تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

مهدی محقق
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 10 و 06 دقیقه و 10 ثانیه

روی ادامه مطلب کلیک کنید

مهدی محقق

 

خلاصه : مهدی محقق در سال 1308 شمسی در مشهد به دنیا آمد، و پس از تحصیلات مقدماتی ، علوم حوزه ای را در مشهد و تهران تا حد اجتهاد طی كرد. پس از اخذ لیسانس از سال 1330 تا سال 1339 به دبیری دبیرستانها و اداره بخش نسخ خطی كتابخانه ملی فرهنگ پرداخت. در سال 1337 دكترای الهیات و معارف اسلامی را به پایان رسانیدو درسال 1338 دكترای زبان و ادبیات فارسی اخذ نمود. در سال 1339 به دانشیاری دانشكده ادبیات دانشگاه تهران برگزیده شد و درسال 1346 به درجه استادی ارتقا یافت. استاد از سال 1348 تا 1357 مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران و بعد از انقلاب نیز به مدت یك سال عهده دار ریاست دانشكده دماوند گردید. او به مدت دو سال به عنوان استاد مهمان در دانشگاه لندن و مدت هشت سال به تناوب در دانشگاه مك گیل كانادا به تدریس پرداخت و در سال 1347 شعبه موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مك گیل را در تهران تاسیس كرد. ایشان عضو و رییس انجمن استادان زبان و ادبیات فارسی و عضو هیات امنای انجمن فلسفه ایران بوده و اكنون رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مشاور علمی و عضو هیات امنای بنیاد دائره المعارف اسلامی و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی است. استاد همچنین عضو ایرانی فرهنگستان زبان و ادب مصر می باشد و در فرهنگستان های اردن ، سوریه ، هند و مجمع بین اللملی فلسفه در قرون وسطی و مجمع بین اللملی تاریخ پزشكی نیز عضویت دارد. استاد محقق در سال 1361 از سمت استادی دانشگاه تهران بازنشسته گردید و پس از آن در دانشگاه های مشهد ، امام صادق ( ع) ، تربیت مدرس ، الزهراء و شهید مطهری تدریس كرده است.ایشان برگزیده همایش طرح سپاس بهمن 85 در فرهنگسرای ابن سینا می باشند.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
والدین و انساب : مهدی محقق فرزند حاج شیخ عباسعلی محقق واعظ خراسانی و نوه مرحوم آخوند ملا بمانعلی دامغانی می باشد.
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : مهمترین حادثه بوقوع پیوسته در دوران كودكی مهدی محقق ، واقعه خونین مسجد گوهرشاد مشهد بود. استاد از این واقعه چنین تعریف می كند: « هنوز صدای صفیر گلوله هایی كه در شب واقعه شلیك می شد در گوش من طنین انداز است خصوصاً كه این واقعه مصادف شد با پنهان زیستن پدرم زیرا او از كسانی بود كه در شب واقعه منبر رفته بود و در ضمن در سخنانش گفته بود: « گویی ما در زیر پرچم انگلیس هستیم كه هرچه آنان بخواهند باید اطاعت شود . » سرانجام پدرم پس از مدتها زندگی مخفی خود را به شهربانی مشهد معرفی نمود و از آنجا به زندان قصر منتقل شد وبیش از سه سال را در آنجا گذراند.» در سال 1317 با آزادی پدر از زندان ، به اتفاق خانواده به تهران رهسپار شده كه این مهاجرت با ممنوع المنبر شدن پدر و اوضاع بد اقتصادی خانواده توام گشت،ناچار پدر و دو برادربزرگترش به حجره ای در مدرسه سپهسالار رفتند و بقیه خانواده نیز در اتاقی كوچك كه در بازارچه نایب السلطنه قرار داشت مقیم شدند. اوضاع نابسامان مادی و بی اطلاعی پدر باعث به تعویق افتادن تحصیل دكترمحقق شد.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : تحصیلات مهدی محقق در دبستان فرهنگ آغاز گردید و در سال 1321 وارد دبیرستان گردید ، اما به دلیل شرایط سخت مادی برای مدتی از تحصیل فاصله گرفت و جهت كسب درآمد وارد بازار شد، طولی نكشید استاد محقق وارد مدرسه خان مروی شد و تحصیلات خود را پی گرفت. در مدت 4 ماه صرف میر و عوامل ملا محسن و انموذج و صمدیه را نزد حاج سید هادی ورامینی فراگرفت. محقق جهت فراگیری درس سیوطی و حاشیه وارد مدرسه سپهسالار قدیم شد. پس از گذراندن این دوران و استفاده از استادان مدارس تهران ، به مشهد رفته و در حوزه علمیه این شهر به كسب علم نزد علمای بزرگ پرداخت ، او از این دوران به دلیل بهره مند شدن از « استادان فاضل و دانشمند » به نیكی یاد می كند. استاد در شهریور سال 1327 در امتحان ورودی دانشكده علوم معقول و منقول به عنوان نفر سوم برگزیده شد ؛ او در سال های 1327 و 1330 همزمان با تحصیل در این دانشكده در درس مدرسان بزرگ تهران شركت می كرد. در سال 1330 برای اخذ لیسانس دوم كه منتهی به دكترا هم شد وارد دانشكده ادبیات شده و در سال 1333 لیسانس زبان و ادبیات فارسی را اخذ نمود و بلافاصله در دوره دكتری شركت نمود. در سال 1334 با افتتاح دوره دكتری علوم معقول و منقول ، در دوره دكتری معقول ثبت نام كرد. او توانست در سال 1336 دوره دكتری زبان و ادبیات فارسی را و در سال 1337 دوره دكتری علوم معقول و منقول را به پایان برد.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : مهدی محقق مدتی اداره ی بخش نسخ خطی كتابخانه ملی را عهده دار بود و با شروع فعالیت های آموزشی از سال 1348 تا 1357 مدیریت گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران را به عهده گرفت و پس از انقلاب به مدت یك سال ریاست دانشكده دماوند به وی سپرده شد. از دیگر مشاغل دكتر محقق ، عضویت و ریاست انجمن استادان زبان و ادبیات فارسی و عضویت هیئت امنای انجمن فلسفه ایران بوده و اكنون رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مشاور علمی و عضو هیئت امنای بنیاد دائره المعارف اسلامی و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی است . وی همچنین عضو ایرانی فرهنگستان زبان و ادب مصر است و در فرهنگستان های اردن ، سوریه ، هند و مجمع بین اللملی فلسفه در قرون وسطی و مجمع بین اللملی تاریخ پزشكی نیز عضویت دارد.
فعالیتهای آموزشی : شروع كار تدریس مهدی محقق به تشویق آیت الله كاشانی بود ، استاد می گوید: « مرحوم آیت الله كاشانی معتقد بود كه در من فصاحتی وجود دارد كه در معلمی باید از آن استفاده كنم و وقتی تعلل مرا در امر استخدام دید گفت « شما بیسوادا خودتونو كنار می كشین كه همه جاها را كافرا گرفتن » كلمه « بیسواد» تكیه كلام آن مرحوم بود لذا نامه ای در صلاحیت من به وزارت فرهنگ نوشت و من به تشویق آن مرحوم ازآن سال كار تدریس را شروع كردم . » پس از اخذ لیسانس از سال 1330 تا 1339 به دبیری دبیرستان ها برگزیده شد و از سال 1339 به دانشیاری دانشكده ادبیات دانشگاه تهران ، سپس به درجه ی استادی ارتقاء یافت. او در سال 1340 به مدت دوسال به عنوان استاد مهمان در دانشكده مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه لندن و از سال 1344 به مدت هشت سال به تناوب در مؤسسه ی مطالعات اسلامی دانشگاه مك گیل كانادا به تدریس زبان و ادبیات فارسی ، تاریخ تمدن ایران و فلسفه و كلام اسلامی پرداخت. در بازگشت ، مدتی در حوزه علمیه قم عهده دار تدریس « روش تصحیح انتقادی و نشر متون اسلامی » بود. استاد محقق در سال 1361 از سمت استادی دانشگاه تهران بازنشسته گردید و پس از آن در دانشگاه های مشهد ، امام صادق ( ع ) ، تربیت مدرس ، الزهرا و شهید مطهری تدریس كرده است.
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : مهدی محقق در سال 1347 شعبه ی مؤسسه ی مطالعات اسلامی دانشگاه مك گیل كانادا را در تهران تأسیس كرد. وی همچنین در بنیان گذاری « دائره المعارف تشیع » و « دائره المعارف اسلامی » هم سهمی داشته است. او در كانادا پیشنهاد تأسیس كرسی « فكر شیعه » را ارائه نمود و خود وی نیز عهده دار آن گردید و فلسفه و كلام و اصول فقه شیعه تدریس نمود.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : مهدی محقق در چندین كنگره بین اللملی و ملی شركت نموده و در همه ی آنها خطابه ایراد كرده است ، كه از آن جمله عبارتند از: كنگره مؤتمر اسلامی ( قاهره - 1334 ) ، انجمن شعر لندن ( 1340 ) ، سمینار مقایسه ی گرامر زبان های سامی ( دانشگاه لندن - 1341 ) ، سمینار میراث مشترك فرهنگی ایران و پاكستان و تركیه ( تهران - 1343 ) ، انجمن آمریكایی خاورشناسی ( فیلادلفیا - 1345 ، نیوهاون - 1346 و دانشگاه بركلی كالیفرنیا - 1347 ) ، كنگره بین المللی مستشرقین ( میشیگان - 1346 ) و هفته ی فرهنگی ایران ( دانشگاه مك گیل مونترال - 1346 ). وی علاوه بر تألیف چندین كتاب ، مجموعه مقالاتی را نیز به زبان های فارسی ، عربی و انگلیسی در ایران و كشورهایی همچون لبنان ، سوریه ، هند ، پاكستان ، به رشته ی تحریر درآورده است كه از آن جمله ، انتشار مقالات متعدد در مجلات دانشكده ادبیات ، یغما ، راهنمای كتاب ، فرهنگ ایران زمین ، آستان قدس رضوی ، وحید ، مهر ، الاخاء و نشریه ی كتابخانه ی مركزی دانشگاه می باشد.
آرا و گرایشهای خاص : مهدی محقق ممیزه و مشخصه فرهنگ اسلامی نسبت به سایر فرهنگها را این می داند كه هیچوقت دروازه های فرهنگ اسلامی بسته نبوده و همیشه ازخاصیت تسامح برای پذیرفتن فكر تازه و جدید برخوردار بوده است . بدان علت آنچه از علوم و معارف و دانستنی هاو دانش ها كه مفید تشخیص داده شده بود ،‌از ملت های مختلف گرفته شده است ،‌این علوم و معارف را از یونانی ،سریانی ،‌سانسكریت ترجمه كردند و در حقیقت تكامل و ترقی فرهنگ اسلامی را دراین دانستند كه آن را به موضوع خاصی منحصر نكنند .
جوائز و نشانها : مهدی محقق برگزیده همایش طرح سپاس درسال 85 در فرهنگسرای ابن سینا می باشند.
چگونگی عرضه آثار : دكتر محقق، درباره اولین كتاب خود وجوه قرآن این چنین میگوید: \ اولین كتاب من «وجوه قرآن» ازحبیش بن ابراهیم تفلیسی، پزشك، لغت شناس و قرآن شناس درسال 1340 منتشرشد. من این كتاب را تصحیح كردم، مقدمه نوشتم و «وجوه قرآن» را توضیح دادم. دراین كتاب لغات قرآن یك به یك ذكرمی شود كه به چه معنایی آمده و بعد آیه اش هم ذكرمی شود. كسانی كه در حوزه قرآن مطالعه می كنند و درزمینه تفسیر كارمی كنند، این كتاب مورد نیازشان خواهدبود. «وجوه قرآن» از علومی است كه همیشه موردتوجه مفسران و دانشمندان قرآن شناس بود. «وجوه قرآن» درقرن هفتم نوشته شده و از نسخه های خطی نادر و منحصر به فردی بود كه مرحوم مجتبی مینوی، زمانی كه رایزن فرهنگی ایران درتركیه بود، میكروفیلم این كتاب و حدود پنج هزاركتاب دیگر را برای كتابخانه مركزی دانشگاه تهران هدیه آورد. این اثر درهمان دوره با سرمایه دكتر یحیی مهدوی چاپ شد كه حقوق دانشگاهی اش را وقف چاپ آثار علمی و خطی كرده بود و تفسیر سورآبادی و وجوه قرآن به این صورت چاپ شد. كتاب «تأثیرقرآن دراشعار ناصرخسرو» نیز از آثار وی است كه درباره این اثر این چنین میگوید: \تأثیرقرآن در آثار ناصرخسرو خیلی بیشتر و آشكارتر است. هم ناصرخسرو و هم حافظ هردو قرآن را ازحفظ بودند. حافظ می سراید «قرآن زبربخوانم با چهارده روایت» و یا «به قرآنی كه اندرسینه داری» و... ازآن طرف هم ناصرخسرو می گوید «كتابت زبردارم اندرضمیر» و... تأثیر قرآن در آثار ناصرخسرو به شكل استفاده از مضامین قرآنی، استفاده از لغات قرآنی است. وی درباره كتاب شرح و تفصی پانزده قصیده ناصرخسرو نیز میگوید: \ این كتاب بعدها تبدیل به شرح و تفسیر سی قصیده شد و جزو كتاب های درسی دانشگاهی است. ناصرخسرو عالم به علوم زمان خودش بود. آثارش تجسمی از فرهنگ غنی اسلامی است و از قرآن، از حدیث، از اوستا و عهدعتیق استفاده كرده است. از فلسفه یونان هم بهره می گیرد. ناصرخسرو شاعر جامع الاطرافی بود كه تربیت شده فرهنگ غنی اسلامی بود.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  بستان الاطباء
      2  بیست گفتار در مباحث فلسفی و كلامی
      3  تأثیرقرآن در اشعار ناصرخسرو
      4  تحلیل اشعار ناصر خسرو
      5  ترجمه ی شرح منظومه ی غررالفرائد سبزواری
      ویژگی اثر : به انضمام مقدمه ی فارسی و انگلیسی و اصطلاحات.
6  تصحیح كتاب « مفتاح الطب و منهاج الطلاب »
      ویژگی اثر : با همكاری محمد تقی دانش پژوه ( كتاب برگزیده سال )
7  تعلیقات ، مقدمه و تصحیح اشترنامه عطار
      8  تعلیقات ، مقدمه و تصحیح وجوه قرآن تفلیسی
      9  شرح الهیات شفا ملا مهدی نراقی
      10  شرح باب حادی عشر علامه حلی
      11  شرح مشكلات و مقدمه بر پانزده قصیده از ناصرخسرو
      12  شیعه درحدیث دیگران
      13  فیلسوف ری
      14  فیلسوف ری محمدبن زكریای رازی
      15  مقدمه در شرح احوال و آثار و افكار السیره الفلسفیه رازی
      16  مقدمه و فرهنگ لغات لسان التنزیل
      17  وجوه قرآن
      18  یادنامه ادیب نیشابوری


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,