تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

احمد محمود
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 18 و 18 دقیقه و 03 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

احمد محمود


خلاصه : احمد محمود( 381- 1310)‌در اهواز متولد شد. دوران كودكی و جوانی او در روزگار نهضت ملی كردن نفت و مبارزات آن بود.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : ادبیات عامیانه
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : دوران كودكی احمد محمود با پادشاهی رضا خان، الغای قرار داد نفت دارسی در 6 آذر 1311، خصومت میان شركت نفت انگلیس و ایران كه موجب افزایش احساسات منفی مردم علیه انگلیسی ها و در نتیجه نهضت ملی كردن نفت در دو دهه بعد معاصر بود. در طی این دوره اتباع خارجی بسیاری در كشور، بویژه انگلیسی ها در خوزستان، حضور داشتند و مظاهر صنعتی جدید و پیدایش طبقه كارگر، صورت جدیدی به جامعه ایران می داد. افكار وطن پرستانه و ماركسیستی نیز بتدریج رواج می یافت و یك فضای فرهنگ ملی و مبارزه ای را درجامعه ایران پدید آورده بود.[ عبدالرضا هوشنگ مهدوی. تاریخ روابط خارجی ایران، چاپ ششم، تهران: امیر كبیر، 1377، صص 8-383 و 451] در چنین فضایی و در تقابل زندگی سنتی مردم خوزستان با پدیده های صنعتی مدرن شخصیت احمد محمود شكل گرفت. توجه وی در آثارش همواره معطوف به طبقه پائین دست و متوسط جامعه بود و به احتمال بسیار این امر ناشی از تجارب بسیار وی در زندگای با این مردم بوده است.
خاطرات و وقایع تحصیل : دوران تحصیل احمد محمود با حال و هوای مبارزات ملی كردن نفت و افكار ملی، مذهبی و توده ای رایج در ایران آن روزگار، هم زمان شده بود. چنانكه تصویر این سالها در داستانهایی همچون «دیدار» باقی مانده است.
وقایع میانسالی : احمد محمود در حدود سال 1349 داستانهایی با مضامینی مبارزاتی و انقلابی می نوشت و در نشریاتی چون (( چاپار)) به چاپ می رساند این نشریه كه آشكارا به جناح چپ سیاسی گرایش داشت، اولین شماره خود را در زمستان 1349 به سرپرستی احمد رضا دریایی منتشر نمود.. فعالیت های ادبی احمد محمود تا حدود سال 1356 ادامه یافت و در این سال نام او جزو لیست نویسندگان ممنوع القلم قرار گرفت. تا آنجا كه طی بخشنامه های محرمانة وزارت آموزش و پرورش كتابهای وی و برخی دیگر از نویسندگان از قفسه كتابخانه های مدارس خارج گردیدر زمان انقلاب و پس از آن فعالیت ادبی و مبارزه احمد محمود تداوم یافت و با وقوع جنگ تحمیلی، شهادت برادرش، مسیر فكری وی متوجه نگارش ادبیات جنگ شد. اما دوباره به رشته پیشین خود، ادبیات جنوب و فولكور، بازگشت . وی در سالهای (1380) عضو انجمن قلم ایران شد. دوستی وی با هوشنگ گلشیری نیز از نكات مهم زندگی اوست، كه البته بدلیل اینكه این دو نویسنده از دو سبك متفاوت پیروی می كردند، تاثیر چندانی از هم نگرفتند. اما دوستی استواری میان آنان برقرار بود.
زمان و علت فوت : احمد محمود در آبان ماه 1381 بدلیل بیماری و كهولت سن درگذشت.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : احمد محمود از سال 1333 تا پیش از انقلاب تنها یك شغل اداری را برگزید. اما از آن پس تمام وقت خود را به نویسندگی اختصاص داد.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : مطالعه طولانی انواع رمان و داستانهایی كه به بازار كتاب می آمد را از امور مورد علاقه محمودبود، اوجهه همت خود قرار داده است. البته آثار نویسندگان خاصی را مطالعه می نمود كه در میان آنان نویسندگان مدرنیست نیز وجود دارد.
همفکران فرد : احمد محمود در دهه 1340 و نیز 1350 ه. ش افكاری مخالف با حكومت پهلوی داشت بنابر این آثار او ممنوع شده بود. در این مبارزه همفكران نزدیكی چون مهدی اخوان ثالث، احمد كسوری، اعتماد زاده، جلال آل احمد، صادق هدایت، بزرگ علوی، دكتر علی شریعتی، علی اصغر صدر حاج سید جوادی، دكتر براهنی، فریدون تنكابنی، مهندس بازرگان، علی اشرف درویشان، محمود دولت آبادی، نعمت میرزازاده ، غلامحسین ساعدی، سیاوش كسرایی، علی اصغر سروش، خلیل ملكی، مصطفی رحیمی، رضا دانشور، شفیعی كدكنی، سعید سلطان پور، محسن یلغانی، ناصر ایرانی، منوچهر هزار خانی و... نیز حضور داشتند و ممنوع القلم شده بودند.وی از لحاظ توجه به فولكور و زندجی مردم در كنار صادق هدایت، صادق چوبك و احمد شاملو قرار می گیرد.
آرا و گرایشهای خاص : احمد محمود معتقد است كه نویسندگان جوان مدرنیست باید به رمان كه یكی از قالب های ادبی ادبیات كلاسیك است توجه بیشتری نمایند.. وی در باره تئوریهای جدید داستان نویسی اعتقاد به استفاده مستقیم از آنها در آثار خود ندارد، زیرا معتقد است كه این تئوریها كار نویسندگان را محدود می نمایند. با این وجود وی از اندیشه هایی استفاده می نماید كه با اندیشه های خود هماهنگ باشد. از این گذشته، وی معتقد به رعایت اعتدال در توجه نویسنده به همه اجزای متن، از جمله تكنیك، زبان یا روایت، دیالوگ و محتوا، می باشد .
جوائز و نشانها : در سال 1377 در جشنواره بیست سال ادبیات داستانی، ابتدا اعلام شده بود كه برنده جایزه ممتاز رمان مدار صفر درجه اثر احمد محمود می باشد. اما بدلیل نامعلومی جایزه به وی اعطا نشد.
چگونگی عرضه آثار : نوشته های قدیمی احمد محمود در نشریاتی چون چاپار منتشر می شد. كتابهای او را نیز انتشارات امیر كبیر، نشر نو و انتشارات معین به چاپ رسانیده اند.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  از مسافر تا تب خال[ احمد محمود، مدار صفر درجه، جلد اول، تهران: انتشارات معین، 1372، ص 5]
      2  بیهودگی (1341)
      3  پسرك بومی(1350)
      4  داستان یك شر
      5  داستان یك شهر(1360)
      6  درخت انجیر معابد
      7  دریا هنوز آرام است(1339)
      8  دیدار(1369 ه.ش)
      ویژگی اثر : كتاب دیدار مجموعه ای شامل سه داستان بنامهای كجا میری ننه امرو، دیدار و بازگشت.كجامیری ننه امرو، داستان مبارزه یك جوان زحمتكش جنوبی است با مامورین امریكایی شركت حفاری نفت و اعدام او و دربه دری مادر پیرش.دیدار زندگی پرمشغله یك كارمند حسابدار خوزستانی در تهران را در كنار همسر و مادرش مجسم می نماید و سفر مادر پیرش به اهواز بدلیل فوت یكی از بستگانشان، كه این كارمند به دلیل مشغله تا در به همراهی ان در این سفر پر رنج نمی شود. داستان مزبور انتظارات و تفكر نسل قدیم را در برابر الگوی فكری و شرایط جدید زندگی نسل جدید قرار می دهد و آن دو را مقایسه می نماید . بازگشت تصویری است از زندگی، كار و سرگردانی جوانان جنوبی كه بدنبال كار به شهرهای خوزستان سفر می نمدند . این داستان فرهنگ غربی در شهرهای صنعتی خوزستان در عهد محمد رضا شاه و نیز مبارزات جوانان و افكار جامعه آن روزگار را مطرح می نماید. [ احمد محمود، دیدار، چاپ دوم. تهران: نشر نو. 1369]
9  زائری زیر باران(1347)
      ویژگی اثر : یكی از اولین مجموعه داستانی های او زائری زیر باران نام دارد (1347 ه. ش). در این كتاب قصه ترس جدالی است برای آزاد زیستن، داستان از دلتنگی حكایت گونه ای است از سرگردانی، برخورد از هجوم ماشین به روستا سخن می گوید و رو در سایه سپیدارها درباره بی اعتمادی است.[ احمد محمود، همسایه ها، چاپ چهارم،تهران: امیر كبیر، 1357. ص 503]
10  زمین سوخته( 1361 ه.ش)
      ویژگی اثر : از اولین آثار استثنائی است كه در زمان جنگ ایران و عراق نوشته شده و در رده ادبیات جنگ قرار می گیرد و مولف آنرا به برادر شهید خود تقدیم نموده است. (1361 ه. ش) این داستان فضای وحشت، آوارگی و آزادگی مردم جنوب در زمان جنگ را به نوعی به نمایش گذاشته است. [ احمد محمود، زمین سوخته، تهران : نشر نو. 1361].
11  غریبه ها(1350)
      12  قصه آشنا
      13  مدار صفر درجه(1372)
      ویژگی اثر : عمده ترین آثار احمد محمود، مجموعه داستانهای كوتاه و رمانهای مشهوری چون مدار صفر درجه است كه حال و هوای جنوبی دارند. مدار صفر درجه یك رمان سه جلدی است كه از مهمترین آثار احمد محمود بشمار می آید. این اثر نیز درباره زندگی مردم خوزستان بویژه اهواز و ارتباط آن با رودخانة كارون و جدال با سرنوشت و نیز از اعتصابات مبارزات سیاسی مردم علیه رژیم پهلوی و كار و زندگی آنان سخن می گوید.[ احمد محمود، مدار صفر درجه، 3 جلد. چاپ اول. تهران: انتشارات معین، 1372]
14  مول(1338)
      15  همسایه ها(1353)[ محمد ولی زاده، روزنمای ادبیات ایران، تهران: نیم نگاه، 1379، صفحه مربوط به چهارم دی]
      ویژگی اثر : همسایه های داستانی خانوادگی است از زندگی فقیرانه و پررنج مردمان خوزستان كه احساس نومیدی تلخی را به ذهن خواننده متبادر می نماید[احمد محمود، همسایه ها].


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,