تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

امیر بانو كریمی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 09 و 59 دقیقه و 42 ثانیه

امیر بانو كریمی


خلاصه : امیر بانو كریمی ، فرزند امیری فیروزكوهی ، در سال 1310 به دنیا آمد. وی دكترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران و از نویسندگانی است كه بیشتر در متون كلاسیك چه نظم و چه نثر به پژوهش پرداخته است. از امیر بانو كریمی كه با رتبه استادیاری در دانشگاه تهران مشغول تدریس می باشد چندین كتاب و مقاله به چاپ رسیده است.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
والدین و انساب : امیربانو كریمی دختر شاعر نامدار معاصر امیری فیروز كوهی می باشد
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : جدامیر بانو كریمی ، سردار فیروز كوهی نخستین مدرسه شبانه روزی را در تهران تأسیس و بسیاری از دارایی های خو را وقف این مدرسه كرد . امیر بانو كودكی را در خانه ای بزرگ كه محفل شاعران ، نویسندگان ، علما و هنرمندان بود گذراند . پدرش امیری فیروز كوهی كه ذوق و فطرت شاعرانه و ویژه ای داشت اندوخته های فضل خویش را به نخستین فرزند نثار كرده و او در بالین مادری مدبر ، در كمال آرامش تربیت یافت . آرامش باطنی پدر و روح لطیف او در پرورش فرزندان مؤثر بود از این رو در ژرف نگری فرزندان بر دنیای پیرامون تأثیر گذار شد . كودكی اش در خانه ای كنار كافه نادری گذشت.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : امیر بانو كریمی دوران دبیرستان به مدرسه شادخت رفت ، بعد از كلاس یازدهم با آن كه علاقه وافری به رشته طب داشت اما به توصیه پدر در رشته ادبی موفق به كسب دیپلم با رتبه نخست كشوری شد . برای ورود به دانشگاه در كنكور رشته ادبیات شركت كرد و تا پایان تحصیلات شاگرد اول آن رشته بود .و اما امیر بانو مدرك دكترای ادبی را با وقفه ای طولانی دریافت كرد و در سال 1350 از رساله دكترای خود كه به پیشنهاد دكتر معین درباره جوامع الحكایات و لوامع الرویات بود ، دفاع كرد و در سال 1359 باب نخست آن توسط انتشارات امیر كبیر چاپ شد .
استادان و مربیان : امیر بانو كریمی از محضر استادانی چون دكتر معین ، دكتر خانلری ، دكتر همایی استفاده های زیادی برده است.
همسر و فرزندان : امیر بانو كریمی مدتی بعد از تدریس به مظاهر مصفا یكی از چهره های ماندگار ادبیات معاصر و از قصیده سرایان بنام ازدواج كرد و حاصل این ازدواج فرزندانی شد : علی مصفا (بازیگر سینما و تلویزیون و همسر لیلا حاتمی)، كیمیا مصفا (عروس دكتر سید جعفر شهیدی، گلزار مصفا و اسماعیل مصفا.(امیر اسماعیل مصفا دارای مدرك دكتری فیزیك)
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : امیر بانو كریمی همكاری خود را با مجله علمی پژوهشی دانشگاه تهران آغاز كرد و بعنوان محقق و پژوهنده در مركز تحقیقات علوم انسانی به شمار می آید.
فعالیتهای آموزشی : امیر بانو كریمی بعد از گرفتن دكترا در امتحان ورودی استادیاری دانشگاه تهران از بین شركت كنندگان ، نفر اول شد و از همان زمان تا سال 80 با سمت استادیاری در دانشكده تهران و دانشكده ادبیات به تدریس پرداخت . در تمام این سالها عشق به تدریس او را بر آن داشت تا با وسواس علمی و دقت نظر آموخته هایش را به شاگردانش نثار كن و با شور و شوقی خاص این هدف متعالی را ادامه دهد . كلاس درس او از جمله كلاسهای جذاب دانشجویان رشته ادبیات دانشگاه تهران است . وی بیش از 30 سال هست كه در رشته ادبیات فارسی در دانشگاه تهران تدریس می كند.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : امیربانو كریمی در زمینه متون كلاسیك گفتارهای ارزشمندی را ارائه كرده كه در نشریات وزین به چاپ رسیده است.
آرا و گرایشهای خاص : امیر بانو كریمی بیشتر در متون كلاسیك چه نظم و چه نثر به پژوهش پرداخته است. وی هیچ گاه شعر نسروده ، اما شعرهای پدرش را بسیار دوست دارد و می گوید با آنها زندگی كرده و نفس كشیده است . او معتقد است : خواندن شعرهای پدر به او ذوق و شوق زندگی می دهد و هم آهنگ با زندگی واقعی اوست . كریمی اعتقاد دارد دوران معلمی و تدریس، بهترین دوران زندگی اش بوده است و افروختن چراغ هدایت یكی از مهمترین دلمشغولی هایی است كه او را برآن داشته تا با امید روزگار بگذراند.
جوائز و نشانها : امیر بانو كریمی در چهارمین همایش چهره های ماندگار در سال 1383 به عنوان چهرهٰ ماندگار زبان و ادبیات فارسی برگزیده شد.
چگونگی عرضه آثار : امیر بانو كریمی در كنار تدریس امیر بانو تفحص و تحقیق در متون كهن را به جد دنبال كرده و آثار ماندگاری نیز از خود به جای گذارده است. وی كتابهای خود را در انتشارات زوار دانشگاه تهران و شركت انتشارات و تحقیقات فرهنگی و مقالات خودرا در مجلات بغما سخن و مجله دانشكده ادبیات به چاپ رسانده است .

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  بیماری صبا
      ویژگی اثر : مجله یغما - 1356
2  تاریخ موسیقی ایران
      ویژگی اثر : امیر بانو كریمی همچنین نسخه ای از تاریخ موسیقی ایران تألیف حسن مشحون را با همت و تلاش خود جمع آوری و منتشر كرده و در مقدمه ای نكات مهمی را در مورد پیدایش موسیقی ایران ، چگونگی ادامه حیات آن ، سرگذشت نوازندگان و موسیقیدانان ایرانی و شرح اصطلاحات موسیقایی و نكات جالب و خواندنی بسیار دیگری گرد آورده است .
3  تجلی زن در شعر فارسی
      ویژگی اثر : مجله ادبیات جندی شاپور -1356
4  تصحیح انتقادی قسم دوم و سوم جوامع الحكایات و لوامع الروایات عوفی
      ویژگی اثر : در چهار جلد كه دو جلد نخست آن از سوی بنیاد فرهنگ ایران -54-1353 و دو جلد دیگر آن از سوی شركت انتشارات و تحقیقات فرهنگی 59-1358 انتشار یا فته است .
5  تصحیح دیوا ن حكیم فیاض لاهیجی
      ویژگی اثر : انتشارات دانشگاه تهران -1372
6  جمع آوری و تحشیه و تعلیق دیوان امیری فیروزكوهی
      ویژگی اثر : 2 چاپ -1355. دیوان فیاض لاهیجی از دیگر آثار امیر بانو است كه با نگاهی منتقدانه و با استفاده از نسخه هایی از مرحوم فرخ خراسانی ، آیت الله العظمی گلپایگانی و آیت اله نجفی مرعشی جمع آوری شده است . همه قصاید فیاض در منقبت ائمه دین علیهم السلام به ترتیب زمانی در كتاب رعایت شده و بقیه اقسام شعرها به ترتیب معمول یعنی حرف اول آخر مصرع الفبایی مرتب شده مگر غزل شروع آن مطلع . در پایان كتاب هم فهرست اصطلاحات ، تركیبات و برخی از مشكلات هم شرح داده شده است . امیر بانو كریمی در تصحیح این كتاب از گوهر مراد ، نوشته عبد الرزق لاهیجی ، المبدأ و المعاد تألیف صدر الدین متألهین شیرازی تذكره نصر آبادی و دیوان های انوری و سعدی و سنایی و .... بهره جسته است .
7  حلاج - سكه دو رویه
      ویژگی اثر : مجله سخن -1355
8  در حاشیه سبك صائب
      ویژگی اثر : ادبیات تهران -1354
9  دنیای صائب -صائب و سبك هندی (1355)
      10  دیوان اشعار قاضی سعید قمی
      ویژگی اثر : دیوان اشعار قاضی سعید قمی كه در سال ?? توسط انتشارات دانشگاه به چاپ شد از دیگر آثار تحقیقی اوست كه با استناد به چندین نسخه خطی معتبر به چاپ رسیده است . این نسخه ها كه با وجود بعضی افتادگی ها و پاك شدن ها در اختیار استاد قرار گرفته طی زحمت چندین ساله تبدیل به كتاب تحقیقی شده است . آثار قاضی سعید جز دو كتاب كلید بهشت و اسرار الصنایع كه به فارسی است بقیه نوشته های قاضی سعید به زبان عربی است . مسائل كلامی و حكمی و آرای متكلمان و فلاسفه و كلمات محدثان و مفسران را با ذوقیات عرفانی و مواجید علما به هم آمیخته است و در این طریق به آیات و احادیث مخصوصاً احادیث منقول از اهل بیت استناد كرده است . مهمترین اثر قاضی سعید شرح توحید صدوق است و علی الظاهر باید نخستین كتابی باشد كه با آن شروع كرده است . شرح الاربعین كه عبارت است از بیست و هفت حدیث از احادیث مشكل اهل بیت - مقاله تویحد یا رساله حقیقه الصلوه ، حاشیه بر اتو لوجیا ، كلید بهشت ، اسرار الصنایع ، شرح حدیث غمامه و اربعینات از دیگر كتابهای اوست كه در این اثر به آنها نیز اشاره شده است .
11  شرح دو بیت و دویست و یك غزل از دیوان صائب تبریزی
      ویژگی اثر : انتشارات زوار -1368
12  مقاله فرج بعد الشده وجوامع الحكایات
      ویژگی اثر : مجله گوهر-1354
13  منتخب حدیقه الحقیقه حكیم سنایی
      ویژگی اثر : انتشارات زوار -1374


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,