اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

دكتر حمید فرزام
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 20 و 23 دقیقه و 55 ثانیه
روی ادامه مطلب كلیك كنید

دكتر حمید فرزام


خلاصه : دكتر حمید فرزام در 1302 دركرمان متولد شد . و پس از اتمام تحصیلات ابتدایی ،‌به تهران آمد و تحصیلات خودراتا درجه دكتری ادبیات دردانشگاه تهران ادامه داد . سپس بعنوان استاد در دانشگاه اصفهان به تدریس مشغول شد و پس از بازنشستگی درسال1359 به تهران آمد و به تدریس دردانشگاه تهران ، دانشكده اقتصاد و دانشگاه امیر كبیر پرداخت و در همان سال به عضویت فرهنگستان زبان و ادب فارسی درآمد . وی در كنارتدریس به تحصیل در ادبیات عرفانی ایرانی بویژه دراحوال و آثار شاه نعمت الله ولی مشهور است .
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : ادبیات فارسی
والدین و انساب : حمید فرزام ،پدرش را درشش سالگی ومادرش را درسیزده سالگی ازدست دادو از طرف مادر بزرگ عموو بستگان حمایت شد.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : تحصیلات ابتدایی فرزام دركرمان سپری شد . وی دارای دكترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است . پایان نامه تحصیلی وی درمقطع دكترا ،‌به راهنمایی استاد فروزانفر و درباره احوال و آثار شاه نعمت الله ولی بوده است .
خاطرات و وقایع تحصیل : حمید فرزام دردوران نوجوانی ،‌حساس ،‌زود رنج و بسیار پرتوقع بود ،‌اما حافظه خوبی داشت .
فعالیتهای ضمن تحصیل : فرزام زمانی كه دانشجو دوره دكترا بود ، در دبیرستانی درباغ فردوس ، ادبیات فارسی و عربی درس می داد . علاوه برآن ،‌ضمن درس از نهج البلاغه و آیات و قرآن كریم هم استفاده می كرد و همزمان ،‌ابیاتی از مولانا و حافظ می خواند و حالی عجیب و عرفانی پیدا می كرد و اشك درچشمانش حلقه می زد و این حال او ، دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می داد كه این امر درزمان تحصیل او فعالیت ویژه ای بود .
استادان و مربیان : استادان معروف حمید فرزام عبارتند از : ملك الشعرا ء ، استاد بهمنیار ، استاد جلال همایی ، استاد عبد العظیم قریب ،‌استاد اقبال آشتیانی ،‌ استاد سید محمد كاظم عصار و استاد فروزانفر ، استاد معین ، استاد محمد باقر هوشیار . او با استاد بهمنیار نسبت و رابطه خویشاوندی دوری داشت . استاد راهنماییش نیز دردوره دكترا مرحوم فروزانفر بود . ولی بهترین استادی كه از جنبه معنوی داشته است شیخ رجبعلی نكوگویان بود كه از محضر پرفیض ایشان كسب فیض فراوان كرده است .
همسر و فرزندان : دكتر حمید فرزام دراین باره نقل می كند كه :‌ « دراوایل ازدواجم یك روز سرسنگین وبدون خداحافظی با همسر م تقریبا به حالت قهر از خانه بیرون رفتم .آن زمان رییس دبیرستان صبا ء در تجریش بودم . هنگام غروب با چند نفر از دوستان وضو گرفتیم و برای نماز مغرب و عشاء آماده شدیم وبه اتاق جناب شیخ نكوگویان رفتیم هنوز یك ربع ساعتی به اذان مغرب مانده بود . جناب شیخ هم وضو گرفتندو آمدند وهمین كه نگاهشان به من افتاد با حالت تعجب گفتند :‌قهر می كنی ؟ باید تحمل داشت زود از میدان در می روی و بلافاصله شعر مناسبی از حافظ خواندند .
وقایع میانسالی : فرزام درسن 30 یا 31 سالگی از ضربان قلب و درد آن ناراحت بود . بدان علت از طریق آقای گویا به استادش شیخ رجبعلی نكوگویا خیاط پیغام فرستاد كه من قلبم ناراحت است و مثل اینكه باید مرخص شوم . «وقتی كه این حرف به گوش شیخ رسید . گفت كه از جانب من به فرزام بگویند ناراحت نباش ، موهای سرو صورتت هم سفید می شود یعنی به سن هفتاد و هشتاد هم می رسی و من می بینم .» این سخن شیخ به واقتیت پیوسته و فرزام هشتاد ساله است .
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : دكتر فرزام استاددانشگاه اصفهان و سپس استاد دانشگاه تهران بود. او دردانشكده اقتصاد دانشگاه امیر كبیر نیز تدریس می كرد ه است . وی عضو فرهنگستان زبان وادب فارسی نیز می باشد.
فعالیتهای آموزشی : تدریس دردبیرستان باغ فردوس درتهران ، دانشگاه اصفهان ، دانشگاه تهران ،‌ونیز در دانشكده اقتصاد دردانشگاه امیر كبیر از فعالیتهای آموزشی دكتر فرزام بوده است .
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : استاد فرزام در كنار تدریس در دانشگاه به تحقیق و تالیف و تصحیح متون ادبیات و عرفان ایرانی و فارسی پرداخته است .
شاگردان : دكتر فرزام شاگردان بسیاری داشت . بعضی از شاگردان او 75 ساله هستند او با بعضی از آنها نیز ارتباط می داشت . یكی از آن دانشجویان سید محمد خاتمی می باشد كه به منصب ریاست جمهوری ایران رسیده است .
همفکران فرد : یكی از همفكران فرزام ،‌دكتر گویا بود كه دروران تدریس درباغ فردوس با هم آشنا شدند . این دوبه حافظ و مولوی عشق می ورزیدند وبه شیخ رجبعلی خیاط ارادت خاصی داشتند .
آرا و گرایشهای خاص : استاد فرزام ادبیات فارسی را دربعد عرفان اسلامی و ایران مورد بررسی قرارداده و نظری تخصصی برعرفان نعمت الهیه وشیخ نعمت الله ولی دارد .
چگونگی عرضه آثار : بیشتر آثار استاد فرزام از سوی فرهنگستان زبان وادب فارسی و نیز دانشگاه اصفهان منتشرشده است .

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  احوال وآثار شاه نعمت الله ولی
      ویژگی اثر : احوال وآثار شاه نعمت الله ولی كرمانی عنوان پایان نامه دكتری استاد فرزام است كه تحت نظر استاد فروزانفر دفاع شده است .
2  شعر افسانه زندگی
      3  شعری درباره فلسطین
      4  شعری درجواب سلمان رشدی
      5  كتاب تحقیق دراحوال ونقد آثار و افكار شاه نعمت الله ولی
      6  كتاب تعلیم و تربیت دراسلام،‌ اصول اخلاقی اسلامی
      ویژگی اثر : این كتاب اثری مشترك است از دكتر علی شریعتمداری (بخش اول كتاب ) و دكتر حمید فرزام كه توسط انتشارات كانون علمی و تربیتی جهان اسلام منتشر شده است .
7  كتاب روابط معنوی شاه نعمت الله ولی با سلاطین ایران وهند
      ویژگی اثر : این كتاب ضمیمه دوره سلسله ازآثار شاه نعمت الله ولی توسط انجمن كتابخانه ای عمومی اصفهان وابسته به وزارت فرهنگ و هنر منتشر شده است .
8  كتاب شاه ولی ودعوی مهدویت
      ویژگی اثر : این كتاب كه ضمیمه ای بنام رساله مهدیه اثر شاه نعمت الله ولی دارد كه درسال 1381 منتشر شده است .
9  كتاب نكته ها و نقد ها
      ویژگی اثر : عنوان مجموعه مقالاتی است كه شامل (55مقاله ادبی وعرفانی ، تاریخی و مذهبی ،‌تربیت و اجتماعی و انتقادی است بامقدمه دكترمهدی محقق كه در 1380 توسط مطالعات اسلامی دانشگاه تهران و دانشگاه مك گیل كانادا چاپ شده است .
10  مسافرت های شاه نعمت الله ولی و ارزش آن از جهات تربیت اجتماعی وسیاسی
      ویژگی اثر : این كتاب توسط شخص استاد فرزام (ناشر ـمولف ) دراصفهان به چاپ رسیده است .


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو