تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

حسین منزوی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 01 و 04 دقیقه و 52 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

حسین منزوی


خلاصه : حسین منزوی در مهر ماه سال 1325 در زنجان متولد شد.در سال 1344 وارد دانشكده ادبیات دانشگاه تهران شد. سپس این رشته را رها كرد و به جامعه‌شناسی روی آورد اما این رشته را نیز ناتمام رها كرد.سپس وارد رادیو وتلویزیون ملی ایران شد و در گروه ادب امروز در كنار نادرنادر پور شروع به فعالیت كرد. چندی مسئول صفحه شعر مجله ادبی رودكی بود.ایشان در سال‌های پایانی عمر به زادگاه خود بازگشت و تا زمان مرگ در این شهر باقی ماند.او در سال 1383 بر اثر آمبولی ریوی و سرطان در تهران درگذشت . از استاد حسین منزوی به عنوان پدر غزل معاصر ایران یاد می شود.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : شعر (غزل)
تحصیلات رسمی و حرفه ای : حسین منزوی در سال 1344 وارد دانشكده ادبیات دانشگاه تهران شد. سپس این رشته را رها كرد و به جامعه‌شناسی روی آورد اما این رشته را نیز ناتمام رها كرد.
زمان و علت فوت : در سال‌های پایانی عمر به زادگاه خود بازگشت و تا زمان مرگ در این شهر باقی ماند.او در سال 1383 بر اثر آمبولی ریوی و سرطان در تهران درگذشت و در كنار مزار پدرش درزنجان به خاك سپرده شد.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : استاد حسین منزوی ،اولین دفتر شعرش در سال 1350 با همكاری انتشارات بامداد به چاپ رسید و با این مجموعه به عنوان بهترین شاعر جوان دوره شعر فروغ برگزیده شد. سپس وارد رادیو وتلویزیون ملی ایران شد و در گروه ادب امروز در كنار نادرنادر پور شروع به فعالیت كرد. چندی مسئول صفحه شعر مجله ادبی رودكی بود و در سال‌نخست انتشار مجله سروش نیز با این مجله همكاری داشت.
همفکران فرد : محمدعلی بهمنی غزلسرای نامی معاصر می گوید: «اگر بخواهیم غزل بعد از نیما را بررسی كنیم باید بگوئیم كه هوشنگ ابتهاج (ه.ا.سایه) گویی در غزل پلی می زند و منوچهر نیستانی از این پل عبور می كند و ادامه دهنده این راه حسین منزوی است كه طیف وسیعی را به دنبال خود می كشد.» منوچهر آتشی شاعر برجسته معاصر نیز می گوید: منزوی به نوعی بنیانگذار شیوه دیگری از تغزل بود
آرا و گرایشهای خاص : حسین منزوی كه غزلیاتش چه از نظر فرم و چه به لحاظ معنا و زبان تعداد بسیاری از شاعران را تحت سیطره خود داشت دهه 50 را دهه حضور یك نسل تازه تر از شعر معاصر می دانست و در این باره گفته بود: «این دهه در حقیقت، می توان گفت كه متعلق به هم نسلان من است، یعنی اگر ما نسل نیما را نسل اول شعر معاصر بدانیم، نسل اخوان و شاملو را نسل دوم، نسل فروغ، آتشی، رویایی و فرخ تمیمی را نسل چهارم، یك نیم نسل هم بین این دو می آید كه البته تفاوت زیادی با هم ندارند. یعنی شاعرانی همچون سیروس مشفقی، سیاوش مطهری و اصغر واقدی. بعد می رسیم به نسل ما، یعنی نسل شاعرانی كه بعد از جنگ جهانی دوم متولد شدند، آن هم با ویژگی های خاص تاریخی خود ولی این نسل، نسلی است كه دوباره زبانش را به طرف نوعی لیبرالیسم با نوعی زبان غنایی می چرخاند و دوباره حتی اگر مرثیه می سراید یا حماسه می آفریند از امید هم می گوید.»
چگونگی عرضه آثار : حسین منزوی علاوه بر غزل، تعداد زیادی ترانه دارد و همین اواخر دو كاست را با علیرضا افتخاری منتشر كرده بود. یكی از مشهورترین ترانه های او ترانه ای است كه با صدای محمد نوری ماندگار شده است.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  از ترمه و تغزل
      2  از خاموشی ها و فراموشی
      3  از شوكران و شكر
      4  از كهربا و كافور
      5  این ترك پارسی گوی/ بررسی شعر شهریار
      6  این كاغذین جامه
      7  با سیاوش از آتش
      8  با عشق تاب می آورم
      9  با عشق در حوالی فاجعه
      10  حنجره ی زخمی تغزل
      11  حیدر بابا/ ترجمه ی نیمایی كتاب "حیدربابایا سلام" اثر شهریار
      12  ه همین سادگی


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,