تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

شرف الزمان كلیم ابو منصور قطران تبریزی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 10 و 15 دقیقه و 11 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

شرف الزمان كلیم ابو منصور قطران تبریزی


خلاصه : شرف الزمان كلیم ابو منصور قطران تبریزی از مشاهیر شاعران ایران درقرن پنجم هجری است . قطران از طبقه دهقانان بوده و از دهقانی به شاعری افتاده بود . شهرت قطران به عضدی می بایست براثر اختصاص وی به عضد الدوله و مدایح بسیاری كه در حق وی گفته است صورت گرفته باشد . برخی معتقد ندنام اصلی قطران ،‌ابو منصور است . بعضی نیز براین نظر هستند كه كنیه وی ابو منصور می باشد . او را گاه الحكیم شرف الزمان قطران العضدی و گاه امام الشعراء خوانده اند . قطرا ن اصلا از مردم ارومیه بود ولی بیشتر اوقات درتبریز به سرمی برد . او شاعر دربار امرای سلسله و همسودانیان آذربایجان به شمار می رفت . قطران سلاطین تبریز را مدح می گفت . نام پدرقطران ، منصور بود .
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
خاطرات کودکی : مولد ابو منصور قطران تبریزی چنانكه خود اشاره می كند شادی آبادی تبریز است ،و سخن دولتشاه سمرقندی كه وی را ترمذ دانسته وگفته دیگران كه اورا ارومی و جیلی شمرده اند اصلی ندارد.
استادان و مربیان : سبك ابو منصور قطران تبریزی بیشتر به سبك فرخی و عنصری متمایل می باشد . معانی وافكار این دواستاد درشعروی بسیاراست . ازاین رو شاید بتوان اطلاع اورا از اشعار آنان كه قسمت عمده اشعارش رابه تقلید روش و درجواب قصاید شان سروده است ثابت كرد. آورده اند كه قطران تبریزی ،‌مشكلات دیوان منجیك و دقیقی را از ناصر خسرو می پرسیده اند .
وقایع میانسالی : سلاطین معاصر ابو منصور قطران تبریزی عبارت از :‌ 1ـ امیرابوالحسن علی لشگری 2ـ امیر اجل ابو منصور و هسودان بن محمد 3ـ ابونصر محمد بن و هسودان معروف به مملان 4ـ فضلون بن ابی السوار حكمران گنجه 5ـ امیر ابودلف شاه نخجوان ناصر خسرو قبادیانی یكی از معاصران قطران است.
زمان و علت فوت : وفات ابو منصور قطران تبریزی را بین سالهای 465و 485 نوشته اند.
آرا و گرایشهای خاص : ابو منصور قطران تبریزی از شعرای شیرین سخن و لطیف البیان است طبعش توانا و روحش متوازن است توانایی طبع اورا قصاید مصنوع وی كه دردیوانش موجود است زیرا اورا دربین قصاید با آنكه دقایق صنایع شعری را رعایت كرده و مضامین لطیف و نكات دلفریب گنجانیده است . وی به هیچ وجه سلامت و روانی عبارات و توازن افكار را از دست نداده است چنانكه خوانند گان فریفته و شیفته بیان فریبا و لحن سحرانگیز وی می كردند .قطران كه به گفته خود درشعر دری بر شاعران گشاده است ،‌نخستین سخن سرای آذربایجانی است كه به روش شعرای خراسان قصاید نیكو و بلند سروده است . قطران شاعری توانا ونیكو سخن است . تمایل وی به صنایع از قصاید او آشكار است . با وجود تصنع دراشعار جانب لطافت وروانی كلام را همواره رعایت می كرد و كمتر قصیده او ست كه ازمعانی جمیل و مضامین دلپذیر خالی باشد خاصه غزلهای او كه به روانی و دل انگیز ممتاز است. وی درسرودن تركیب بند مهارت داشت .او شاعری مدح سرای است و دروصف امراء و وزرای عهد خود اشعار سروده است . اوبه تقاضای صلت قصیده هایی پرداخته و چون تقاضای وی ،‌بهترین لحن و درحد مناعت ظهور كرده دردل ممدوحان موثر افتاده است . او به این وسیله صاحب صنایع وعقارشده است .

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  دیوان اشعار
      ویژگی اثر : مشتمل بر قصاید ،‌ترجیعات ،‌رباعیات وغزلیات است .
2  قوسنامه
      3  لغت فارسی


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,