تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 10 و 53 دقیقه و 10 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی


خلاصه : میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی از وزراء و سیاستمداران معروف تاریخ ایران و صدراعظم در دورة قاجاریه است. وی مردی ادیب ، خوشنویس و شاعر بود و از منشیان و نثر نویسان فرهنگ ایران محسوب می‌شود.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : منشآت
والدین و انساب : میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی فرزند میرزا عیسی مشهور به میرزا بزرگ قائم مقام فراهانی است.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی تحصیلات مقدماتی را در فراهان و تهران گذرانید.
وقایع میانسالی : میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی پس از آن كه در سال 1237 به لقب سیدالوزرایی منصوب شد، مورد حسد و بدگویی اطرافیان قرار گرفت تا این كه در سال 1239 از سمت خود عزل شد. دوران عزل وی سه سال طول كشید و در این دوران از اذیت و آزار دشمنانش در امان نبود و اموالش مورد غارت قرار گرفت و املاك وی تصاحب شد. در سال 1241 از آنجا كه نتیجه جنگ های ایران و روس در آذربایجان دچار اختلال شد، مجدداً به پیشكاری عباس میرزا دعوت گردید، اما طولی نكشید كه او را به دوستی و حمایت از روسیه متهم كردند و این بار فتحعلی شاه قاجار او را به مشهد تبعید كرد. با شكست ایران در جنگ و اشغال تبریز توسط روسیه، فتحعلی شاه به دنبال وی فرستاد (در سال 1234 ) و از قائم مقام عذرخواهی كرد و او بر سركار خویش بازگشت. قائم مقام پس از رتق و فتق امور با عباس میرزا عازم هرات شد و چون عباس میرزا به علت بیماری در مشهد اقامت كرد به همراه محمد میرزا فرزند عباس میرزا در محاصره هرات شركت كرد، پس از آن به مشهد رفت و عباس میرزا فرزند خود را به او سپرد. قائم مقام صلاح را در آن دید كه به تهران سفر كند ، پس با هراتیان صلح كرد و با محمد میرزا به تهران رفت.
زمان و علت فوت : پس از آن كه میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی محمد شاه را به تخت نشاند ( در 1 شعبان 1250) و به انتظام امور پرداخت، فتنه دشمنان از سرگرفته شد و محمد شاه همه خدمات وی را نادیده گرفت و در تاریخ 24 صفر 1251 او را در كاخ نگارستان به جلاد سپرد.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی در سال 1226 كه برادر بزرگتر وی میرزا حسن وزیر عباس میرزا در آذربایجان درگذشت، میرزا بزرگ او را به تبریز خواند و جانشین برادرش كرد. در سال 1237 میرزا بزرگ درگذشت و حقوق و مناصب و لقب سید الوزرایی به میرزا ابوالقاسم تفویض شد. به این ترتیب وی ضمن آن كه پیشكاری و اداره امور كشور و لشكری آذربایجان را داشت منشی خاص عباس میرزا نیز بود و احكام و مكاتب نایب السلطنه را به خط و انشای شیوای خود می‌نوشت. پس از گذشت ایام بدگویی اطرافیان موجب شد نایب السلطنه به میرزا ابوالقاسم بدبین شود و در سال 1239 او را به پایتخت فراخواند و حكم عزل او را صادر كرد. دوران عزل سه سال بطول انجامید و در سال 1241 برای پیشبرد مذاكرات در جنگ ایران و روسیه در آذربایجان، فرا خوانده شد. پس از آن به اتهام دوستی با روس‌ها به حكم فتحعلی شاه به مشهد تبعید شد. ولی در سال 1243 به علت شكست ایران در جنگ و اشغال تبریز از او دلجویی شد و پس از رتق و فتق امور منطقه به اتفاق عباس میرزا عازم هرات شد. با بیمار شدن عباس میرزا، قائم مقام به اتفاق محمدمیرزا به تهران آمد و در تاریخ صفر 1250 مراسم ولیعهدی محمد میرزا را جشن گرفت. محمد میرزا به عنوان ولیعهد به تبریز رفت و چند ماهی طول نكشید كه فتحعلی شاه درگذشت و قائم مقام در 19 شعبان 1250 به تهران آمد و محمدشاه را به تخت نشاند و خود به انتظام امور مملكت پرداخت. طولی نكشید كه براثر فتنه دشمنانش شاه خدمات وی را نادیده گرفت و حكم قتل وی را صادر نمود.
آرا و گرایشهای خاص : میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی مردی ادیب و دانشمند بود. ذهنی قوی و همشی سرشار داشت، بطوری كه هر نامه یا مطلبی را كه یكبار می‌خواند یا می‌شنید در حافظه خود ثبت می‌كرد و در موقع نیاز عین آن را به یاد می‌آورد. وی نثری زیبا و محكم داشت و به همین دلیل می‌توان او را یكی از بنیان گذاران و صاحب سبكان ادب دورانش به حساب آورد. نثر مسجع او با امثال و اشعار توام است . خط زیبای قائم مقام نیز در دوران خود مورد توجه است. وی خطوط تحریر و شكسته را به استادی می‌نگاشت، سپهر خط نستعلیق را نیز به او نسبت داده كه در جایی دیده نشده است. قائم مقام فراهانی بعد از عبدالمجید درویش طالقانی یكی از صاحب سبكان خط شكسته می‌دانند. در زمان وی خط شكسته پس از درویش خان راه پیچیدگی در پیش گرفته بود كه خط قائم مقام آن راتعدیل كرد. قائم مقام را واضع صورتی معقول در خط شكسته می‌دانند كه آن را به خط نستعلیق نزدیك كرده است.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  نامه ها و مكتوبات
      ویژگی اثر : از آثار خطی قائم مقام نامه ها و مكتوبات بسیاری است كه پراكنده هستند. [سرمدی، عباس. دانشنامه هنرمندان ایراه و جهان اسلام. تهران،هیرمند.1380 ]


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,