تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

دكتر حمید فرزام
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 19 و 23 دقیقه و 55 ثانیه
روی ادامه مطلب كلیك كنید

دكتر حمید فرزام


خلاصه : دكتر حمید فرزام در 1302 دركرمان متولد شد . و پس از اتمام تحصیلات ابتدایی ،‌به تهران آمد و تحصیلات خودراتا درجه دكتری ادبیات دردانشگاه تهران ادامه داد . سپس بعنوان استاد در دانشگاه اصفهان به تدریس مشغول شد و پس از بازنشستگی درسال1359 به تهران آمد و به تدریس دردانشگاه تهران ، دانشكده اقتصاد و دانشگاه امیر كبیر پرداخت و در همان سال به عضویت فرهنگستان زبان و ادب فارسی درآمد . وی در كنارتدریس به تحصیل در ادبیات عرفانی ایرانی بویژه دراحوال و آثار شاه نعمت الله ولی مشهور است .
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : ادبیات فارسی
والدین و انساب : حمید فرزام ،پدرش را درشش سالگی ومادرش را درسیزده سالگی ازدست دادو از طرف مادر بزرگ عموو بستگان حمایت شد.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : تحصیلات ابتدایی فرزام دركرمان سپری شد . وی دارای دكترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است . پایان نامه تحصیلی وی درمقطع دكترا ،‌به راهنمایی استاد فروزانفر و درباره احوال و آثار شاه نعمت الله ولی بوده است .
خاطرات و وقایع تحصیل : حمید فرزام دردوران نوجوانی ،‌حساس ،‌زود رنج و بسیار پرتوقع بود ،‌اما حافظه خوبی داشت .
فعالیتهای ضمن تحصیل : فرزام زمانی كه دانشجو دوره دكترا بود ، در دبیرستانی درباغ فردوس ، ادبیات فارسی و عربی درس می داد . علاوه برآن ،‌ضمن درس از نهج البلاغه و آیات و قرآن كریم هم استفاده می كرد و همزمان ،‌ابیاتی از مولانا و حافظ می خواند و حالی عجیب و عرفانی پیدا می كرد و اشك درچشمانش حلقه می زد و این حال او ، دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می داد كه این امر درزمان تحصیل او فعالیت ویژه ای بود .
استادان و مربیان : استادان معروف حمید فرزام عبارتند از : ملك الشعرا ء ، استاد بهمنیار ، استاد جلال همایی ، استاد عبد العظیم قریب ،‌استاد اقبال آشتیانی ،‌ استاد سید محمد كاظم عصار و استاد فروزانفر ، استاد معین ، استاد محمد باقر هوشیار . او با استاد بهمنیار نسبت و رابطه خویشاوندی دوری داشت . استاد راهنماییش نیز دردوره دكترا مرحوم فروزانفر بود . ولی بهترین استادی كه از جنبه معنوی داشته است شیخ رجبعلی نكوگویان بود كه از محضر پرفیض ایشان كسب فیض فراوان كرده است .
همسر و فرزندان : دكتر حمید فرزام دراین باره نقل می كند كه :‌ « دراوایل ازدواجم یك روز سرسنگین وبدون خداحافظی با همسر م تقریبا به حالت قهر از خانه بیرون رفتم .آن زمان رییس دبیرستان صبا ء در تجریش بودم . هنگام غروب با چند نفر از دوستان وضو گرفتیم و برای نماز مغرب و عشاء آماده شدیم وبه اتاق جناب شیخ نكوگویان رفتیم هنوز یك ربع ساعتی به اذان مغرب مانده بود . جناب شیخ هم وضو گرفتندو آمدند وهمین كه نگاهشان به من افتاد با حالت تعجب گفتند :‌قهر می كنی ؟ باید تحمل داشت زود از میدان در می روی و بلافاصله شعر مناسبی از حافظ خواندند .
وقایع میانسالی : فرزام درسن 30 یا 31 سالگی از ضربان قلب و درد آن ناراحت بود . بدان علت از طریق آقای گویا به استادش شیخ رجبعلی نكوگویا خیاط پیغام فرستاد كه من قلبم ناراحت است و مثل اینكه باید مرخص شوم . «وقتی كه این حرف به گوش شیخ رسید . گفت كه از جانب من به فرزام بگویند ناراحت نباش ، موهای سرو صورتت هم سفید می شود یعنی به سن هفتاد و هشتاد هم می رسی و من می بینم .» این سخن شیخ به واقتیت پیوسته و فرزام هشتاد ساله است .
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : دكتر فرزام استاددانشگاه اصفهان و سپس استاد دانشگاه تهران بود. او دردانشكده اقتصاد دانشگاه امیر كبیر نیز تدریس می كرد ه است . وی عضو فرهنگستان زبان وادب فارسی نیز می باشد.
فعالیتهای آموزشی : تدریس دردبیرستان باغ فردوس درتهران ، دانشگاه اصفهان ، دانشگاه تهران ،‌ونیز در دانشكده اقتصاد دردانشگاه امیر كبیر از فعالیتهای آموزشی دكتر فرزام بوده است .
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : استاد فرزام در كنار تدریس در دانشگاه به تحقیق و تالیف و تصحیح متون ادبیات و عرفان ایرانی و فارسی پرداخته است .
شاگردان : دكتر فرزام شاگردان بسیاری داشت . بعضی از شاگردان او 75 ساله هستند او با بعضی از آنها نیز ارتباط می داشت . یكی از آن دانشجویان سید محمد خاتمی می باشد كه به منصب ریاست جمهوری ایران رسیده است .
همفکران فرد : یكی از همفكران فرزام ،‌دكتر گویا بود كه دروران تدریس درباغ فردوس با هم آشنا شدند . این دوبه حافظ و مولوی عشق می ورزیدند وبه شیخ رجبعلی خیاط ارادت خاصی داشتند .
آرا و گرایشهای خاص : استاد فرزام ادبیات فارسی را دربعد عرفان اسلامی و ایران مورد بررسی قرارداده و نظری تخصصی برعرفان نعمت الهیه وشیخ نعمت الله ولی دارد .
چگونگی عرضه آثار : بیشتر آثار استاد فرزام از سوی فرهنگستان زبان وادب فارسی و نیز دانشگاه اصفهان منتشرشده است .

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  احوال وآثار شاه نعمت الله ولی
      ویژگی اثر : احوال وآثار شاه نعمت الله ولی كرمانی عنوان پایان نامه دكتری استاد فرزام است كه تحت نظر استاد فروزانفر دفاع شده است .
2  شعر افسانه زندگی
      3  شعری درباره فلسطین
      4  شعری درجواب سلمان رشدی
      5  كتاب تحقیق دراحوال ونقد آثار و افكار شاه نعمت الله ولی
      6  كتاب تعلیم و تربیت دراسلام،‌ اصول اخلاقی اسلامی
      ویژگی اثر : این كتاب اثری مشترك است از دكتر علی شریعتمداری (بخش اول كتاب ) و دكتر حمید فرزام كه توسط انتشارات كانون علمی و تربیتی جهان اسلام منتشر شده است .
7  كتاب روابط معنوی شاه نعمت الله ولی با سلاطین ایران وهند
      ویژگی اثر : این كتاب ضمیمه دوره سلسله ازآثار شاه نعمت الله ولی توسط انجمن كتابخانه ای عمومی اصفهان وابسته به وزارت فرهنگ و هنر منتشر شده است .
8  كتاب شاه ولی ودعوی مهدویت
      ویژگی اثر : این كتاب كه ضمیمه ای بنام رساله مهدیه اثر شاه نعمت الله ولی دارد كه درسال 1381 منتشر شده است .
9  كتاب نكته ها و نقد ها
      ویژگی اثر : عنوان مجموعه مقالاتی است كه شامل (55مقاله ادبی وعرفانی ، تاریخی و مذهبی ،‌تربیت و اجتماعی و انتقادی است بامقدمه دكترمهدی محقق كه در 1380 توسط مطالعات اسلامی دانشگاه تهران و دانشگاه مك گیل كانادا چاپ شده است .
10  مسافرت های شاه نعمت الله ولی و ارزش آن از جهات تربیت اجتماعی وسیاسی
      ویژگی اثر : این كتاب توسط شخص استاد فرزام (ناشر ـمولف ) دراصفهان به چاپ رسیده است .


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,