اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

مسعود فرزاد
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 20 و 26 دقیقه و 07 ثانیه
روی ادامه مطلب كلیك كنید

مسعود فرزاد


خلاصه : مسعود فرزاد در سال 1285 ، در سنندج متولد گردید. پس از انتقال پدرش از كردستان به تهران توانست تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس تربیت و دارالفنون به پایان رسانده و موفق به اخذ دیپلم از مدرسه آمریكایی شد. پس از مدتی با موفقیت در كنكور اعزام محصلین به اروپا ، به انگلستان رفت و در دانشگاه لندن به تحصیل علم اقتصاد و ادبیات همت گماشت. فرزاد پس از اخذ دیپلم در وزارت دارایی به عنوان مترجم استخدام شد. او در اوایل جنگ جهانی دوم برای بنگاه سخن پراكنی بی بی سی انگلستان به كار پرداخت. سپس از آن موسسه مستعفی گردیدو مترجم سفارت ایران در لندن شد و تا مدت ها به همین شغل اشتغال داشت. بعدها در ایران مدت هشت سال در رادیو كار نمود. او همچنین در سال 1346 به شیراز رفته و در دانشگاه این شهر به تدریس « عروض » مشغول شد. مسعود فرزاد سرانجام در روز 4 مهر 1360 ، در لندن به درود حیات گفت.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
والدین و انساب : مسعود فرزاد متخلص به « فرزاد » فرزند حبیب الله فرزاد ( انتخاب الملك یا انتخاب الدوله ) ، اصفهانی الاصل بود.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : فرزاد پس از انتقال پدرش از كردستان به تهران توانست تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس تربیت و دارالفنون به پایان رسانده و موفق به اخذ دیپلم از مدرسه آمریكایی شد. پس از مدتی با موفقیت در كنكور اعزام محصلین به اروپا ، به انگلستان رفت و در دانشگاه لندن به تحصیل علم اقتصاد و ادبیات همت گماشت.
هم دوره ای ها و همکاران : مسعو فرزاد از جمله دوستان صادق هدایت بود و كتاب « وق وق ساهاب » را این دو نویسنده با همكاری هم نوشتند.
وقایع میانسالی : مسعود فرزاد در زمان اشتغال در رادیو لندن كه هم زمان با ملی شدن صنعت نفت بود ، به دلیل آنكه حاضر نگردید مقاله های ضد ملی را در رادیو بخواند مستعفی شد. فرزاد در سال 1355 سكته قلبی ناقص دچار سكته قلبی شد و برای معالجه به لندن رفت.
زمان و علت فوت : مسعود فرزاد در روز 4 مهر 1360 ، در لندن به درود حیات گفت.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : فرزاد پس از اخذ دیپلم در وزارت دارایی به عنوان مترجم استخدام شد. او در اوایل جنگ جهانی دوم از طرف بنگاه سخن پراكنی بی بی سی انگلستان برای بخش ادبی انتخاب شد و استخدام گردید و چندین سال به این شغل در رادیو لندن مشغول به كار بود. سپس از آن موسسه مستعفی گردیدو مترجم سفارت ایران در لندن شد و تا مدت ها به همین شغل اشتغال داشت. بعدها در ایران مدت هشت سال در رادیو كار نمود.
فعالیتهای آموزشی : فرزاد مدتی در دانشكده افسری و دارالفنون به تدریس زبان انگلیسی پرداخت. او همچنین در سال 1346 به شیراز رفته و در دانشگاه این شهر به تدریس « عروض » مشغول شد.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : مسعود فرزاد از یازده سالگی به سرودن شعر پرداخت. او از سال 1346 در برخی جلسات كانون دانش پارس و انجمن هدایت كه در شیراز برگزار می گردید ، شركت می نمود. از جمله فعالیت های دیگر فرزاد نوشتن مقالاتی پیرامون مسائل مختلف ادبی در مجلات كشور از جمله « مهر » ، « یغما » ، « فرهنگ و هنر » ، « تماشا » ، « تلاش » ، « اطلاعات » و « كیهان » بود.
جوائز و نشانها : اعطای دكترای افتخاری به مسعود فرزاد به دلیل اهداء « تصحیح انتقادی دیوان حافظ » به این دانشگاه از جمله افتخارات وی می باشد.


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic