تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

عبدالحسین فرزاد
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 19 و 27 دقیقه و 41 ثانیه
روی ادامه مطلب كلیك كنید

عبدالحسین فرزاد


خلاصه : عبدالحسین فرزاد مترجم و پژوهشگر ادبیات عرب، در سال1329 در خانواده ای سیستانی تبار ودر زاهدان چشم به جهان گشود.ایشان دارای مدرك دكترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران می باشد.وی درزمینه زبان و ادبیات فارسی و به ویژه درحیطه نقد تطبیقی مهارت دارد . وی صاحب آثاری دراین زمینه نیز هست . نامبرده هم اكنون عضو هیئت علمی و دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می باشد.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : نقد ادبی
تحصیلات رسمی و حرفه ای : عبدالحسین فرزاداز سال سوم دبستان زبان انگلیسی آموخت. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرهای زاهدان، ایرانشهر و خاش گذراند در نهایت لیسانس ادبیات فارسی را از دانشگاه تربیت معلم و فوق لیسانس را از دانشگاه شهید بهشتی و دكترایش را در رشته ادبیات فارسی از دانشگاه تهران دریافت كرد. در دوران تحصیل از دكتر عبدالحسین زرین كوب، سخن گفتن و از دكتر شفیعی كدكنی بینش ادبی را فراگرفت. از دكتر محجوب آموخت امهات متون كلاسیك ایران و عرب را دقیق بخواند. از دكتر محجوب و دكتر جعفر شعار، شجاعت ابراز عقیده را یاد گرفت و از دكتر ابوالقاسمی آموخت فاصله میان شاگرد و استاد را كم كند و از دكتر مشكور آموخت در برابر پژوهش علمی دچار احساسات نشود و سخنی از سرتعصب ننویسید.
خاطرات و وقایع تحصیل : فرزاد ازهمان سال های دهه چهل (1347) كه دردانشگاه درس می خواند به جهت آشنایی با ادبیات عرب وشاعران معاصر آن سامان ،‌علاقه زیادی به نقد تطبیقی پیداكرد . نخستین مقالاتی كه وی نوشته است ،‌درباب نقد تطبیقی میان صادق هدایت و جبران خلیل جبران و یا بین خیام و ابوالعطاء معری می باشد .
فعالیتهای ضمن تحصیل : فرزدا انگیزه روی آوردن به نقد ادبی را كه مهمترین فعالیت او می باشد چنین بیان می دارد كه وی نقد ادبی را درصحنه ادبیات و هنر به طور كلی زندگی كم رنگ می دید . به بیان دیگر به تشخیص او بیشتر مسائلیك ه دراین مقوله مد نظر می باشند ، به مقوله ادبیات چندان ربطی ندارد و مقوله ای غیر ادبی هستند .
استادان و مربیان : اساتید دكتر فرزاد: دكتر عبدالحسین زرین كوب، دكتر شفیعی كدكنی، دكتر محجوب، دكتر جعفر شعار، دكتر ابوالقاسمی، دكتر مشكور و...
همسر و فرزندان : دكتر منیره احمد سلطانی، همسر عبدالحسین فرزاد، نیز علاوه بر تدریس در دانشگاه، مترجم و پژوهنده هم هست و از او بیش از ده اثر ادبی انتشار یافته است.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : دكتر عبد الحسین فرزداد ، عضو هیئت علمی و دانشیار پژوهشكده زبان و ادبیات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می باشد.
فعالیتهای آموزشی : دكتر عبد الحسین فرزداد ،در دانشگاههای مختلف مشغول به تدریس در زمینه نقد ادبی است و تخصص اصلی او نقد است اما به جهت آشنایی با زبان عربی حوزه فعالیتش را گسترش داد. كار او در حوزه ادبیات و شعر معاصر عرب بر محوریت فلسطین استوار شده است وهمواره نامش در محافل آزاداندیشان، با نام فلسطین همراه بود است، او با ترجمه های شاعرانه اش از شعر معاصر فلسطین در فراهم كردن زمینه های شناخت فرهنگی مظلومیت فلسطین نقش مهمی ایفا كرده و با مقالات خود در این زمینه مخاطبان فراوانی را متوجه این زمینه های فرهنگی كرده است.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : مهمترین فعالیت روزمره فرزاد نقد می باشد . به نظر او نقد انسان هنرمند رابه بخشی ازتمامیت متعارض انسان ـجهان می بیند كه همواره این تعارض به سوی شناخت بیشتر جهان و قدرتمند ترشدن هنرمند می رود .
شاگردان : یكی ازمهمترین نكاتی كه فرزاد در طول تدریس و زندگی به آن توجه دارد نكته ای است كه از دكتر مشكور آموخته است. وجه حقیقی شخصیت عبدالحسین فرزاد در معلمی و رابطه اش با شاگردانش است اگرچه او آثار متعددی از خود به جا گذاشته؛ اما از لحاظ معنوی نیز شاگردان بسیاری تربیت كرده وهمیشه در ارتباط است وهمه آنهایی كه در كلاس درس او حاضر بوده اند بر این عقیده گواهی می دهند.
همفکران فرد : از جمله همفكران دكترفرزاد ، رولان باروت است . درواقع فرزاد ، ادامه دهنده گفتگو بارت می باشد . رولان بارت نقد نقد یا نقد شناسی (critico logy) را پدید آورد و او از نخستین كسانی بودكه گفت از صحت تر از وی نقد باید مطمئن شد . لذا نقد نقد ، بسیار ضروری به نظر می رسد . وی در كتاب شعر پویای معاصر عرب، (عنوان دیگری از آثار ایشان) مخاطب را با شاعرانی چون آدونیس، نزارقبانی، محمود درویش و... آشنا ساخته و معتقد است: «آدونیس، شاعر متفكر معاصر سوریه، در حوزه تاریخ و زمان و تمدن، در پی ریشه خطای انسان است كه در كجای این تاریخ طولانی، انسان به خطا رفت و از جوهر شعر، كه از آن جوشان شده بود، جدا شد»
آرا و گرایشهای خاص : دكتر فرزاد منزلت نقدرا همانند خود هنر می داند . او نقد را حد واسط بین هنروهنرمند ازیك سو و مخاطبان هنریامردم از سوی دیگر می داند . نقد در سرراه تجربه ادبی هنرمند از جامعه و محیط او قرار دارد ویك دستش دردست هنرمند ودست دیگرش دردست مردم است . وی نقد را به اندازه خود هنر یك نها د اجتماعی می داند كه فقدان آن به بنیان جامعه خدشه وارد می كند . فرزاد معتقد است كه بدون فلسفه نمی شود نقد كرد . درآن صورت نقد ،‌نقد ادبی درخواهد آمد وبه همان سرنوشتی دچار می شود كه پارناسین ها (پیروان مكتب هنربرای هنر)دچار شدند. فرزاد اعتقاد دارد: «آزادی، به معنای سیاسی بودن است. به بیانی دیگر آنچه در امور سیاسی دخالت نكند. از دیدگاهش فاقد آزادی است.» عبدالحسین فرزاد با نگاهی اومانیستی آثاری از جهان عرب را ترجمه می كند كه در آن انسان مركز توجه است. از این مناظر او به انسان و دردهای انسانی بسیار احترام می گذارد. در حقیقت فرزاد با اتكا به اندیشه های شاعران عرب مخصوصاًً غاده السمان زن شاعری كه از شاعران مقاومت فلسطین محسوب می شود، ادبیات عرب را به ادبیات ایران می شناساند و معتقد است اشعار غاده السمان پختگی و ابعاد روشنفكرانه دارد و با خوانش اشعار او گمان می كند فروغ فرخزاد شعر معاصر عرب را بازیافته است. اشعار غاده السمان تصویرگر سالهای پرآشوب بیروت است كه آن را به خوبی لمس كرده و بسیاری از اشعارش تبلوری از این تراژدی هولناك شد و البته با تصویر و ترجمه عبدالحسین فرزاد فرصتی برای بازخوانی فارسی یافته است: می روی تا نان بخری چون بازمی گردی دندانهایت را گم كرده ای می روی آب بیاوری چون بازمی گردی ترا با امعائت دار زده اند می روی تا سیب بخری چون با سیب باز می گردی زنت را گم می كنی... عبدالحسین فرزاد منزلت نقد را همانند خود هنر می داند و معتقد است نقد حد واسط میان هنر و هنرمند از یك سو و مخاطبان یا مردم از سوی دیگر قرار می گیرد. او نقد را به اندازه هنر در خور یك نهاد اجتماعی می داند كه فقدان آن به بنیان جامعه خدشه وارد می كند. «نقد در سرراه تجربه ادبی هنرمند از جامعه و محیط او قرار دارد و یك دستش در دست هنرمند و دست دیگرش در دست مردم است.»
چگونگی عرضه آثار : عبدالحسین فرزاد، هم‌اكنون مجموعه‌ای از مقالات در مورد ادبیات عرب، با محوریت ادبیات فلسطین را در دست انتشار دارد. این مقالات پیشتر توسط این استاد دانشگاه در نشریات و به صورت پراكنده منتشر شده بود. - تعداد مقالات چاپ شده بزبان فارسی : 97 مورد - تعدا مقالات منتشر شده به زبان عربی:6 مورد

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  آوای غژك (مجموعه شعر)
      ویژگی اثر : انتشارات ارغنون، 1372
2  ابدیت لحظه عشق، اشعار غادة السمان
      ویژگی اثر : نشر چشمه 1383
3  المعجم المفهرس لالفاظ الاحادیث عن الكتب الاربعه ( باگروهی از پژوهشگران)
      ویژگی اثر : انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی الجزء الاول: آ. اقف 1370 الجزء الثانی: اًكد – ایه 1373 الجزء الثالث: الباء 1374 الجزء الرابع: 1379
4  المنهج (نثر و شعر عربی)
      ویژگی اثر : با همكاری آقای دكتر جعفر شعار، انتشارات سخن،1372 چاپ دوم 1375، چاپ سوم 1381
5  المنهج فی الشعر
      ویژگی اثر : با همكاری آقای دكتر جعفر شعار، انتشارات علمی پامنار1371
6  تاریخ ادبیات جهانی
      ویژگی اثر : ناشر شركت چاپ و نشر كتاب های درسی ایران 1379
7  تاریخ ادبیات عرب
      ویژگی اثر : انتشارات سخن (علمی)1374، چاپ دوم، 1377، چاپ سوم 1379
8  تاریخ فرهنگ و ادب عربی به عربی
      ویژگی اثر : انتشارات دانشگاه پیام نور، 1374
9  ترجمه از عربی به فارسی و فارسی به عربی (2)
      ویژگی اثر : انتشارات دانشگاه پیام نور1377
10  ترجمه از عربی به فارسی و فارسی به عربی(1)
      ویژگی اثر : انتشارات دانشگاه پیام نور، 1375
11  ترجمه از عربی و به فارسی
      ویژگی اثر : انتشارات پیام نور، 1374
12  درباره نقد ادبی
      ویژگی اثر : نشر قطره،1376، چاپ دوم 1378، چاپ سوم1379، چاپ چهارم 1381
13  دربند كردن رنگین كمان (گزیده و ترجمه اشعار غاده السمان)
      ویژگی اثر : نشر نقره، 1368، چاپ دوم1378، چاپ سوم 1383
14  رویا و كابوس (شعر پویای معاصر عرب)
      ویژگی اثر : انتشارات مروارید،1380، چاپ دوم 1383
15  زنی عاشق در میان دوات، (گزیه اشعار غاده السمان)
      ویژگی اثر : 1380
16  شعر پویای معاصر عرب
      ویژگی اثر : عنوان دیگری از آثار عبدالحسین فرزاد كه در این اثر فرزاد با بررسی و واكاویهای دقیق نقش یك محقق را در شناخت و تحلیل تاریخ ادبیات عرب داشته است.
17  شعر، زن و انقلاب (نوشته نزارقبانی)
      ویژگی اثر : انتشارات امیر كبیر1364
18  عاشقانه های كلاسیك عرب
      ویژگی اثر : آماده چاپ،انتشارات مروارید
19  غمنامه ای برای یاسمن ها، اشعار غاده السمان
      ویژگی اثر : نشر چشمه، 1377
20  فلسطین و شعر نوین عرب
      ویژگی اثر : (ترجمه - با همكاری شهره باقری) نشر چشمه 1376
21  قاموس (فرهنگ فارسی به فارسی)
      ویژگی اثر : با همكاری گروهی از اساتید دفتر نخست: آ- آپوفیس نشر بنیاد قرآن، 1364
22  قرائت و درك مفاهیم متون عرفانی
      ویژگی اثر : انتشارات دانشگاه پیام نور،1376
23  گزینه اخلاق ناصری
      ویژگی اثر : (چاپ اول) نشر قطره، 1373، چاپ دوم1375
24  منوچهری (نقد و پژوهش)
      ویژگی اثر : نشر آتیه،1376
25  نظریه والای عین القضات همدانی
      26  نقد ادبی
      ویژگی اثر : كتاب دیگری از فرزاد، نقد ادبی است. در كتاب درباره نقد ادبی با عناوینی چون؛ ضدضد نقد، هنر چیست، ادبیات، عناصر سازنده اثر ادبی و لاكهای نقد ادبی و... آشنا می شویم كه این كتاب برای دانشجویان ادبیات بسیار مفید است و در این كتاب فرزاد نوشته است: «هنر آن است كه سعی دارد هویت حقیقی انسان را به او نشان دهد، نه هویت رسمی و قراردادی را كه در محدوده زبان شكل گرفته است مقصود عنصری است كه با گامهای سریع، فراتر از سن كاذب انسان می تازد و در حقیقت در تاریخ سن حقیقی انسان قرار دارد، هنر واقعیت ما را كه غالباً از نظر خود ما نیز پنهان می ماند به ما می نمایاند.»


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,