تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

مصطفی مقربی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 01 و 08 دقیقه و 28 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

مصطفی مقربی


خلاصه : مصطفی مقربی در سال 1293 در تهران به دنیا آمد. او دكترای زبان و ادبیات فارسی را در دانشكده ادبیات دانشگاه تهران به پایان برد و از سال 1323 تا بهمن 1338 در دانشسرای مقدماتی به تدریس متون پرداخت . همكاری با دكتر غلامحسین مصاحب برای تالیف وتدوین دائر المعارف فارسی ( سه جلدی ) از جمله فعالیت های دیگر دكتر مقربی به شمار می آید . وی در دانشكده افسری ، دانشسرای عالی و دانشكده ادبیات دانشگاه تهران كار تدریس را ادامه داد . تالیفاتی كه از استاد مقربی به یادگار مانده است شامل كتب و مقالات چاپ شده درمطبوعات كشورمی باشد . دكتر مصطفی مقربی سرانجام در 18 مهر سال 1377 در سن 86 سالگی درگذشت.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
تحصیلات رسمی و حرفه ای : مصطفی مقربی دوره دبستانی را در دبستان اتحادیه و دوره دبیرستانی را در دبیرستان دارالفنون در سال 1312 ش به پایان رسانید. در سال 1315 ش از دانشسرای عالی، لیسانس زبان و ادب فارسی گرفت. و از سال 1322 تا 1324 ش دوره دكترای زبان و ادبیات فارسی را در دانشكده ادبیات دانشگاه تهران را به پایان برد.
زمان و علت فوت : مصطفی مقربی در روز شنبه 19 جمادی ثانی 1419 ق مطابق به 18 مهر 1377 ش در سن86 سالگی در گذشت و پیكرش صبح روز یكشنبه تشییع ودر بهشت زهرا-قطعه هنرمندان و فرهیختگان - به خاك سپرده شد.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : مصطفی مقربی با سازمان كتاب های درسی و در موسسه فرانكلین با دكتر پرویز ناتل خانلری و دكتر زهرا كیا (خانلری) و دكتر فتح الله مجتبائی همكاری داشت. وی در تالیف و تدوین دایره المعارف فارسی با دكتر غلامحسین مصاحب همكاری داشت .
فعالیتهای آموزشی : مصطفی مقربی به مدت یكسال در دبیرستان شاهپور كرمانشاه به تدریس ادبیات پرداخت. مدتی هم دردبیرستان نظام شیراز به تدریس اشتغال داشت. از سال 1323 تا بهمن 1338 ش در دانشسرای مقدماتی به تدریس متون پرداخت. استادهمچنین در دانشكده افسری و دانشسرای عالی و دانشكده ادبیات دانشگاه تهران نیزتدریس نموده و در سال 1348 ش رسما بازنشسته شد. البته كار تدریس وی در مراكز مزبور تا سال 1358 ش ادامه داشت.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : از مصطفی مقربی مقالاتی زیادی در مطبوعات كشور به جای مانده كه می توان به مقالاتی كه در زمینه های : دستور زبان فارسی، زبانشناسی، حافظ پژوهی و نقد كتاب در ماهنامه های: سخن، راهنمای كتاب (كه مدتی سر دبیر آن بود)، یغما، آینده وزبان شناسی، اشاره كرد. حدودیك هزار و پانصد مدخل در علوم ادبی، زبان فارسی، رجال وكتاب و ترجمه هایی از مقالات خارجی برای دایره المعارف مذكور تهیه كرد.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  ترجمه تاریخ جهان برای خردسالان
      2  ترجمه سقوط قسطنطنیه
      3  ترجمه سه مقاله درباره ویس و رامین
      4  تركیب در زبان فارسی
      5  تصحیح دیوان حافظ
      ویژگی اثر : تصحیح این كتاب با همكاری استاد ابوالقاسم انجوی شیرازی صورت گرفته است.
6  عقاید تربیتی فردوسی به موجب شاهنامه
      7  فرهنگ اصطلاحات جغرافیا
      ویژگی اثر : این كتاب با همكاری دكتر مصاحب ، استاد آرام ، وصفی اصفیا و دكتر گل گلاب در سال 1338 به چاپ رسید.
8  فرهنگی نامه فارسی
      ویژگی اثر : تالیف جلدهیجدهم این كتاب مخصوص زبان و فرهنگ فارسی با همكاری احمد آرام ، رضا اقصی ، محمود بهزاد و نجف دریا بندری صورت گرفته است.
9  مقایسه عقاید فلسفی رواقی با آراء فلسفه اپیكوری
      10  هژده گفتار


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,