تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

پرویز مرزبان
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 18 و 12 دقیقه و 51 ثانیه
روی ادامه مطلب کلی کنید

پرویز مرزبان


خلاصه : پرویز مرزبان در سال 1296 در تهران دیده به جهان گشود.پرویز مرزبان یك دایره المعارف متحرك از هنرهای تجسمی است. حاصل 50 سال تالیف و ترجمه او چاپ و انتشار كتاب هایی است كه هر یك در حوزه خود كتابی مرجع به حساب می آیند. برای اولین بار او بود كه چشم ایرانیان را با گستره وسیع هنر جهان، از دوران آغازین تاریخ هنر تا مكاتب متاخر قرن بیستم روشن كرد. كتاب "هنرهای ایران" ترجمه ،پرویز مرزبان ، در دوره چهاردهم كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان كتاب سال برگزیده شد.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : ترجمه
والدین و انساب : پرویز مرزبان از پدر و مادر خود چنین یاد می كند:مادرم از اعیان ترك ها بود و پدرم امین الملك، در دربار قاجار چشم پزشكی می كرد و در دوره پهلوی مورد غضب شاه قرار گرفت و خانه نشین شد. معروف بود كه پدرم حق ویزیت از هیچ بیماری نمی گرفت .
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : پرویز مرزبان در یك خانواده از اعیان قدیمی تهران به دنیا آمد.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : پرویز مرزبان تحصیلات متوسطه را در رشتۀ زبان و ادبیات فرانسه انجام داد و در سال 1319 از دانشسرای عالی در رشتۀ زبان انگلیسی موفق به اخذ لیسانس شد.
همسر و فرزندان : پرویز مرزبان در مهرماه سال 1323 ازدواج كرد. همسرش هم مثل خودش در كار ترجمه است.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : پرویز مرزبان در سالهای 1340-1316 به طور مستمر در دبیرستانهای تهران به تدریس زبان و ادبیات فارسی، فرانسه و انگلیسی اشتغال داشت. همچنین در طول سالهای 1340 تا 1373 به آموزش زبان و ادبیات انگلیسی و تاریخ و نقد هنر را در دانشگاهها پرداخته است.
جوائز و نشانها : كتاب "هنرهای ایران" ترجمه ،پرویز مرزبان ، در دوره چهاردهم كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان كتاب سال برگزیده شد.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  تاریخ هنر جانسن (1359)
      2  ترجمه و ویرایش سلسله مقالات هنری
      ویژگی اثر : (از یك جلد از بریتانیكا برای دایرةالمعارف اسلامی)
3  خلاصه تاریخ هنر (1367)
      4  دو مجلد از تاریخ تمدن ویل دورانت
      5  فرهنگ مصور هنرهای تجسمی(1365)
      6  مردانی كه دنیا را عوض كرده اند
      7  معلم و شاگرد (1335)
      8  معنی زیبایی (1366)
      9  نظری به هنر نقاشی (1334)
      10  هنرهای ایران
      ویژگی اثر : ترجمه،این كتاب در دوره چهاردهم كتاب سال جمهوری اسلامی ایران ،از طرف وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی و برگزیده شده است. آشنایی با كتاب: «هنرهای ایران»: هنرهای ایران، ر.دبلیو. فریه، ترجم? پرویز مرزبان، تهران: نشر پژوهش فرزان روز، 1374. در این كتاب، هم? جلوه های شگفت انگیز هنرهای ایرانی از پیش از تاریخ و ایران باستان تا عصر اسلامی، برای نخستین بار در مجلدی واحد و در نوزده بخش، به طرزی مرتبط با هم و مكمل یكدیگر، مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است. مقالات كتاب به قلم بیست تن از كارشناسان سرشناس بین المللی نوشته شده است كه هر یك در زمین? تخصصی خود از معماری و گچبری و پیكره سازی عهد باستان گرفته تا قالی بافی و نقاشی و نساجی و فلزكاری و سفالگری و هنرهای نسخه پردازی و شیشه گری دوران بعد، اثری مستند و آموزنده و معتبر و دلپذیر با بیش از 170 لوح? رنگی، بر آثار «هنرهای زیبا» و «هنرهای كاربردی» جهان افزوده اند.موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,