تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

احمد منزوی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 01 و 06 دقیقه و 50 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

احمد منزوی


خلاصه : احمد منزوی ، فهرست نگار و كتاب شناس معاصر است . او در سال 1302 ش در سامره ، و در یك خانواده مذهبی دیده به جهان گشود . وی تا ده - دوازده سالگی در آنجا بود و سپس به ایران بازگشته و تحصیلات خود را ادامه داد . منزوی پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه به عنوان دبیر دبیرستان مشغول به فعالیت شده است . وی پس از بازنشستگی نیز به كارهای تحقیقاتی خود پرداخته است . فعالیت های وی در « مركز تحقیقات فارسی ایران و پاكستان » به مدت 15-16 سال طول كشید .او سپس در « مركز دایره المعارف بزرگ اسلامی » به فعالیت پرداخته است . منزوی از محققان پر تلاشی است كه با قناعت و فروتنی ، به امید شناساندن آثار علمی و فرهنگی ایران به بررسی فهرست ها و نسخه های گوناگون پرداخته است . كتاب"فهرست وارة كتاب‌های فارسی"تالیف وی، در دوره بیست و یكم انتخاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان كتاب سال برگزیده شده است.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : فهرست نگاری
والدین و انساب : نام پدر احمد منزوی ، حاج شیخ آقا بزرگ تهرانی ، نگارنده دایره المعارف بزرگ كتاب شناسی « الذریعه الی تصانیف الشیعه » و « طبقات اعلام الشیعه » است . مادرش ، مریم خانم ، دختر آقا سید احمد دماوندی ( از روحانیون روزگار ) بود كه فرزندان ایشان با نام خانوادگی « آریان » در تهران و ایران پراكنده هستند . پدر احمد منزوی ، در كنار مشروطه خواهان بود ، لیكن پس از آن كه متوجه شد مشروطیت در مسیر دلخواه قرار نگرفته است ، به كار نگارش ذریعه و طبقات پرداخت ، و شهر سامره را ( كه دور از هر غوغایی بود ) برگزیده ، و به كار تحقیق پرداخت . احمد نقل می كند كه برنامه كاری پدرش آن قدر دقیق بود ، كه بیشتر آشنایان قلم زن ایشان ، خاطره ای از آن نوشته اند . او پی گیری كار پژوهش ، اختصاص دادن تمام اوقات خود به آن ، و حضور ذهن پدر نسبت به دانشمندان شیعه را شگفت آور می داند .
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : شرایط اجتماعی خانواده احمد منزوی چندان كه باید مناسب نبود . احمد منزوی ، برادر دكتر علی نقی منزوی و دكتر محمد رضا منزوی است . بازداشت و سپس به شهادت رسیدن محمد رضا در سال 1332 ش باعث شد كه علی نقی به كارهای سیاسی كشیده شود. این امر به نوبه خود باعث برهم خوردن اوضاع اجتماعی خانواده گردد.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : احمدمنزوی مقدمات علوم را نزد پدرش ( مرحوم شیخ آقا بزرگ تهرانی ) فرا گرفت. او در دوازده سالگی به نجف اشرف سفر كرد.و كلاس ششم ابتدایی را در مدرسه علوی ایرانیان در شهر نجف گذرانید. وی در بیست سالگی ، یعنی در سال 1322 ش ، همراه پدر به ایران بازگشت و پس از اخذ دیپلم از مدرسه دارالفنون به دانشكده معقول و منقول راه یافت .منزوی در مورد تحصیلات دانشگاهی خود نقل می كند كه « پدر دست مرا در دست شادروان استاد سید محمد مشكات نهاد و با معرفی و یاری ایشان به تحصیل در رشته معقول در دانشكده معقول و منقول پرداختم. » او در سال 1327 ش در رشته الهیات از آن دانشكده با مدرك لیسانس فارغ التحصیل شد.
فعالیتهای ضمن تحصیل : احمد منزوی پس از كوچ خانواده از سامره به نجف در سال 1314 ش ، در كنار تحصیلات خود ، در كارگاه دوزندگی مشغول به كار شد. او پنچ سال از عمرش را در مغازه میرزا محمد شیرازی به كارگری پرداخت و دوزنده شد. علاوه بر آن ، كلاس ششم ابتدایی را نیز در دبستان علوی ایرانیان نجف به پایان رسانید.
استادان و مربیان : احمد منزوی در طول تحصیل خود در تهران از محضر استادانی همچون استاد محمد تقی دانش پژوه ، استاد سید محمد باقر سبزواری ، استاد احمد بهمنیار ، استاد ایرج افشار ، استاد سید محمد مشكات ، استاد فاضل تونی ، استاد بدیع الزمان فروزانفر ، دكتر غلامحسین یوسفی ، استاد محمد تقی مدرس رضوی ، دكتر علی اكبرفیاض ، استاد راشد ، دكتر علی نقی منزوی ( برادرش ) و دیگران بهره برده است. همچنین دكتر محمد محمدی نیز از دیگر اساتید وی بود. او ادبیات فارسی را نزد عمویش ، حاج محمد ابراهیم بهشتی پور ، و جامع المقدمات را نزد شاگردان پدر آموخت . لیكن نخستین استاد وی در زمینه كتاب شناسی ، پدرش بود.
هم دوره ای ها و همکاران : استاد دكتر محمد تقی دانش پژوه ، استاد دكتر مهدی محقق ، استاد سید كاظم موسوی بجنوردی ، استاد ایرج افشار و دكتر محمد رضا نصیری از دوستان احمد منزوی می باشند. همچنین استاد دكتر فتح الله مجتبایی و عنایت الله مجیدی ، نیز از دوستان دیگر منزوی هستند. منزوی به هنگام فعالیت در كتابخانه مركزی دانشگاه تهران با حسین بنی آدم ، عباس مافی و خانم هارتوریان همكار بوده است.
همسر و فرزندان : احمد منزوی در سال 1327 ش كه در بندرانزلی به تدریس مشغول شده بود ، با یكی از همكارانش به نام خدیجه جاویدی ازدواج كرد. حاصل این وصلت دو دختر است كه هر دو مهندس بوده ، و نسرین (زویا ) و شورا نام دارند.
وقایع میانسالی : احمد منزوی برای فراهم كردن « فهرست مشترك از همه نسخه های فارسی » لازم دید كه به شبه قاره هند سفر كند . بدان علت در پاییز 1356 به پاكستان ، افغانستان و هند مسافرت كرد . او سفر خود را با هزینه شخصی و از راه زمین ( از زاهدان به كویته ) آغاز كرد ، و از آن جا نیز به دیگر شهرهای پاكستان رفت . شایان ذكر است كه وی پیش از اقامت در پاكستان سفری 45 روزه در افغانستان داشته است . در واقع ، در این سال بود كه او در « مركز تحقیقات فارسی ایران و پاكستان » به كارهای تحقیقاتی پرداخته است .
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : احمد منزوی در سال 1345 ش با معرفی جلال آل احمد جذب « موسسه علوم اجتماعی » شد كه ریاست آن را دكتر احسان نراقی بر عهده داشت. او در سال های 1335 با ایرج افشار به فهرست نویسی از نسخه های چاپ سنگی پرداخت ، و در سالهای 1356 تا 1369 ش با معرفی دكتر سید علی اكبر جعفری در « مركز تحقیقات فارسی ایران و پاكستان » مشغول فعالیت شد. وی در سالهای 1372 تا 1375 ش مشاور علمی در نگارش « دانشنامه زبان و ادب فارسی در شبه قاره » بود. از دی ماه 1369 تا به حال هم در « مركز دایره المعارف بزرگ اسلامی » به عنوان كارشناس ارشد بخش فهرست نویسی مشغول فعالیت می باشد. منزوی در پاییز 1356 ش به شبه قاره هند سفر كرد. او طی آن سفر در « مركز تحقیقات فارسی ایران و پاكستان » به كار گمارده شد، و تحقیق در مورد نسخه های خطی فارسی را آغاز كرد. وی تا پایان سال 1369 آنجا بود و سپس به علت بیماری های پیاپی به تهران بازگشت. او در تهران در « مركز دایره المعارف بزرگ اسلامی » مشغول فعالیت شد. در زیر به برخی از فعالیت‌های استاد منزوی اشاره می‌شود: ـ فهرست‌نویسی در كتابخانه‌های مجلس و آستان قدس رضوی؛ ـ فهرست‌نویسی كتاب‌های چاپ سنگی برای مركز استاد دانشگاه تهران؛ ـ تدوین فهرست نسخ خطی و عكسی در دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی.
فعالیتهای آموزشی : احمد منزوی در سال 1327 ش به استخدام آموزش و پرورش بندرانزلی درآمد. وی در سال 1329 ش به تهران منتقل شده و به تدریس پرداخت. تا اینكه در سال 1356 ش بازنشسته شد. منزوی در بندر انزلی به عنوان دبیر دبیرستان پسرانه فردوسی و دبیرستان دخترانه شاهدخت به تدریس ادبیات فارسی و زبان عربی و دینی پرداخت. وی سپس از سال 1329 تا 1356 ش با همان سمت دبیری در دبیرستان پانزده بهمن ( بخش چهار فرهنگ تهران ) مشغول شده است. منزوی از سال 1356 ش به مدت 16-15 سال در خدمت « مركز تحقیقات فارسی ایران و پاكستان » بود. او از سال 1369 ش تا به حال به مدت 12 سال در « مركز دایره المعارف بزرگ اسلامی » مشغول به فعالیت می باشد.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : احمد منزوی هرروز یك ساعت پیش از غروب آفتاب ، تا نیم ساعت پس از آن ، به راه پیمایی یا پیاده روی می پردازد. او كه از مرداد 1369 ش به مدت 12 سال در مركز دایره المعارف بزرگ اسلامی مشغول به كار است ، حتی یك روز هم از مرخصی كارمندی خود استفاده نكرده است. وی درباره برنامه روز جمعه خود چنین اظهار می دارد كه « همه جمعه ها به خانه برادرم رفته و ساعت 2 بعداظهر به خانه برمی گردم .» منزوی راز بقا و طول عمر خویش را چنین بیان می كند: « ... این راز درازی عمرم بود : برنامه یكسان و دقیق ، برای انجام كار .»
شاگردان : احمد منزوی نقل می كند كه « بد روزگاری است ، احساس می كنم زمان مناسب پرورش شاگردان نیست. انگیزه برای جوانان نمانده است ، نه انگیزه مادی و نه انگیزه روحی . » لیكن او سپاسگزار است كه در میانه دهه پنجاه و شصت به موفقیت هایی دست یافته و موفق شده است كه چند تن را به ایران شناسی و بخش فهرست نویسی علاقمند نماید. همانند دكتر سید عارف نوشاهی ، كه یكی از شخصیت های شناخته شده پاكستان در فهرست نگاری و كتاب شناسی است. دیگر ، سید خضر عباس نوشاهی است كه چندین مجلد « فهرست » از نسخه های خطی به زبان فارسی و زبان اردو در پاكستان منتشر كرده است. سومین شاگرد او ، خانم دكتر انجم حمید است كه « راهنمای فهرست مشترك نسخه های خطی فارسی » را در یك مجلد نگاشته است.
آرا و گرایشهای خاص : احمد منزوی درباره استفاده از كامپیوتر در كارهای تحقیقاتی معتقد است كه كشور ایران تا 10-15 سال دیگر به منابع كتابی ( كاغذی ) نیاز دارد. او عقیده دارد كه پرش از فرهنگ و پژوهش كتابی ، یعنی منابع و ماخذ كتابی ، به مرتبه بهره مندی از رسانه ها و اطلاعات جهانی به گونه شتابزده ، راه درستی نیست.
جوائز و نشانها : احمد منزوی در سال‌های 1356 تا 1368 سفرهای مطالعاتی و تحقیقاتی به كشورهای هند و پاكستان داشته است و از سوی بنیادها و مراكز مختلفی مانند انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، سرای اهل قلم و مجلس شورای اسلامی مورد قدردانی قرار گرفته است. همچنین در سال 83 از طرف سازمان صدا و سیما به عنوان چهره ماندگار معرفی شد. از دیگر افتخاراتی كه استاد منزوی كسب كرده است، انتخاب كتاب"فهرست وارة كتاب‌های فارسی"تالیف وی، در دوره بیست و یكم انتخاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان كتاب سال است.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  تحریر و ویرایش ترجمة فارسی كتاب یو.ا.برگل
      ویژگی اثر : (ادبیات فارسی بر مبنای تألیف استوری)
2  سعدی بر مبنای نسخه‌های خطی پاكستان
      3  فهرست نسخه‌های خطی فارسی
      ویژگی اثر : 6 جلد
4  فهرست نسخه‌های خطی كتابخانة مجلس شورای ملی
      ویژگی اثر : (زیر نظر ایرج افشار و محمّد تقی دانش‌پژوه)
5  فهرست نسخه‌های خطی كتابخانه و موزه ملی ملك
      ویژگی اثر : 9 جلد
6  فهرست نسخه‌های خطی گنج بخش پاكستان
      ویژگی اثر : 4 جلد
7  فهرست وارة كتاب‌های فارسی
      ویژگی اثر : تالیف،این كتاب ، در دوره بیست و یكم انتخاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان كتاب سال معرفی و برگزیده شد. آشنایی با كتاب : «فهرست وارة كتاب‌های فارسی» فهرستوارة كتاب‌های فارسی/ به كوشش احمد منزوی.ـ تهران: مركز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی، 12 ج ]8 ج تاكنون[، ج 6، 1381. فهرستواره، در واقع، یك سرشماری است از كتاب‌های فارسی، یا به تعبیری «فهرستِ فهرست‌ها» كه گام نخست برای تدوین كتابنامة كتاب‌های فارسی است. این سرشماری از هر آنچه بتوان بر آن یك اثر مكتوب نام نهاد صورت گرفته است: كتاب‌های مشخص و معنون، رساله‌های كوتاه، دیوان‌های مشخص و معنون، اجزای دیوان‌ها از درون مجموعه‌ها و جُُنگ‌ها، مانند «ترجیع‌بند» و «رباعی» و چند «غزل» و یا «رباعی» و گنجاندن این اجزای پراكنده از یك دیوان و یا سروده‌های باقی‌مانده از یك سراینده را به زیر یك عنوان تا آسان‌تر در دسترس مراجعه‌كنندگان قرار گیرد. برای این سرشماری، شماری از منابع كتابشناسی و فهرست‌ها تورّق شده و آگاهی‌های لازم برای آن سرشماری از سطر به سطر بیرون كشیده شده و می‌شود. این آگاهی‌ها بر برگه‌هایی مناسب با ذكر منبع نوشته شده و می‌شود و برگه¬ها بر حسب الفبا در نام كتاب¬ها و قفسه‌ها جای گرفته و می‌گیرد. فهرستوارة كتاب‌های فارسی حاصل ادغام این برگه‌هاست. گسترة فهرستواره از آغاز پیدایش زبان فارسی دری تا پایان چاپ سنگی است؛ دوره‌ای كه زبان فارسی جزو زبان‌هایی بوده كه در بنای فرهنگ و تمدّن امروز جهان بنیادی‌ترین سنگ‌ها را بر جای گذاشته است. كتاب‌ها و نگاشته‌های این دوره است كه از اصالت ایرانی بهره داشته است و بررسی دوره‌های پسین به دیگران واگذار شده است
8  ویرایش الذّریعه الی تصانیف الشیعه
      ویژگی اثر : تألیف شیخ آقا بزرگ تهرانی


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,