تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

فروغ فرخزاد
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 19 و 32 دقیقه و 45 ثانیه
روی ادامه مطلب كلیك كنید

فروغ فرخزاد


خلاصه : فروغ فرخزاد در سال 1313 ، در تهران متولدگردید. پس از آنكه به همراه خانواده از نوشهر به تهران بازگشت ، در خیابان امیریه و شاپور به مدرسه رفت . وی پس از گذراندن دوره اول دبیرستان (خسرو خاور ) به دلیل عشق به نقاشی و خیاطی به هنرستان بانوان راه گشود . هنگامی كه به سن بیست و سه سالگی رسید استعداد دیگری علاوه بر شعر و نقاشی در خود كشف كرد ، وی با عشق به سینما به استودیوی گلستان فیلم راه یافت و آشنایی با این تكنیك در او سر كشید . در سال 1338 برای نخستین بار به انگلستان سفر كرد تا در امور تهیه ی فیلم بررسی و مطالعه كند و در بازگشت تهیه ی مقدمات چندین فیلم مستند را آغاز كرد . مرگ زودرس فروغ كه در بیست و چهارم 1345 در یك حادثه اتومبیل رانی اتفاق افتاد ، دیگر به او مجال پیشروی بیشتری نداد .
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
والدین و انساب : فروغ فرخزاد در چهاردهم 1313 در یكی از خانه های معمولی چهارراه معزالسلطان تهران زاده شد. پدر وی سرهنگ محمد فرخزاد و مادرش توران وزیری كه غیر از فرخزاد ، پنج فرزند دیگر به نام های : پوران ، مهران ، مهرداد ، امیر مسعود و فریدون از وی می باشد.
خاطرات کودکی : فروغ آنچنان شیطان بود كه از درو دیوار بالا می رفت و مثل پسرها روی نوك درختها می نشست و مثل شیطانكها با كارهایش دیگران را به خنده می انداخت . فروغ بسیار فعال و پر انرژی و نا آرام بود . همین عدم آرامش او هم منجر به شیطنت و هیاهوی او می شد . فروغ علاوه بر روحیه شیطان یك روحیه دیگر ، هم داشت . او غم زده و بهانه گیر ، حساس كه با كمترین بهانه ساعتها با صدای بلند گریه می كرد . فروغ عاشق قصه بود . مادر بزرگ قصه های قشنگی می دانست و فروغ یك لحظه مادربزرگ را آرام نمی گذاشت به قصه ها گوش می داد و دچار جذبه و شگفتی ، ما لیخولیا یی می شد .
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : دوران كودكی و نوجوانی فروغ در خانواده ای معمولی ومتوسطه گذشت . پدرش كه در زمان تولد او در زندان رییس شهربانی وقت بود، یك ارتشی قدرتمند و خشن و مادرش تباری كاشانی دارد ، زنی با قدرت تخیل قوی، ساده و مهربان ، تا حدی قدرت طلب ، زیاده خواه و بلند پرواز بود . آثار خشونت های نظامی گرایانه ی پدر و تربیت سخت مادری كه به اصول اخلاقی تا حد وسواس توجه زیاد و موشكافانه ای نشان می داد ، برای همیشه در او باقی ماند و عصیانی كه در پاره ای از اشعارش خود نمایی می كند واكنش های طبیعی موجودی ظریف اندیش و آزادی خواه است كه در محیطی ا گر چه فرهنگی ، اما سخت در بسته و قانونمند بالیده شده است . او چند سالی از دوران كودكی را در شهر ساحلی نوشهر گذرانید ،
تحصیلات رسمی و حرفه ای : فروغ فرخ زاد پس از آنكه به همراه خانواده از نوشهر به تهران بازگشت ، در خیابان امیریه و شاپور به مدرسه رفت . وی پس از گذراندن دوره اول دبیرستان (خسرو خاور ) به دلیل عشق به نقاشی و خیاطی به هنرستان بانوان راه گشود .
خاطرات و وقایع تحصیل : استعداد فروغ فرخ زاد در نوجوانی به حدی بود كه معلم انشای فروغ باور نمی كرد كه خودش انشاهایش را بنویسد . خانم یزدی یكی از همكلاسی های فروغ در این باره چنین می گوید : زنگهای انشا برای فروغ بدترین ساعات درس بود. همیشه می گفت : (من از انشا متنفرم ، بیزارم ) برای اینكه خیلی خوب مینوشت و معلم انشا همیشه او را توبیخ می كرد و می گفت ( فروغ تو اینها را از كتابها می دزدی ...) فروغ در آغاز ین سالهای جوانی مجموعه اشعار خود را به نام اسیر (سال 1331-در سن هفده سالگی) چاپ نمود و پس از آن مجموعه دیوار را در سن بیست و یك سالگی به زیر چاپ برد . این دو مجموعه گروهی كوته بین را علیه فروغ شورانید . ناسزاها به او دادند و اتهامها به او بستند .
فعالیتهای ضمن تحصیل : فروغ فرخزاد پس از آنكه وارد هنرستان بانوان شد به فراگیری خیاطی و نقاشی پرداخت. مدتی نیز نزد استاد پتگر نقاش معروف ، فنون نقاشی را آموخت . لیكن به زودی از نقاشی مدرسه ای دور شد و به جوهر نقاشی روزگار ما دست یافت . نقاشی را خیلی خوب و راحت می فهمید و حس میكرد . رنگ را بسیار خوب می شناخت و مخصوصا در طراحی چیره دست بود . یكی دو ماه پیش از مرگش ، دوباره علاقه بسیاری به نقاشی پیدا كرده بود . رنگ و بوم خرید و دو تابلوی رنگ و روغن كشیدكه یكی از آنها پرتره ای است از( حسین ) كودك یك مادر جزامی كه فروغ او را از تبریز به همراه خویش آورده بود و بزرگش می كرد . فروغ نخستین اشعارش را بیشتر در خلوت می سرود و گه گاه شرم زده برای هم شاگردهایش می خواند . او در سیزده یا چهارده سالگی غزلسرایی را آغاز كرد . خودش در مصاحبه ای چنین می گوید : ( وقتی سیزده یا چهارده ساله بودم ، خیلی غزل می ساختم و هیچوقت آنها را چاپ نكردم . وقتی غزل را نگاه می كنم با وجود اینكه از حالت كلی آن خوشم می آید به خودم می گوید : خوب ، خانم ، كمپلكس غزل سرایی آخر ترا هم گرفت . ) فروغ هفده ساله بود كه مجموعه اشعار خویش را به نام اسیر ( سال 1331 ) چاپ كرد . این كتاب سه سال بعد دوباره چاپ شد . بیست و یك ساله بود كه دومین مجموعه اشعارش با نام دیوار چاپ شد . فروغ زبان فرانسه ، ایتالیایی ، آلمانی را نیز با شوق پیگیری آموخت .
استادان و مربیان : خانم بهجت صدر تا آخرین روزهای فروغ ، یكی از نزدیكترین دوستان و در هنرستان معلم نقاشی اش بود . یكی از استادان معروف فروغ ، پتگر بود كه نزد او فنون نقاشی را آموخت.
همسر و فرزندان : فروغ فرخ زاد با یكی از بستگان مادری به نام ( پرویز شاپور ) كه او نیز دارای خمیر مایه ادبی طنز گونه ای بود ، ازدواج نمود و از این ازدواج فرزند پسری به نام (كامیار ) متولد گردید .
وقایع میانسالی : فروغ فرخ زاد زود ازدواج كرد ، خیلی زود نیز از همسرش جدا شد . از ازدواج خود پسری به نام كامیار داشت كه او را از دیدار مادرش محروم ساخته بودند . فروغ سخت نگران زندگی تنها فرزندش بود و مخصوصا نگران داوری پسرش درباره خودش بود . همیشه می گفت : ( كامی یك روز بزرگ خواهد شد و مرا چنان كه هستم خواهد شناخت ، نه آنطور كه درباره من به او تلقین می كنند و معصومیت او را با تلقین بیمارانه خود آلوده می سازند. )
زمان و علت فوت : مرگ زودرس فروغ كه در بیست و چهارم 1345 در یك حادثه اتومبیل رانی اتفاق افتاد ، دیگر به او مجال پیشروی بیشتری نداد .
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : فروغ فرخ زاد هنگامی كه تازه به سن بیست و سه سالگی رسید استعداد دیگری علاوه بر شعر و نقاشی در خود كشف كرد ، وی با عشق به سینما به استودیوی گلستان فیلم راه یافت و آشنایی با این تكنیك در او سر كشید . در سال 1338 برای نخستین بار به انگلستان سفر كرد تا در امور تهیه ی فیلم بررسی و مطالعه كند و در بازگشت تهیه ی مقدمات چندین فیلم مستند را آغاز كرد .
جوائز و نشانها : مهمترین اثر سینمایی فروغ فرخزاد ، فیلم مستندی از جذامخانه تبریز به نام ( خانه سیاه است ) بود كه موفق گردید جایزه ی اول فستیوال فیلمهای مستند ( او بر هاوزن )آلمان را از آن خود كند . فروغ در مصاحبه ای درباره این جایزه گفت : (این جایزه برایم بی تفاوت بود . من لذتی را كه باید می بردم از كار برده بودم ممكن است یك عروسك هم به من بدهند . عروسك چه معنی دارد ؟ جایزه هم عروسك است ...) در سال 1344 سازمان یونسكو یك فیلم نیم ساعته از زندگی فروغ تهیه كرد .به پاس شعر و هنر او كه اینك در یك سطح جهانی قرار گرفته بود . در همان سال برنادو برتولوچی یكی از كارگردانهای موج نو ایتالیا نیز به تهران آمد و یك فیلم ربع ساعته از زندگی فروغ ساخت .


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,