تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

بهرام فره وشی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 10 و 58 دقیقه و 24 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

بهرام فره وشی


خلاصه : بهرام فره وشی در سال1304 شمسی در تهران دیده به جهان گشود. پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی ، وارد دانشسرای مقدماتی اصفهان شد و در سال 1323 فارغ التحصیل گردید. آنگاه ضمن تدریس در دبستان های تهران ، ابتدا در رشته زبان های خارجی و سپس در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران موفق به دریافت مدرك لیسانس گردید. چندی بعد به پاریس رفت و به اخذ درجه دكتری در رشته زبان ها و فرهنگ باستانی ایران از مدرسه تتبعات عالیة دانشگاه پاریس نایل گردید. پس از بازگشت به ایران به دانشیاری در دانشكده ادبیات ، دانشگاه تهران انتخاب گردید و به تدریس ادبیات و زبانهای پیش از اسلام اشتغال یافت . دكتر فره وشی مدتی نیز برنامه « فرهنگ ایران زمین » را در سازمان رایو و تلویزیون اداره می كرد. او سرانجام در روز جمعه اول خرداد 1371 زندگی را به درود گفت.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : زبان های باستانی
والدین و انساب : بهرام فره وشی فرزند علی محمد فره وشی ، رییس اداره فرهنگ ارومیه بود.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : بهرام فره وشی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی ، وارد دانشسرای مقدماتی اصفهان شد و در سال 1323 فارغ التحصیل گردید. آنگاه ضمن تدریس در دبستان های تهران ، ابتدا در رشته زبان های خارجی و سپس در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران موفق به دریافت مدرك لیسانس گردید. چندی بعد به پاریس رفت و به اخذ درجه دكتری در رشته زبان ها و فرهنگ باستانی ایران از مدرسه تتبعات عالیة دانشگاه پاریس نایل گردید.
فعالیتهای ضمن تحصیل : دكتر فره وشی در دوران تحصیل در رشته ادبیات فارسی دانشگاه تهران ، هفته ای چند روز را در محضر سیدمحمد فرزان حاضر می شدو به تحقیق در دقایق و مشكلات متون فارسی می پرداخت.
استادان و مربیان : بهرام فره وشی در مقطع لیسانس در محضر سیدمحمد فرزان حاضر می گردید. او به راهنمایی پروفسور امیل بنونیست ( 1902 - 1969 ) ایران شناس مشهور و پروفسور دومناش ( 1902 - 1973 ) پهلوی دان بزرگ در مدرسه مطالعات عالیه دانشگاه پاریس و كولژ دو فرانس به تحصیل مشغول شد.
هم دوره ای ها و همکاران : بهرام فره وشی در محضر سیدمحمد فرزان ، به همراه امیرحسن یزدگردی ، محمداسماعیل رضوانی و اقبال یغمایی به مباحثه و تحقیق در دقایق و مشكلات متون فارسی می پرداخت .
زمان و علت فوت : دكتر فره وشی به سبب ابتلا به بیماری سرطان ، در اوایل آذر سال 1370 برای معالجه به آمریكا سفر كرد. در فرودگاه سانفرانسیسكو دچار سكته گردید و به اغما فرو رفت. پس از بستری شدن در بیمارستان و شیمی درمانی ، سرانجام با ابتلا به بیماری ذات الریه در روز جمعه اول خرداد 1371 زندگی را به درود گفت.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : دكتر فره وشی مدتی برنامه « فرهنگ ایران زمین را در سازمان رایو و تلویزیون اداره می كرد.
فعالیتهای آموزشی : بهرام فره وشی پس از اتمام تحصیلات تكمیلی، دانشكده ادبیات دانشگاه تهران به تدریس ادبیات و زبانهای پیش از اسلام اشتغال یافت .
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : دكتر فره وشی علاوه بر كار تدریس ، اوقات خود را صرف نشر آثار ابراهیم پورداود كه به سبب پیری نیازمند همكاری جوان تری بود ، كرد. و بخش دوم گات ها ( شامل یادداشت های ابراهیم پورداود ) را در سال 1336 ، سینا را در سال 1340 ، ویسپر را در سال 1343 منتشر ساخت. از وی مقالاتی در مجلات مختلف از جمله « بررسی های تاریخی » و « یغما » به چاپ رسیده است.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  ایران ، كلده و شوش
      ویژگی اثر : این كتاب نوشته مادام دیولافوا و ترجمه علی محمد فره وشی می باشد كه به اهتمام بهرام فره وشی در سال 1365 منتشر گردید.
2  ایرانویچ
      ویژگی اثر : شامل 29 مقاله درباره ایران باستان است ، كه در اسفند سال 1365 منتشر گردید.
3  بخش دوم گات ها
      ویژگی اثر : شامل یادداشت های ابراهیم پورداود است ، كه فره وشی در سال 1336 منتشر نمود.
4  ترجمه كتاب ترانه های شرقی
      ویژگی اثر : نوشته فرانتس توسن ، در سال1336 منتشر شد.
5  ترجمه كتاب روبنسن كروزئه
      ویژگی اثر : نوشته دانیل دفو ، در سال 1334 منتشر شد.
6  سینا
      ویژگی اثر : در سال 1340 منتشر گردید.
7  فرهنگ پهلوی به فارسی
      ویژگی اثر : حاصل بیست سال بررسی متون پهلوی بود كه در سال 1346 منتشر گردید.
8  فرهنگ فارسی به پهلوی
      ویژگی اثر : در سال 1352 به چاپ رساند.
9  ویسپر
      ویژگی اثر : در سال 1343 منتشرگردید.


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,