تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

مظاهر مصفا
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 18 و 54 دقیقه و 27 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

مظاهر مصفا


خلاصه : مظاهر مصفا در سال 1311 ، در اراك دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در قم و تعلیمات ششم ادبی را در تهران با پایان رسانید و بعد از دانشكده ادبیات دانشگاه تهران ، به اخذ درجه دكترای ادبیات نایل آمد. دكتر مصفا در سال 1332 به خدمت وزارت آموزش و پرورش در آمد و چندی ریاست اداره آموزش و پرورش اراك را به عهده گرفت. او پس از آنكه به دانشگاه شیراز منتقل گردید ، در اداره انتشارات این دانشگاه به فعالیت پرداخت. فعالیت آموزشی خود را در سال 1345 و به دعوت دانشگاه پهلوی(سابق) شیراز آغاز نمود. او در سال 1347 با سمت دانشیاری وارد دانشكده ادبیات دانشگاه تهران شد و به كار تدریس پرداخت. دكتر مظاهر مصفا علاوه بر سرودن شعر و طبع آثار متعدد ، فعالیت مطبوعاتی نیز داشته است كه از جمله در سال 1343اداره مجله آموزش و پرورش را به عهده گرفت.مظاهر مصفا یكی از قصیدهسرایان ایرانی بعد از ملك الشعرای بهار(محمدتقی بهار) است.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
والدین و انساب : مظاهر مصفا در خاندانی فرهنگی به دنیا آمد ،برادر بزرگتر مظاهر مصفا، دكتر ابوالفضل مصفا و خواهر وی خانم دكتر مصفا(مادر فؤاد حجازی آهنگساز معروف) از استادان زبان و ادبیات فارسی هستند.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : مظاهر مصفا تحصیلات ابتدایی را در در مدرسه حكیم نظامی قم و تعلیمات ششم ادبی را در تهران با پایان رسانید و بعد از دانشكده ادبیات دانشگاه تهران ، به اخذ درجه دكترای ادبیات نایل آمد. او پایان نامه اجتهادی خود را در موضوع : تحقیق در قصیده و تحول آن به رشته تحریر درآورد و با درجه ممتاز ، از تصویب گذرانید.
همسر و فرزندان : مظاهر مصفا در سال 1332 با خانم امیری فیروزكوهی كه او نیز دكترای ادبیات و دختر استاد امیری فیروز كوهی بود ، ازدواج نمود. حاصل این پیوند زناشویی دو پسر و دو دختر می باشد. او در جوانی با دكتر امیربانو كریمی(استاد ادبیات دانشگاه تهران) دختر امیری فیروزكوهی(شاعر معروف معاصر) ازدواج كرد و از وی صاحب فرزندانی شد كه از آن جمله اند: علی مصفا (بازیگر سینما و تلویزیون و همسر لیلا حاتمی)، كیمیا مصفا (عروس دكتر سید جعفر شهیدی، گلزار مصفا و اسماعیل مصفا.(امیر اسماعیل مصفا دارای مدرك دكتری فیزیك)
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : مظاهر مصفا در سال 1332 به خدمت وزارت آموزش و پرورش در آمد و چندی ریاست اداره آموزش و پرورش اراك را به عهده گرفت. او پس از آنكه به دانشگاه شیراز منتقل گردید ، در اداره انتشارات این دانشگاه به فعالیت پرداخت. وی سمت رییس مدرسه عالی قضایی قم، مدیر مجله آموزش و پرورش، رییس انتشارات تربیتی وزارت فرهنگ، معاون آموزشی دانشكده ادبیات دانشگاه تهران و مدیر گروه فارسی دانشگاه تهران به فعالیت مشغول بوده اند. دكتر مظاهر مصفا همچنین در عرصهٰ تحقیقات ادبی از جمله در حوزه سعدی شناسی فعالیت می كند.
فعالیتهای آموزشی : دكتر مصفا فعالیت آموزشی خود را در سال 1345 و به دعوت دانشگاه شیراز آغاز نمود. او در سال 1347 با سمت دانشیاری وارد دانشكده ادبیات دانشگاه تهران شد و به كار تدریس پرداخت. وی 53 سال تدریس در دانشگاههای ایران، بخش دیگری از فعالیتهای فرهنگی و علمی استاد است.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : مظاهر مصفا علاوه بر سرودن شعر و طبع آثار متعدد ، فعالیت مطبوعاتی نیز داشته است كه از جمله در سال 1343اداره مجله آموزش و پرورش را به عهده گرفت. از جمله فعالیت های دیگر وی 130 سخنرانی در برنامه صدای شاعر از رادیو تهران و 12 سخنرانی از رادیو ایران و سخنرانی های متعدد ، در مجامع علمی و ادبی مانند انجمن قلم ، تالار فردوسی دانشگاه تهران ، كنگره جهانی سعدی و حافظ در شیراز ، جشن صدمین سال دانشكده خاورشناسی پنجاب لاهور و سمینار دبیران ادبیات فارسی در بابلسر و مقالات و مصاحبه های متعدد می باشد.
آرا و گرایشهای خاص : مظاهر مصفا از شاعرانی است كه در سرودن قصیده تبحر داشته و بیشتر اشعار خود را در این زمینه سروده است.
جوائز و نشانها : از مظاهر مصفا در خانه هنرمندان ایران به واسطه شب سعدی در روز پنجم اردیبهشت ماه در تهران، تقدیر و تجلیل شد.
چگونگی عرضه آثار : مظاهر مصفا در كشورهای افغانستان و هند و دیگر كشورهای فارسی زبان نیز دارای شهرت است. قصیدهٰ هیچ او یكی از شعرهای اوست كه دكتر غلامحسین یوسفی در كتاب "چشمهٰ روشن" به بررسی آن پرداخته و پروفسور صلاح الصاوی (شاعر و سخن سنج مصری) در كتاب "العدمیه فی شعر" آن را ترجمه، نقد و بررسی كرده است.(ترجمه ی این كتاب مدتی است انجام شده ولی منتشر نگشته است.) ارایه یك صد سخنرانی در كنگرههای علمی در ایران، افغانستان و پاكستان، انگلستان، ایتالیا و تألیف بیش از چهل مقاله تحقیقی از دیگر كارهای او می باشد.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  با اوست حدیث من
      ویژگی اثر : چند مبحث در عرفان و ادب
2  برگی از دیوان حكیم صفا
      ویژگی اثر : این كتاب با مقدمه ای در شرح حال و نقد سخن و كارهای دیگر.
3  پاسداران سخن در نقد قصیده سرایان
      4  تصحیح جوامع الحكایات عوفی( در چندین جلد)
      5  تصحیح دیوان ابوتراب فرقتی كاشانی
      6  تصحیح دیوان نزاری قهستانی
      7  توفان خشم
      8  ده فریاد
      9  دیوان حكیم سنایی
      10  دیوان نظیری نیشابوری
      11  راهی از بن بست
      ویژگی اثر : در باره خط فارسی می باشد.
12  سپید نامه
      13  سی پاره
      14  سی سخن
      15  شب های شیراز
      16  شرح حال و منتخب دیوان اشعار صفای اصفهانی
      17  قند پارسی
      ویژگی اثر : منتخبات نظم فارسی.
18  كلیات شیخ اجل سعدی
      19  مجمع الفصحای هدایت
      ویژگی اثر : تحشیه ، در یك دوره شش جلدی .
20  نسیم


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,