اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

استاد عبد العظیم قریب
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 09 و 27 دقیقه و 22 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

استاد عبد العظیم قریب


خلاصه : استاد عبد العظیم قریب از ادبای برجسته قرن حاضر است. وی در سال 1296هجری قمری در تفرش به دنیا آمد .وی از سال 1317 هجری قمری بتدریس در آموزشگاههای ایران اشتغال داشت . قریب از جمله اساتید بزرگ و مسلم ادبیات فارسی بود كه بسیاری از رجال و دانشمندان و معاریف فعلی كشور ، افتخار این را دارند كه روزی شاگرد او بوده اند . از تألیفات و آثار استاد قریب میتوان « دوره دستور زبان فارسی » و « تصحیح و تحشیۀ كتاب كلیه و دمنه بهرامشاهی » را نام برد . او از اعضای پیوستۀ فرهنگستان ایران بود . عبدالعظیم قریب در فروردین ماه 1344 خورشیدی در گذشت .
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
والدین و انساب : میرزا عبدالعظیم خان قریب ، فرزند مرحوم میرزا علی است.فرشته رهنما - نوه‌ دختری عبدالعظیم قریب است.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : عبد العظیم قریب مقدمات زبان فارسی و عربی را در زادگاه خود و درخانه پدر آموخت و در نوجوانی به تهران آمد و در نزد اساتید بزرگ آن روزگار به تحصیل و فراگیری زبان و ادبیات عرب ، اصول ،منطق و حكمت و زبان فرانسه پرداخت .
زمان و علت فوت : عبد العظیم قریب، این ‌شخصیت برجسته علمی در سال 1344 در سن هشتاد و شش سالگی درگذشت.
فعالیتهای آموزشی : عبد العظیم قریب درسال‌1317 ه.ق به استخدام وزارت معارف آن زمان درآمد و در مدرسه علمیه كه تنها آموزشگاه به شیوه جدید تدریس بود به تعلیم دانش آموزان مشغول گردید. استاد قریب در سال 1324ه.ق تدریس در مدرسه نظام را آغاز كرد و برخی ازبرجسته‌گان علم و ادب و سیاست ایران همچون كلنل محمد تقی خان پسیان ، سلطان‌غلامرضا خان و علیقلی خان از شاگردان او بودند. قریب همچنین در مدرسه دارالفنون و در دانشسرای عالی (از نخستین دوره تأسیس‌آن) ادبیات فارسی را تدریس می كرد و پس از تأسیس دانشگاه تهران به سمت استاد دانشكده ادبیات برگزیده شد و تا زمان مرگ به تدریس زبان و ادبیات فارسی اشتغال‌داشت. وی به عضویت فرهنگستان زبان فارسی ایران نیز انتخاب شد و از اعضاء برجسته این فرهنگستان بشمار می‌رفت. استاد عبدالعظیم قریب در زبان و ادبیات فارسی و عربی تسلط بی‌مانندی داشت وحدود هفتاد سال از عمرش را با عشق و علاقه صرف تدریس دستور زبان فارسی و تعلیم وتربیت دانشمندان و فرهیختگان فعلی ایران كرد. وی نخستین كسی بود كه دستور زبان‌فارسی را در قالبی ساده و روشن تدوین كرد و تدریس آن را بصورت ماده مستقل در مدارس رواج داد.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : از دیگر فعالیتهای فرهنگی قریب جمع آوری حدود هزار جلد كتب نفیس خطی بود كه در كتابخانه بزرگ خود نگهداری می كرد
شاگردان : برخی ازبرجسته‌گان علم و ادب و سیاست ایران همچون كلنل محمد تقی خان پسیان ، سلطان‌غلامرضا خان و علیقلی خان از شاگردان عبد العظیم قریب بودند. ناصرالدین شاه‌حسینی از دانشجویان عبدالعظیم قریب بوده است، وی در باره او چنین بیان داشت :" در تمام سال‌های حضور در خدمت ایشان، نكته‌ای را آموختم و آن این بود كه در مسائل علمی بسیار دقیق و سخت‌گیر بود و هر كاری كه ارائه می‌شد، اول اسناد آن را جویا می‌شد و می‌گفت مأخذش از كجاست. " سلیم نیساری - از دیگر شاگردان مستقیم عبدالعظیم قریب - قدرشناسی نسبت به استادان را یك امر اخلاقی دانست و درباره‌ استاد خود گفت:" قریب با سابقه‌ 50 سال تدریس دلبستگی عمیقی به معلمی داشت و درواقع، شخصیتی بود كه برای معلمی ساخته شده بود. وقتی در سن 20سالگی برای تدریس در مدرسه‌ای دعوت شده بود، با كمال شوق این كار را آغاز كرد. این كار را باارزش و نشاط بخش می‌دانست و از همین‌رو بود كه نیاز به تألیف كتابی در زمینه‌ دستور زبان را درك كرد. "
همفکران فرد : حسن ذوالفقاری استاد دانشگاه تربیت مدرس ،از عبدالعظیم قریب با عنوان پدر كتاب‌های درسی یاد می كند :" او تنها در حوزه‌ دستور زبان فارسی به تألیف كتاب برای مقاطع دبستان نپرداخت؛ بلكه در حوزه‌های دیگر نیز آثاری را برای دانش‌آموزان تألیف كرد. "
جوائز و نشانها : استاد عبدالعظیم قریب در سال 1326 طی جشنی از سوی دانشگاه تهران مورد تقدیر قرار گرفت و به پاس خدمات علمی و فرهنگی خود به دریافت نشان ویژه دانشگاه‌تهران نائل گردید و یكی از سالنهای گرد همائی این دانشگاه نیز به نام وی نهاده شد

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  كلیله و دمنه
      ویژگی اثر : تصحیح عبدالعظیم قریب


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,