تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

نصرالله مردانی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 18 و 14 دقیقه و 45 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

نصرالله مردانی


خلاصه : نصرالله مردانی در سال 1326 هجری شمسی در شهر كازرون پا به عرصه ی حیات گذشت . وی پس از به پایان بردن تحصیلات ، تا قبل از انقلاب در استخدام بانك ملی بود. پس از پیروزی انقلاب در بخش فرهنگی سپاه پاسداران و سازمان ارشاد اسلامی به كار پرداخت . مردانی در برگزاری شب های شعر و كنگره های فرهنگی و ادبی با نهاد های انقلابی همكاری می كرد و فعالیت او با سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش جهت تدوین ادبیات انقلاب اسلامی و همكاری با جهاد دانشگاهی برای برگزاری كنگره ی شعر دانشجویان سراسر كشور چشمگیر بود . كتاب "خون نامۀ خاك" ،نصرالله مردانی ، در دوره چهارم كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان كتاب سال برگزیده شد.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : شعر
والدین و انساب : نصرالله مردانی فرزندمردی به نام عوض ،می باشد .
تحصیلات رسمی و حرفه ای : تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود كازرون به پایان برد . از آن پس به مطالعه كتابهای شعرو نثر پرداخت .و از آفرینش مضامین كلامی و سخن شاعران متقدم سود جست و در كار شاعری از سرچشمه های فیاض آنان الهام گرفت . مطالعه و تتبع در دواوین شاعران قریحه و ذوق سرشار او را بارور كرد و به شعرش شكوفایی بخشید .
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : نصرالله مردانی قبل از انقلاب در بانك ملی ایران مشغول به كار بوده و از اولین لحظات پیروزی انقلاب تا كنون در بخش فرهنگی سپاه پاسداران و ارشاد اسلامی مأمور به خدمت می باشد. وی با شروع جنگ تحمیلی گاهی كنار رزمندگان اسلام در جبهه ها حضور یافته و گاهی در شبهای شعر و كنگره های علمی و فرهنگی شركت كرده است. از مهمترین فعّالیّتهای فرهنگی ایشان، همكاری با سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش جهت تدوین كتاب ادبیات انقلاب اسلامی و همچنین همكاری جهت برگزاری كنگره شعر دانشجویان سراسر كشور بوده است.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : نصرالله مردانی علاوه بر حضور در جبهه در برگزاری شبهای شعر و كنگره های فرهنگی وادبی با نهادهای انقلابی همكاری كرد. و فعالیت او با سازمان پژوهش و برنامه وزارت آموزش و پرورش جهت تدوین ادبیات انقلاب اسلامی و همكاری با جهاد دانشگاهی برای برگزاری كنگره شعر دانشجویان سراسر كشور چشمگیر بود . و همچنین كوشش وی در برگزاری یادواره علامه طباطبایی به مدت نه سال در كازرون از اقدامات قابل تحسین اوست .
آرا و گرایشهای خاص : نصرالله مردانی بدنبال تحولی تازه در شعر بود او می گوید : « ... سال ها قبل از پیروزی انقلاب پیوند بین حماسه و تغزل ، كه شیوه ای كاملا نو بود ، را اساس كار خود قرار دادم ... » .
جوائز و نشانها : كتاب "خون نامۀ خاك" ،نصرالله مردانی ، در دوره چهارم كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان كتاب سال برگزیده شد.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  آتش نی (1370)
      2  خون نام پاك (1346)
      ویژگی اثر : مجموع? شعر - این كتاب (در سال 65) در دوره چهارم كتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شده است .-آشنایی با كتاب خون نام? خاك كتاب مجموعه 132 قطعه شعر، سرود? نصر الله مردانی شاعر متعهد معاصر است كه شامل سروده های پیش از انقلاب و بعد از انقلاب در قالب اوزان كلاسیك (مقفّی – موزون – مردّف) می باشد. اشعار این مجموعه اغلب مشتمل بر مضامین بكر و تشبیهاتی نوین است و در حقیقت مانند معدودی از شاعران معاصر افقی تازه در بیكران احساس و اندیشه را نمودار ساخته است. مردانی از آندسته شاعرانی است كه نوبودن شعر را در تازگی مضمون می داند نه قالب، و همین خصیصه بسیاری از اشعار او را در زمر? مطرح ترین شعر زمان ما قرار داده است
3  ستیغ سخن
      ویژگی اثر : تذكره منظوم كه نام بیش از دو هزار شاعر از ظهور شعر تا زمان نیما و از بیش از یكصد و پنجاه تذكره نام برده شد (1371)
4  غزل در آیینه انقلاب
      5  قیام نور(1360)
      ویژگی اثر : مجموع? شعر
6  مجموعه های الماس آب
      ویژگی اثر : مجموعه غزل-(برگزیده مهمترین غزلیات شاعران انقلاب) كه در دست تهیه و تحریر است.


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,