تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

محمد قزوینی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 10 و 21 دقیقه و 29 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

محمد قزوینی


خلاصه : محمد قزوینی در سال 1254 خورشیدی در قزوین متولد گردید. تا سال 1306 ق. كه پدرش در حال حیات بود ، مقدمات صرف و نحو را نزد پدر آموخت. پس از فوت پدر تحت سرپرستی شمس العلما شیخ محمدمهدی عبدالرب آبادی قزوینی ، نزد علمای وقت به تكمیل تحصیلات پرداخت. قزوینی پس از مدتی به جهت مطالعات بیشتر به اروپا رفت و مدتها در فرانسه ، انگلستان و آلمان اقامت داشت. علامه محمد قزوینی در سن 26 سالگی به اروپا رفت. در لندن پس از آشنا شدن به طرز كار خاورشناسان ، به دعوت پرفسور ادوارد براون و امنای اوقاف گیب دست به كار تصحیح و انتشار تاریخ جهانگشای جوینی زد ، پس از دو سال اقامت در لندن ، در ماه ربیع الثانی 1324 به پاریس رفت ؛ او در این مدت به نشر جلد اول تاریخ جهانگشای جوینی و آماده كردن جلد دوم آن برای چاپ توفیق یافت و ضمناً چند مقاله و رساله درباره ادبیات و تاریخ ایران نوشت ، و دو سه متن از متون قدیمه فارسی را تصحیح كرد. قزوینی یك سال پس از جنگ جهانی اول به آلمان رفت . بعد از خاتمه جنگ در روز 13 دی ماه 1298 ( 4 ژانویه 1920 ) به دعوت میرزا محمدعلی خان فروغی به پاریس برگشت و تصحیح كتبی را كه نیمه كاره مانده بود از سر گرفت. در این زمان از سوی وزارت فرهنگ مبلغی در اختیار او گذاشته شد كه از بعضی نسخ خطی نفیس عكسبرداری نموده و به ایران ارسال دارد. قزوینی در سال 1318 ، به علت جنگ جهانی دوم فرانسه را ترك كرد و برای اقامت دایم به ایران بازگشت. در ایران نیز اوقات قزوینی پیوسته مصروف مطالعه و تحقیق و تصحیح متون قدیمه بود. علامه محمد قزوینی در روز جمعه ششم خرداد ماه 1328 ش. در تهران درگذشت.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : تصحیح متون
والدین و انساب : نام پدر محمد قزوینی، عبدالوهاب بن عبدالعلی قزوینی است. عبدالوهاب یكی از مولفین اربعه «نامه دانشوران»‌ می باشد.پدر علامه قزوینی از علمای زمان خود بود كه در مدرسه دوستعلی خان معیر الممالك ، در تهران به كار تدریس اشتغال داشت. او از جمله كسانی است كه با سه تن از دانشمندان دیگر ، در نوشتن « نامه دانشوران » شركت داشته و بیشتر ترجمه احوال علمای لغت و صرف و نحو و ادب و فقه در كتاب مزبور به قلم اوست.
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : علامه محمد قزوینی در سال 1294 هجری قمری در تهران و در خانواده‌ای فرهنگ دوست به دنیا آمد.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : قزوینی نزد پدر مقدمات صرف و نحو و ادبیات فارسی و عربی را فراگرفت و پس ازمرگ پدرش (1306 ه.ق) تحت وصایت و سرپرستی شیخ العلماء شیخ محمد عبدالرب‌آبادی قزوینی از ادبای معروف و یكی از نویسندگان نامه دانشوران قرار گرفت. محمد تحصیلات علوم متداوله اسلامی را در تهران سپری كرد. قزوینی با وجود آنكه از خانواده علمای دین بود، از همان عهد جوانی در خط تحصیل زبان های اروپایی و آشنا گشتن با طریقه تتبع و تحقیق فرنگیان افتاد.
فعالیتهای ضمن تحصیل : علامه قزوینی در ایام تحصیل با درس دادن به بعضی از دوستان و آشنایان خود امرار معاش می نمود. از جمله فعالیت های دیگر او در این زمان ترجمه مقالات و كتب از زبان عربی بود كه توسط روزنامه تربیت ایشان انتشار می یافت.
استادان و مربیان : محمد قزوینی، صرف و نحو را درخدمت پدرش عبد الوهاب بن عبد العلی قزوینی و در خدمت حاجی سید مصطفی قنات آبادی در مدرسه معیر الممالك و فقه را در خدمت، همسو و شیخ محمد صادق تهرانی و اندكیكمتر در محضر شیخ فضل اللهنوری، كلام و حكمت قدیم را از شیخ علی نوری درمدرسه خان مروی و اصول فقه را نزد ملا محمد آملی در مدرسه خازن الملك، اصول فقه خارج را در محضر افضل المتاخرین میرزا حسن آشتیانی آموخته است. او همچنین از محضر شیخ هادی نجم آبادی نیز بهره برده است، اما بدون تدریس و تدرس كتب رسمی وی از سید احمد ادیب پیشاوری نیز كسب فیض كرده است. شمس العلما شیخ محمد مهدی قزوینی عبدالرب آبادی، میرزا محمد حسین خان اصفهانی (متخلص به فروغی و ملقب به ذكا الملك) نیز از اساتید قزوینی بوده اند.
همسر و فرزندان : محمد قزوینی در سفر دوم خود به پاریس با یك خانم ایتالیایی ازدواج نمود ، كه حاصل آن یك دختر بود كه برای او به یادگار ماند.
وقایع میانسالی : در اوایل سال 1322 محمد قزوینی بنا به دعوت برادرش (میرزا احمد خان) به لندن سفر كرد، و از كتابخانه بزرگ لندن دیدن كرد. او در این سفر با مستشرقین انگلیسی بسیاری آشنا شد از جمله پرفسور توان (A.A.Bevan)، الس (A.G.Elis)، آمد روز (H.F.Amedroz) و ادوارد براون (E.G.Browne). علامه قزویی با میرزا عباس خان اقبال آشتیانی نیز مراوده و مكاتبه داشت، همچنین با میر محمد حسین خان عمیدالملك حسابی. [محقق. مهدی، زندگینامه و آثار مرحوم علامه محمد قزوینی، دی ماه 1378، ص 30-29] قزوینی با كازانوا (P.Casanova) و گابریل فران (.FerandG)، مستشرقین فرانسوی نیز آشنا بود. علامه قزوینی، با احمد زكی ولیدی طوغان ، رهانری ماسه، ماسینیون،‌برتلز، ماركوارت و ادوارد براوان آشنایی داشته است. محمد قزوینی با علی اكبر دهخدا، نویسنده لغت نامه دهخدا، همدوره و دوست بود. همچنین با حاجی سید نصر الله اخوی، حسینقلی خان نواب، سید حسن تقی زاده،‌میرزا فضلعلی آقا مجتهد تبریزی، سید محمد علی خان جمال زاده، میرزا محمود خان غنی زاده، میرزا حسین خان كاظم زاده (ایرانشهر) میرزا محمد علی خان تربیت،‌ سید محمد رضا مساوات و میرزا ابراهیم پور داود. از دوستان آلمانی محمد قزوینی می توان به مستشرقینی همچون ماركوارت (j.Marquart)، زاخائو(E.Sachau)، موریتز (B.Moritz) هارتمن (M.Hartmann)، مان(o.Mann)، میتووخ (E.Mitwoch)، فرانك (Frank)، بك (S.Beck)، نولدكه(T.Noldeke) اشاره كرد. قزوینی به پاریس نیز مسافرتی داشت كه بر اثر آن لبا جمعی از مستشرقین فرانسه آشنا شده است همانند هرتویك درنبورك (Hartwig Dernbourg)، باربیه دومنار (Barbier de Meynard)، میه (A.Meillet) و هوارت (C.Huart) قزوینی در اواخر زندگانی خود می گفت: «... اكنون كه تامیل ایام گذشته می كنم و بر عمر تلف كرده تاسف میخورم باز یكی از بهترین تفریحات من مطالعه شرح رضی و مغنی البیب است كه برای من احلی من وصل الحبیب است!‌العاده كالطبیعه الثانیه.»
زمان و علت فوت : محمد قزوینی، روز جمعه ششم خرداد 1328 شمسی مطابق با 28 رجب 1368 قمری، حدود ساعت ده و نیم در كوچه دانش منشعب از خیابان فروردین تهران، چهره در نقاب خاك كشید.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : محمد قزوینی در سن 26 سالگی به اروپا رفت. در لندن پس از آشنا شدن به طرز كار خاورشناسان ، به دعوت پرفسور ادوارد براون و امنای اوقاف گیب دست به كار تصحیح و انتشار تاریخ جهانگشای جوینی زد ؛ چون بهترین نسخ آن كتاب در كتابخانه ملی پاریس بود، پس از دو سال اقامت در لندن ، در ماه ربیع الثانی 1324 به پاریس رفت ؛ و از آن تاریخ تا سال 1333 ق. همیشه در پایتخت فرانسه مقیم بود ؛ او در این مدت به نشر جلد اول تاریخ جهانگشای جوینی و آماده كردن جلد دوم آن برای چاپ توفیق یافت و ضمناً چند مقاله و رساله درباره ادبیات و تاریخ ایران نوشت ، و دو سه متن از متون قدیمه فارسی را تصحیح كرد. قزوینی یك سال پس از جنگ جهانی اول ، به دعوت سیدحسن تقی زاده ، كه در برلین سرپرستی كمیته ایرانی آلمان را داشت و در آنجا روزنامه كاوه را منتشر می ساخت ، به همراهی حسینقلی خان نواب كه به سمت سفیر ایران در آلمان انتخاب شده بود ، به آلمان رفت و در 18 ذی الحجه 1333 (27 اكتبر 1915 ) به برلین رسید و تا چندی پس از پایان جنگ در آن شهر ماند. بعد از خاتمه جنگ در روز 13 دی ماه 1298 ( 4 ژانویه 1920 ) به دعوت میرزا محمدعلی خان فروغی به پاریس برگشت و تصحیح كتبی را كه نیمه كاره مانده بود از سر گرفت. در این زمان از سوی وزارت فرهنگ مبلغی در اختیار او گذاشته شد كه از بعضی نسخ خطی نفیس عكسبرداری نموده و به ایران ارسال دارد ؛ او جمعاً 16 كتاب عكس گرفت و با مقدمه های به ایران فرستاد. قزوینی در سال 1318 ، به علت جنگ جهانی دوم و مشكلاتی كه خارجیان مقیم در اروپا گریبانگیر آن شدند ، فرانسه را ترك كرد و ، بعد از سی وشش سال غربت ، در مهر ماه آن سال ، برای اقامت دایم به ایران بازگشت. در ایران نیز اوقات قزوینی پیوسته مصروف مطالعه و تحقیق و تصحیح متون قدیمه بود.
همفکران فرد : روش محمد قزوینی در كار متن شناسی آن چنان از دقت نظر برخوردار بود كه بزرگانی چون فروزانفر ، بهار ، دهخدا ، اقبال آشتیانبی ، مینوی و ... را متآثر ساخت.
آرا و گرایشهای خاص : محمد قزوینی از برجسته ترین ادبا و مورخان ایران بود كه وسعت اطلاعات شرقی و روح تحقیق و انتقادی مغرب زمین را در وجود خود جمع كرده بود واز این روی تألیفات و آثار وی در زمره بهترین كارهای ادبی یك قرن اخیر ایران بشمار می‌روند(بسیار می‌خواندو كم می نوشت. كار او در تحقیق و استقصای مطالب به وسواس كشیده بود. گاهی روزها وماهها برای یافتن صورت صحیح كلمه‌ای یا واقعه‌ای و یا تاریخی ،كلیه مصادر و ماخذ را تحت مطالعه در می آورد. نوشته های او چندین بار قلم خوردگی و حذف و اضافه وحواشی متعدد داشت; و شاید به همین دلیل باشد كه آثار و تألیفات زیادی از او باقی نمانده است .مثلا تصحیح و تحشیه سه جلد تاریخ جهانگشای جویی از سال 1291 تا1316 شمسی بیست و پنج سال یعنی ثلث اوقات عمر او طول كشیده است . وی در كار متن شناسی ، استادی زبردست بود. اجتهاد متن شناسی وی نه تنها در متونی كه خود تصحیح كرد ، بلكه در مقالات و رسائلش نیز به خوبی قابل درك است. دكتر قاسم غنی همكار علمی قزوینی در تصحیح دیوان حافظ در مورد وی چنین می گوید: « مرحوم قزوینی روش تدقیق و نقد ادبی را به معاصرین خود آموخت؛ آفتاب فیاض با بركتی بود كه هركس را مستعد می دید به تربیت و ارشاد او می پرداخت... »

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  .
      ویژگی اثر : علامه محمد قزوینی برای كتابخانه شخصی خود كه اكنون در دانشكده ادبیات تهران محفوظ است برای خود فهرستی تهیه كرده و برای همه كتابهای چاپی و خطی به شیوه ای دقیق كتابداری، اطالعات لازم را نوشته است كه شامل چهار جلد فهرست را شامل می گردد.
2  بیست مقاله
      ویژگی اثر : این كتاب شامل دو جلد است.
3  تصحیح المعجم فی معاییر اشعار العجم
      ویژگی اثر : این اثر تالیف شمس قیس رازی است.
4  تصحیح تاریخ جهانگشای جوینی
      ویژگی اثر : این اثر تالیف علا الدین عطا ملك جوینی است.
5  تصحیح چهار مقاله نظامی عروضی سمرقندی
      ویژگی اثر : این اثر تالیف نظامی عروضی سمرقندی است-(1327ه.ق)
6  تصحیح دیوان حافظ
      ویژگی اثر : این اثر تالیف حافظ شیرازی است.وی با با مشاركت دكتر غنی(1320 ه.ق) را تصحیح كرده است.
7  تصحیح سمط العلی الحضره العلیا در تاریخ قراختائیان كرمان
      ویژگی اثر : (1322ه.ق)
8  تصحیح كتاب شد الازار فی حط الاوزار عن زوار المزار
      ویژگی اثر : این اثر تالیف معین الدین شیرازی است.
9  تصحیح لباب الالباب عوفی
      ویژگی اثر : جلد اول با مقدمه و حواشی(1906)
10  تصحیح لوایح جامی
      ویژگی اثر : 1906
11  تصحیح مرزبان نامه
      ویژگی اثر : این اثر تالیف مرزبان بن رستم است.
12  تصحیح مرزبان نامه سعد الدین وراوینی
      ویژگی اثر : (1327)
13  تصحیح مقدمه قدیم شاهنامه
      ویژگی اثر : این اثر تالیف فردوسی لوسی است. (1322 ه. ق)
14  تصحیح نسخه خطی تاریخ جهانگشای جوینی
      15  رساله ای در شرح حال مسعود سعد سلمان
      16  رساله در شرح احوال شیخ ابوالفتوح رازی
      ویژگی اثر : این اثر به نام خاتمه الطبع راجع به شرح احوال مولف كتاب و وصف اجمالی تفسیر حاضر چاپ شده است.
17  رساله ممدوحین سعدی
      18  مقاله تاریخی و انتقادی راجع به كتاب نفثه المصدور
      ویژگی اثر : این اثر تالیف نور الدین محمد نسوی است.
19  مقدمه تذكره الاولیا
      ویژگی اثر : این اثر تالیف عطار نیشابوری است.
20  مقدمه تذكره الشعرا عوض
      ویژگی اثر : این اثر موسوم به لباب الالباب است
21  یادداشتهای پراكنده علامه قزوینی در سال 1336 ه .ش به كوشش ایرج افشار در ده جلد منتشر شد كه حاوی اطلاعات نفیسی در مورد تاریخ و فرهنگ ایران است


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,