علوی‌مقدم تحصیلات‌ ابتدایی‌ خویش‌ را در شهر زادگاهش -سبزوار- در نزد معلم‌ فرزانه‌ مرحوم‌ حاج شیخ‌ حسن‌ داورزنی‌، در دبستان ملی دانش‌ و با رتبه شاگرد دومی در سطح شهرستان به‌ پایان‌ برد. از دیگر معلمان وی در آن زمان حاج عباسعلی آقابابایی و حاج غلامحسین صدقی و حسین صدقی بودند. همزمان‌ با تحصیلات‌ علوم‌ جدید، در حوزه‌ علمیه‌ سبزوار به‌ تحصیل‌ علوم‌ اسلامی‌ مشغول‌ شد و علوم‌ عربیت‌ و ادبیات‌ و معارف‌ اسلامی‌ را فرا گرفت‌.در سال 1336 در رشته‌ زبان و ادبیات‌ فارسی‌ در دانشسرای‌ عالی‌ تربیت معلم‌ تهران‌ قبول‌ شد و در سال‌ 1339 با فارغ‌التحصیل‌ شدن‌ از این‌ دانشسرا، سال‌ها در دبیرستان‌ «اسرار» به‌ تدریس‌ ادبیات‌ فارسی‌ پرداخت‌. ایشان در سال‌ 1340ش‌، یكی‌ از پنج‌ نفری‌ بود كه‌ در رشته‌ دكتری‌ ادبیات‌ فارسی‌ دانشگاه‌ تهران‌ پذیرفته‌ شد و در سال 1349 فارغ التحصیل گردید.
خاطرات و وقایع تحصیل : سیدمحمد علوی مقدم از خاطرات حین تحصیل كه با كار معلمی همراه بود خود چنین می گوید: "من تدریس خود را در روستای نامن- در 35 كیلومتری غرب سبزوار- آغاز كردم. روزهای پنجشنبه با دوچرخه به سبزوار می آمدم و در جاده هموار روستا به شهر كه در جنوب راه شوسه تهران - مشهد بود و خلوت و كم رفت و آمد ،در حین دوچرخه سواری كتاب می خواندم. از خاطرات فراموش نشدنی دوران آموزگاری در روستای نامن ،فرصت خواندن كتاب در ان روستا بود كه من بیشتر شبها بیدار بودم و چراغ نفتی را دوبار نفت می ریختم .پس از چند گاهی برای تدریس مرا از روستا به شهر آوردند و به تدریس در دبیرستان مشغول شدم." سید محمد علوی مقدم از دوران تحصیل خود چنین می گوید: "در دوران تحصیل برخی از شبها را تا صبح بیدار بودم و با خوردن و نوشیدن قهوه می توانستم تا اذان صبح مطالعه كنم.در دوران تحصیل از دانشجویان ممتاز بودم."
فعالیتهای ضمن تحصیل : سیدمحمد علوی‌ مقدم‌ پس‌ از پایان‌ دوره‌ تحصیلات‌ علوم‌ قدیم‌ و جدید، در سال 1331 به شغل شریف معلمی روی آورد و اولین سال تدریس خود را در روستای نامن- در 35 كیلومتری غرب سبزوار- آغاز كرد و سپس به سبزوار منتقل شد و به تدریس در مدارس این شهر پرداخت.در سال 1336 در رشته‌ زبان و ادبیات‌ فارسی‌ در دانشسرای‌ عالی‌ تربیت‌ معلم‌ تهران‌ قبول‌ شد و در سال‌ 1339 با فارغ‌التحصیل‌ شدن‌ از این‌ دانشسرا، سال‌ها در دبیرستان‌ «اسرار» به‌ تدریس‌ ادبیات‌ فارسی‌ پرداخت‌.سیدمحمدعلوی مقدم همزمان با تحصیل خود در دوره دكتری در دانشگاه تهران ، از سال 1336 تا سال 1349 به سبزوار می آمد و در دبیرستان های این شهر تدریس می كرد و مدتی‌ ریاست‌ دبیرستان‌ «اسرار»- بزرگترین دبیرستان سبزوار در قبل از انقلاب اسلامی- را نیز برعهده‌ داشت‌.
استادان و مربیان : سیدمحمد علوی‌مقدم تحصیلات‌ ابتدایی‌ خویش‌ را در این‌ شهر در نزد معلم‌ فرزانه‌ مرحوم‌ حاج شیخ‌ حسن‌ داورزنی‌، در دبستان ملی دانش‌ و با رتبه شاگرد دومی در سطح شهرستان به‌ پایان‌ برد. از دیگر معلمان وی در آن زمان حاج عباسعلی آقابابایی و حاج غلامحسین صدقی و حسین صدقی بودند. همزمان‌ با تحصیلات‌ علوم‌ جدید، در حوزه‌ علمیه‌ سبزوار به‌ تحصیل‌ علوم‌ اسلامی‌ مشغول‌ شد و علوم‌ عربیت‌ و ادبیات‌ و معارف‌ اسلامی‌ را فرا گرفت‌. از جمله‌ استادان‌ ایشان‌ در آن‌ زمان، حاج شیخ محمدحسن شریعتمداری، آیت الله‌ حاج شیخ محمدتقی عندلیبی خواستار كه در مسجد جامع سبزوار تدریس داشت، حاج شیخ ولی الله اسراری كه در مدرسه فصیحیه درس می داد، حاج سیدفخرالدین افقهی كه در مسجد پامنار جلسه درس برپا كرده بود، و حاج شیخ قربانعلی شریعتی مزینانی در حوزه و مرحوم‌ حاج‌ میرزا اسدالله‌ فاضلی‌ بود كه‌ در مدرسه‌ فخریه‌ تدریس‌ می‌كردند. از دیگر اساتید و مربیان سیدمحمدعلوی مقدم می توان به غلامحسین صدیقی ،اقای حسین صدوقی (ابتدایی)،بهارمی عنایت الله ،حاج میرزا اسدالله فاضلی (متوسطه) ، دكتر بدیع الزمان فروزانفر و استاد جلال همایی (دكتری) اشاره كرد.
هم دوره ای ها و همکاران : دكتر هوشنگ امینی (همدوره ) ، دكتر فاضلی ،دكتر ركنی ،دكتر حمید زرین كوب ،دكتر اشرف زاده ،دكتر احمد كربلایی از همكاران سیدمحمد علوی مقدم می باشند.
همسر و فرزندان : سیدمحمد علوی مقدم متاهل و دارای همسر (خانه دار) و سه فرزند پسر (پسر ارشد دارای دكتری ساختمان ،پسر میانی فیزیولوژیست و پسر كوچكتر دارای دكتری ادبیات) و دو دختر ( دختر بزرگ دارای كارشناسی زبان انگلیسی و دیگر دختر دارای كارشناسی مامایی) می باشد. دكتر مهیار علوی مقدم فرزند این استاد گرانقدر است كه هم اینك به عنوان استادیار و عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت معلم سبزوار به تدریس و تحقیق و تألیف مشغول است.او در همایش نكو داشت پدر خویش مقاله ای تحت عنوان «نظریه دریافت ،هرمنو تیك و تاویل متن » ارائه كرده است.
وقایع میانسالی : سیدمحمد علوی‌ مقدم‌ پس‌ از كسب‌ درجه‌ دكتری‌ در سال‌ 1349 از‌ دانشگاه‌ تهران، یه ‌ ادبیات‌ فارسی‌، به‌ دانشكده‌ ادبیات‌ و علوم‌ انسانی‌ مشهد رفت‌ و بیش از سی‌ و پنج‌ سال‌ است‌ كه‌ با‌ سمت‌ دانشیاری و سپس استادی‌، در آن‌ دانشگاه فعالیت می كند‌ او همچنین در دانشكده علوم انسانی دانشگاه تربیت معلم سبزوار نیز به امر تدریس اشتغال دارد.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : - مربی دانشكده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد از سال 1349-1350 - استاد یار دانشكده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد از سال 1350-1363 - دانشیار دانشكده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد از سال 1363-1369 - استاد دانشكده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهداز سال 1369 تا كنون - رئیس بزرگترین دبیرستان سبزوار به نام دبیرستان اسرار كه 1100 دانش آموز داشت، بمدت 7 سال
فعالیتهای آموزشی : سیدمحمد علوی‌ مقدم‌ در سال‌های‌ 1355در دانشگاه های مصر و در سال‌ 1366در دانشگاه های اسلام‌آباد پاكستان‌ و همچنین از سال 1375 تا 1377به مدت‌ دو سال‌ در دانشگاه های سوریه‌ و حلب، زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ تدریس‌ می كرده است. ‌
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : سیدمحمد علوی مقدم عضو هیئت موسس و هیئت مدیره موسسه خیریه سبزواریها می باشد.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : سیدمحمد علوی مقدم در كنار تدریس و تحقیق به تالیف مقالات در زمینه رشته تخصصی خود می پردازد.
شاگردان : سیدمحمد علوی مقدم در این باره چنین می گوید:" اگر بگویم بیش از هزار دانشجو در دوره كارشناسی و 200 دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد و 100 دانشجو در دوره های دكتری ادبیات به جامعه تحویل داده ام سخنی به گزاف نگفته ام."
آرا و گرایشهای خاص : سیدمحمد علوی مقدم درباره گرایش خود چنین می گوید: "به تفسیر قرآن مجید و علوم قرانی و بلاغت و تدریس زبان عربی علاقه خاصی دارم."
جوائز و نشانها : از سیدمحمد علوی مقدم در سال‌ 1380 در همایش نكوداشتی‌ برای‌ این استاد فرزانه، در دانشگاه‌ تربیت‌ معلم‌ سبزوار تقدیری به عمل امد. و به‌ همین‌ مناسبت‌، كتابی‌ با عنوان «كیمای سخن» (شامل مجموعه مقالات همایش) در 513 صفحه منتشر شد. همچنین استاد به پاس بیش از 45 سال خدمات علمی و فرهنگی و تدریس در مراكز آموزش عالی و ترجمه و تألیف و تصحیح آثار متعدد، در سال 1383 به عنوان یكی از «چهره های ماندگار» جمهوری اسلامی انتخاب شد و مورد تقدیر قرار گرفت. از دیگر جوایز سیدمحمد علوی مقدم می توان به استاد نمونه كشوری اش اشاره كرد.
چگونگی عرضه آثار : سیدمحمد علوی مقدم تاكنون، در بیش از 50 كنگره و همایش علمی داخلی و خارجی شركت جُسته و و بالغ‌ بر 40 سخنرانی در محافل علمی و ادبی ارائه كرده است.او استاد راهنمای بالغ بر 80رساله دكتری و كارشناسی ارشد بوده است. همچنین‌ بیش‌ از‌ 110 مقاله‌ تحقیقی‌ به فارسی درباره‌ زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ و اعجاز و بلاغت‌ قرآن‌ و... در نشریات‌ ایرانی‌، مانند: مجله دانشكده ادبیات مشهد، كیهان فرهنگی، كیهان اندیشه، مشكوۀ، حوزه، اندیشه حوزه، میقات، مجله وحدت اسلامی و نشریات پاكستان و تاجیكستان و چند مقاله‌ به‌ عربی‌ نیز در نشریات‌ كشورهای‌ عربی‌، از جمله سوریه، اردن، مغرب، و قاهره به‌ چاپ‌ رسانده‌ است‌. بیش از 14 مقاله بزبان عربی نوشته است .

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  الفروق‌ فی اللغه‌
      ویژگی اثر : ترجمه و تصحیح - تألیف‌ ابوهلال‌ عسكری‌، با مقدمه‌ای‌ در 142صفحه‌، با همكاری‌ دكتر ابراهیم‌ الدسوقی‌شقا كه‌ در سال‌ 1363شمسی‌ در انتشارات آستان‌ قدس‌ رضوی‌ و چاپخانه‌ دانشگاه‌ فردوسی‌ مشهد به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌
2  بررسی آیات حج در قرآن مجید
      ویژگی اثر : چاپ انتشارات مشعر
3  برگزیده‌ اخلاق ناصری‌
      ویژگی اثر : با همكاری‌ دكتر رضا اشرف‌زاده، چاپ انتشارات توس تهران‌؛ این كتاب سپس با عنوان «گزیده اخلاق ناصری» در انتشارات پیام نور در سال 1371 تجدید چاپ شد
4  بیست مقاله
      ویژگی اثر : شامل مقالات تفسیری، علوم بلاغی، و ادبیات و فرهنگ و اندیشه، چاپ انتشارات «ابن یمین» سبزوار، چاپ اول، 1385؛
5  ترجمه «المطوّل»
      ویژگی اثر : ترجمه - (بخش بیان) با مقدمه‌ای در250صفحه در تطور علم بلاغت؛ زیر چاپ
6  ترجمه «معالم‌البیان»
      ویژگی اثر : ترجمه - با همكاری‌ دكتر رضا اشرف‌زاده‌
7  ترجمه‌ «الاشباح‌»
      ویژگی اثر : ترجمه - ابوفاتح‌ بلخی‌، با همكاری‌ سیدمحمد روحانی‌
8  ترجمه‌ «الاشباه‌ و نظایر فی القرآن الكریم»
      ویژگی اثر : ترجمه - مقاتل‌ بن‌ سلیمان بلخی‌ (متوفی‌150هـ..ق) با همكاری‌ سیدمحمد روحانی‌ و بر مبنای نسخه تصحیح دكتر عبدالله شحّاته، كه‌ به همت انتشارات‌ «علمی‌ و فرهنگی‌» تهران‌، در سال 1380ش. برای‌ نخستین بار و سپس در سال 1381ش. برای دومین‌ بار به‌ چاپ‌ رسید‌؛
9  تصحیح‌ و تعلیق «المستخلص‌ فی‌ ترجمان‌ القرآن‌»
      ویژگی اثر : تصحیح‌ و تعلیق -با همكاری دكتر رضا اشرف¬زاده، چاپ مركز نشر فرهنگی رجاء تهران
10  تطوّر علوم بلاغت
      ویژگی اثر : (شامل مقدمه المطول با ویرایش و تكمله)، نشر نو، زیر چاپ
11  جلوه‌ جمال‌ (نمونه‌ اعلای‌ بلاغت‌ قرآن‌)
      ویژگی اثر : چاپ انتشارات بنیاد قرآن، 1364ش
12  در قلمرو بلاغت‌
      ویژگی اثر : این اثر در زمینه‌ علم بلاغت،‌ بویژه بلاغت قرآن و معرفی و نقد آثار مهم این علم است كه در حقیقت، مجموعه مقالات منتشر شد? دكتر علوی مقدم‌ تا سال 1372 در نشریات مختلف است‌. این كتاب در دو جلد، در انتشارات آستان‌ قدس‌ رضوی‌ در سال‌ 1373 چاپ و منتشر شده‌ است‌.
13  قانونگذاری در اسلام
      ویژگی اثر : ترجمه - تألیف آیت¬الله مدرسی، انتشارات طهوری تهران
14  معانی و بیان
      ویژگی اثر : با همكاری دكتر رضا اشرف¬زاده، چاپ انتشارات سمت، چاپ هفتم ،1376


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,