اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

فروغ فرخزاد
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 20 و 32 دقیقه و 45 ثانیه
روی ادامه مطلب كلیك كنید

فروغ فرخزاد


خلاصه : فروغ فرخزاد در سال 1313 ، در تهران متولدگردید. پس از آنكه به همراه خانواده از نوشهر به تهران بازگشت ، در خیابان امیریه و شاپور به مدرسه رفت . وی پس از گذراندن دوره اول دبیرستان (خسرو خاور ) به دلیل عشق به نقاشی و خیاطی به هنرستان بانوان راه گشود . هنگامی كه به سن بیست و سه سالگی رسید استعداد دیگری علاوه بر شعر و نقاشی در خود كشف كرد ، وی با عشق به سینما به استودیوی گلستان فیلم راه یافت و آشنایی با این تكنیك در او سر كشید . در سال 1338 برای نخستین بار به انگلستان سفر كرد تا در امور تهیه ی فیلم بررسی و مطالعه كند و در بازگشت تهیه ی مقدمات چندین فیلم مستند را آغاز كرد . مرگ زودرس فروغ كه در بیست و چهارم 1345 در یك حادثه اتومبیل رانی اتفاق افتاد ، دیگر به او مجال پیشروی بیشتری نداد .
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
والدین و انساب : فروغ فرخزاد در چهاردهم 1313 در یكی از خانه های معمولی چهارراه معزالسلطان تهران زاده شد. پدر وی سرهنگ محمد فرخزاد و مادرش توران وزیری كه غیر از فرخزاد ، پنج فرزند دیگر به نام های : پوران ، مهران ، مهرداد ، امیر مسعود و فریدون از وی می باشد.
خاطرات کودکی : فروغ آنچنان شیطان بود كه از درو دیوار بالا می رفت و مثل پسرها روی نوك درختها می نشست و مثل شیطانكها با كارهایش دیگران را به خنده می انداخت . فروغ بسیار فعال و پر انرژی و نا آرام بود . همین عدم آرامش او هم منجر به شیطنت و هیاهوی او می شد . فروغ علاوه بر روحیه شیطان یك روحیه دیگر ، هم داشت . او غم زده و بهانه گیر ، حساس كه با كمترین بهانه ساعتها با صدای بلند گریه می كرد . فروغ عاشق قصه بود . مادر بزرگ قصه های قشنگی می دانست و فروغ یك لحظه مادربزرگ را آرام نمی گذاشت به قصه ها گوش می داد و دچار جذبه و شگفتی ، ما لیخولیا یی می شد .
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : دوران كودكی و نوجوانی فروغ در خانواده ای معمولی ومتوسطه گذشت . پدرش كه در زمان تولد او در زندان رییس شهربانی وقت بود، یك ارتشی قدرتمند و خشن و مادرش تباری كاشانی دارد ، زنی با قدرت تخیل قوی، ساده و مهربان ، تا حدی قدرت طلب ، زیاده خواه و بلند پرواز بود . آثار خشونت های نظامی گرایانه ی پدر و تربیت سخت مادری كه به اصول اخلاقی تا حد وسواس توجه زیاد و موشكافانه ای نشان می داد ، برای همیشه در او باقی ماند و عصیانی كه در پاره ای از اشعارش خود نمایی می كند واكنش های طبیعی موجودی ظریف اندیش و آزادی خواه است كه در محیطی ا گر چه فرهنگی ، اما سخت در بسته و قانونمند بالیده شده است . او چند سالی از دوران كودكی را در شهر ساحلی نوشهر گذرانید ،
تحصیلات رسمی و حرفه ای : فروغ فرخ زاد پس از آنكه به همراه خانواده از نوشهر به تهران بازگشت ، در خیابان امیریه و شاپور به مدرسه رفت . وی پس از گذراندن دوره اول دبیرستان (خسرو خاور ) به دلیل عشق به نقاشی و خیاطی به هنرستان بانوان راه گشود .
خاطرات و وقایع تحصیل : استعداد فروغ فرخ زاد در نوجوانی به حدی بود كه معلم انشای فروغ باور نمی كرد كه خودش انشاهایش را بنویسد . خانم یزدی یكی از همكلاسی های فروغ در این باره چنین می گوید : زنگهای انشا برای فروغ بدترین ساعات درس بود. همیشه می گفت : (من از انشا متنفرم ، بیزارم ) برای اینكه خیلی خوب مینوشت و معلم انشا همیشه او را توبیخ می كرد و می گفت ( فروغ تو اینها را از كتابها می دزدی ...) فروغ در آغاز ین سالهای جوانی مجموعه اشعار خود را به نام اسیر (سال 1331-در سن هفده سالگی) چاپ نمود و پس از آن مجموعه دیوار را در سن بیست و یك سالگی به زیر چاپ برد . این دو مجموعه گروهی كوته بین را علیه فروغ شورانید . ناسزاها به او دادند و اتهامها به او بستند .
فعالیتهای ضمن تحصیل : فروغ فرخزاد پس از آنكه وارد هنرستان بانوان شد به فراگیری خیاطی و نقاشی پرداخت. مدتی نیز نزد استاد پتگر نقاش معروف ، فنون نقاشی را آموخت . لیكن به زودی از نقاشی مدرسه ای دور شد و به جوهر نقاشی روزگار ما دست یافت . نقاشی را خیلی خوب و راحت می فهمید و حس میكرد . رنگ را بسیار خوب می شناخت و مخصوصا در طراحی چیره دست بود . یكی دو ماه پیش از مرگش ، دوباره علاقه بسیاری به نقاشی پیدا كرده بود . رنگ و بوم خرید و دو تابلوی رنگ و روغن كشیدكه یكی از آنها پرتره ای است از( حسین ) كودك یك مادر جزامی كه فروغ او را از تبریز به همراه خویش آورده بود و بزرگش می كرد . فروغ نخستین اشعارش را بیشتر در خلوت می سرود و گه گاه شرم زده برای هم شاگردهایش می خواند . او در سیزده یا چهارده سالگی غزلسرایی را آغاز كرد . خودش در مصاحبه ای چنین می گوید : ( وقتی سیزده یا چهارده ساله بودم ، خیلی غزل می ساختم و هیچوقت آنها را چاپ نكردم . وقتی غزل را نگاه می كنم با وجود اینكه از حالت كلی آن خوشم می آید به خودم می گوید : خوب ، خانم ، كمپلكس غزل سرایی آخر ترا هم گرفت . ) فروغ هفده ساله بود كه مجموعه اشعار خویش را به نام اسیر ( سال 1331 ) چاپ كرد . این كتاب سه سال بعد دوباره چاپ شد . بیست و یك ساله بود كه دومین مجموعه اشعارش با نام دیوار چاپ شد . فروغ زبان فرانسه ، ایتالیایی ، آلمانی را نیز با شوق پیگیری آموخت .
استادان و مربیان : خانم بهجت صدر تا آخرین روزهای فروغ ، یكی از نزدیكترین دوستان و در هنرستان معلم نقاشی اش بود . یكی از استادان معروف فروغ ، پتگر بود كه نزد او فنون نقاشی را آموخت.
همسر و فرزندان : فروغ فرخ زاد با یكی از بستگان مادری به نام ( پرویز شاپور ) كه او نیز دارای خمیر مایه ادبی طنز گونه ای بود ، ازدواج نمود و از این ازدواج فرزند پسری به نام (كامیار ) متولد گردید .
وقایع میانسالی : فروغ فرخ زاد زود ازدواج كرد ، خیلی زود نیز از همسرش جدا شد . از ازدواج خود پسری به نام كامیار داشت كه او را از دیدار مادرش محروم ساخته بودند . فروغ سخت نگران زندگی تنها فرزندش بود و مخصوصا نگران داوری پسرش درباره خودش بود . همیشه می گفت : ( كامی یك روز بزرگ خواهد شد و مرا چنان كه هستم خواهد شناخت ، نه آنطور كه درباره من به او تلقین می كنند و معصومیت او را با تلقین بیمارانه خود آلوده می سازند. )
زمان و علت فوت : مرگ زودرس فروغ كه در بیست و چهارم 1345 در یك حادثه اتومبیل رانی اتفاق افتاد ، دیگر به او مجال پیشروی بیشتری نداد .
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : فروغ فرخ زاد هنگامی كه تازه به سن بیست و سه سالگی رسید استعداد دیگری علاوه بر شعر و نقاشی در خود كشف كرد ، وی با عشق به سینما به استودیوی گلستان فیلم راه یافت و آشنایی با این تكنیك در او سر كشید . در سال 1338 برای نخستین بار به انگلستان سفر كرد تا در امور تهیه ی فیلم بررسی و مطالعه كند و در بازگشت تهیه ی مقدمات چندین فیلم مستند را آغاز كرد .
جوائز و نشانها : مهمترین اثر سینمایی فروغ فرخزاد ، فیلم مستندی از جذامخانه تبریز به نام ( خانه سیاه است ) بود كه موفق گردید جایزه ی اول فستیوال فیلمهای مستند ( او بر هاوزن )آلمان را از آن خود كند . فروغ در مصاحبه ای درباره این جایزه گفت : (این جایزه برایم بی تفاوت بود . من لذتی را كه باید می بردم از كار برده بودم ممكن است یك عروسك هم به من بدهند . عروسك چه معنی دارد ؟ جایزه هم عروسك است ...) در سال 1344 سازمان یونسكو یك فیلم نیم ساعته از زندگی فروغ تهیه كرد .به پاس شعر و هنر او كه اینك در یك سطح جهانی قرار گرفته بود . در همان سال برنادو برتولوچی یكی از كارگردانهای موج نو ایتالیا نیز به تهران آمد و یك فیلم ربع ساعته از زندگی فروغ ساخت .


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو