تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

زین العابدین موتمن
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 00 و 57 دقیقه و 06 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

زین العابدین موتمن


خلاصه : زین العابدین موتمن یكی از دبیران قدیمی تهران می باشد. او قدیم ترین دبیر دبیرستان البرز بوده ، و از سال 1315 هجری شمسی در دبیرستان البرز ( یعنی جایی كه خود در آن درس و فضل آموخته ، پرورش یافته و فارغ التحصیل شده بود ) تدریس نموده است. موتمن ضمن تحصیل و تدریس ، به مطالعه و تحقیق بسیار همت می گماشت ، و قریحه خود را در كلام منشور و منظوم می آموزد. او در شانزده سالگی شروع به قلم زدن و نوشتن كرد. طوری كه كتاب « آشیانه عقاب » را در همان زمان به رشته تالیف درآورد.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
والدین و انساب : زین العابدین موتمن در 13 خرداد سال 1293 در شهر تهران متولد شد پدرش و پدر بزرگش (موتمن الا طبا ء ) نیز در همان منزلی كه زین العابدین به دنیا آمده بود به دنیا آمد . این خانه به هر حال یك خانه قدیم است و ما دراین خانه بزرگ شده ایم . از نظر تحصیلات ، مدارس ابتدایی به شیوه قدیم اداره می شد ، مثل مدرسه « اقدسیه ، انتصاریه ، امیر اتابك ، و چند دبیرستان مثل شرف . علمیه و دارلفنون . جد بزرگ موتمن ، فتحعلی خان صبا است كه جد مادری اش بود . جد مستقیم موتمن محمد علی خان كه برادر بزرگ فتحعلی خان صبابود ، به صورت قساوت آمیزی به فرمان آغا محمد خان قاجار كشته می شود ،برادر كوچك تر او یعنی آقا فتحعلی صبا و دیگر افرادسر شناس خانواده منزوی می شوند ،‌تا اینكه آغا محمد خان كه درآن سوی ارس سرگرم جنگ بود به قتل رسید . برادر زاده اش بابا خان والی شیراز برای تصاحب تاج وتخت به تهران می آید . درراه از كاشان می گذرد و آقا فتح علی قصیده ای درمدح با باخان می سراید وباباخان هم او را مورد محبت قرار می دهد و باخودبه تهران می آورد و سرانجام ملك الشعراء می شود و لقب «خان » می گیرد . با باخان می شود فتح علی شاه و آقا فتحعلی می شود فتحعلی خان فرزند محمد علی خان میرزا احمد صبور جد مستقیم موتمن بود ، میرزا احمد صبوری كسی است كه ملك الشعراءبهار خود رااز اعقاب او خواند . نیاكان ما همگی اهل علم و تحقیق بودند و دیوان خطی آنها در اختیار من بود ، من از همان كلاس ابتدای با كتاب آشنا بودم و با كتاب بزرگ شدم . تمام كتابهای آن روزگار از جمله امیرارسالان نامدار و اسكندر نامه و شیرویه و ....را خوانده بودم و به ذوق نوشتن افتاده بودم ،از این رو به تقلید از آن شیوه شروع به نوشتن كتاب كردم .
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : جدمستقیم پدری زین العابدین موتمن محمد علیخان ، وزیر لطفعلی خان زند بود . اصل وی همان طور كه دركتاب مرات القاسان میرزا عبدالرحیم كلانتر كه آقای ایرج افشار به چاپ رسانده اند آمده نخست از آذربایجان و سپس كاشان بود . از زمان شاه عباس دوم كه قند هار فتح شده بود ،دو برادر رئیس آن خانواده بودند ، یكی از آنها به دلیل اینكه جوانهای زبادی از خاندان دنبلیها در جنگ كشته شده بود ،دیگر نتوانست به خوبی نزد برادر بزرگش بر گردد . این بود كه به كاشان منتقل شد و ضرابخانه كاشان را به پاس خدماتی كه انجام داده بود در اختیارش گذاشتند و از آن زمان معروف به ضرابیها شدند . محمد خان وزیر لطف علی خان زند بود . برادر كوچكتر ،آقا فتح علی خان صبا بود كه از مداحان خاندان زند بود . وقتی حكومت زندیه منقرض شد ،آغا محمد خان قاجار به جای لطف علیخان زند بر تخت نشست . در یك چنین شرایطی كسانی كه منتسب به دودمان زندیه بودند وضع اسفباری یافتند .
تحصیلات رسمی و حرفه ای : زین العابدین موتمن تا دو سه سال درمدرسه اقدسیه كه دیواربه دیوار منزلمان بود درس خوانده و خاطرات عجیب و غریبی هم از این مدرسه دارد . بعد منتقل شد به مدرسه آمریكایی در خیابان قوام السلطنه كوچه میر شكار سابق كه هنوز هم بقایای ساختمانش وجود دارد .( كلیسای انجیلی ) موتمن وبرادرش را به مدرسه آمریكایی بردند و از كلاس چهارم ابتدایی شاگرد این مدرسه شد و رابطه اش به مدارس معمولی ایران قطع شد . سه سال اول (چهارم و پنجم و ششم ) را دراین مدرسه گذراند . دوره متوسطه را دررشته ادبی در 1315 در آنجا تمام كرد و دیپلم ادبی را گرفت و وارد دانشسرای عالی شد . یك دوره بالاتر از دیپلم هم در كالج آمریكایی بود كه آن را هم در حین تدریس درهمان مدرسه خواند و درسال 1319 در رشته زبان انگلیسی لیسانس گرفت . از سال 1315 كه به طور غیررسمی دردبیرستان البرز تدریس می كرد از همان زمان دوره لیسانس زبان انگلیسی را در دانشسرای عالی گذراند . درعین حال درخود كالج یك دوره علمی سطح بالاتر تاسیس كرده بودند كه غالب معلمینش به جز یكی -دو نفری آمریكایی بودند . درسال 1319 كه لیسانس زبان خارجی را از داشسرا گرفت ،درجه (Batural of art) را هم از كالج گرفت كه هم سطح لیسانس بود و از آمریكا صادر می شد . در دانشسرا ثبت نام كرد و رشته مورد علاقه اش ادبیات فارسی را به مرحله لیسانس ادامه داد و این لیسانس سوم او می باشد .
خاطرات و وقایع تحصیل : آن موقع كالج آمریكایی بیرون دروازه یوسف آباد هنوز ساخته نشده بود خود موتمن در كلنگ زد ن آن شركت داشته است . یك روز مرحوم دكتر جردن همراه بام علمانی در حاللی كه بیل بر روی شانه و كلنگ دردست داشت ، موتمن شاگردان دوره ابتدایی ومتوسطه را جمع كرد ، از خیابان قوام السلطنه را ه افتادیم تا بیرون دروازه یوسف آباد . آنجا زمین نسبتا وسیعی را به قیمت متری سه شاهی خریده بودند . وی در مراسم كلنگ زنی شركت داشت و خود مرحوم دكتر جردن در راس كار بود . وقتی ساختمان ساخته شد، موتمن كلاس ششم ابتدایی را تمام كرده بود و به آ نجا منتقل شد. درسال 1319 سیاست موجود ایجاب می كرد كه عذر خارجیها را بخواهند ، البته فرانسویها و آلمانیها مقاومت كرد ند ، اما اولیا ء آمریكایی كالج موثر نشده بود ،خیلی زود تسلیم شدند و مدرسه را به دولت واگذار كردند و از آن به بعد دبیرستان «البرز » نام گرفت . اسم دبیرستان البرز را موتمن پیشنها د كرد ،به این ترتیب معلم آن مدرسه شد و عضو فرهنگ آن روزگار. موتمن در آن روزگار كتابی نبود كه به چاپ برسد و او نخوانده باشد در آن روزگار او شانزده سال بیشتر نداشت و تازه داشت به زبان انگلیسی آشنا می شد تمام این كتاب ها را نمی خرید ،چون پولش را نداشت به كتابخانه ادب كه بعد شد باغ سپهسالار می رفت و كتاب را كرایه می كرد و شبی سه شاهی كتاب كرایه می گرفت . از صبح تا فردا عصر دو كتاب را می خواند .
استادان و مربیان : از استادان زین العابدین موتمن می توان به بدیع الزمان فروزان فر و دكتر رضا شفق زاده كه گاهی سخنرانی می كرد و تدریس برخی دروس ماراهم به عهده داشت اشاره كرد .
هم دوره ای ها و همکاران : دكتر مهدی محقق یكی از دوستان زین العابدین موتمن است كه خاطرات نیكی از او به یاد دارد. وی می گوید كه موتمن همیشه با چهره خندان با دانش آموزان روبرو می شد و در درسش همواره زمزمه محبت احساس می گردید. زین العابدین موتمن و چند تن از جوانها ی آن دوره مثل شجاع الدین شفا و ذبیح الله صفا و احمد شهیدی به خرازی فروشی می رفتند و پاتوق آنها وبنگاه مطبوعاتی افشاری آن جاشده بود.
وقایع میانسالی : زین العابدین موتمن در عرصه استدلال خشك و سخت گیر است ، لیكن در مقام طبیعت و خوش طبعی ، نیك محضر و قوی خاطر و لطیفه آراست. دوستانش از او بذله های نغز و نكته های ظریف بی همانندی به خاطر دارند. مصاحبت او با معاشران و یاران هم زبانش چون خنده ای شكر آمیز است ، مطبوع و دلخواه ، و یمن حضورش فیاض و آموزنده می باشد.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : زین العابدین موتمن چند سال آخرخدمتش را با حفظ سمت دبیری در اداره نگارش وزارت آموزش و پرورش گذراند و این اداره بعدا به وزارت فرهنگ و هنر سابق منتقل شد و اینك بازنشسته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هست و در اداره نگارش گاهی كتابهایی را می خواند و اظهار نظر می كند .
فعالیتهای آموزشی : زین العابدین موتمن از بیست و دو سالگی به تدریس پرداخت و در آن بین پایگاه اصلی اشتغال او دبیرستان البرز بود.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : زین العابدین موتمن تا حدودی اهل طنز نویسی و شعر هم بوده است . او در آغاز جوانی و بالندگی چندسال با روزنامه امید همكاری داشت ، البته نه آن روزنامه امیدی كه اوایل حكومت محمدرضا شاه چاپ می شد و مرحوم نصر الله فلسفی مدیرش بود . آن روزنامه امید كه زین العابدین با آن همكاری داشت مثل گل آقای حالا بود . این اثر در اواسط دوران سلطنت رضا شاه انتشار یافت و هفته نامه معتبری بود . غالبا شعرها و نوشته های وی در آن به چاپ رسیده است . مرحوم ابوالقاسم حالت درروزنامه تلاش شرح حال اورا زیر عنوان نویسندگان روزنامه امید نوشته كه البته یك مقاله اش درباره موتمن است با همان امضای مستعار . بیشتر شعر های فكاهی می گفت . اما یك سری مقاله در امید داشت با عنوان «اسرار عالم هپروت » كه مثل بمب در تهران آن روز صدا كرد . می گفتند هر كسی این مقاله را نوشته چهل سال میان تریا كیها بوده . بعدها كه این سری مقالات تمام شد باز اشخاص دیگر مقالات دیگری ،در هما ن باب نوشتند . اما در طی این 6 سال مدیران روزنامه اصلا او را ندیدند . مقاله ها را می نوشت و می انداخت توی صندوق اداره روزنامه .البته گاهی هم مقالات وی را چه نثر و چه شعر چاپ نمی كردند . اماهمان مقدار از مطالب كه چاپ می شد، شاخص شده بود . روزنامه كه تعطیل شد ، مرحوم حسین توفیق مدیر روزنامه توفیق رفت سراغ نویسندگان و شعرای آن روزنامه . از جمله ابوالقاسم حالت را هم موتمن به مرحوم حسین توفیق معرفی كرد و شعرش چاپ شد . وقتی موتمن درسال 1315 در آنجا معلم شد ، طبق آن سابقه ذهنی كه از او داشتند وی را سردبیر بخش فارسی كردند و دوست دیگرم كه انگلیسی خوبی می دانست سر دبیر انگلیسی روزنامه شد . درسه سال آخر عمرروزنامه ،حدود 20 شماره با سردبیری او چاپ شد . ما موظف بودیم مثل سایر روزنامه ها مقالات خود را قبل ار چاپ به نظر اولیاء اداره سانسور برسانیم و تایید بگیریم و مضحك این است كه یك بار روزنامه ما دو سه ماهی توقیف شد . آن هنگام مرحوم دشتی كه تازه از زندان آزاد شد ه بود برای آنكه دستش به جایی بند باشد مسئول اداره سانسور شده بود . اما درباره كارهای مكتوبی كه چاپ شده بود باید بگویم گاه گاه به مناسبتهای گوناگون مقالتی نوشته ام كه اینجاو آنجا به چاپ رسیده است . ضمنا درمیان سالی تعدای ازسرودها ی و نوشته های خود را كه جنبه خصوصی و عاطفی داشته است .
شاگردان : از شاگردان زین العابدین موتمن كه از همه آنها به افتخار زندگی اش یاد می كند به بهرام بیضایی و نادر ابراهیمی ،محمد علی سپانلو ، دكتر محمد علی كاتوزیان ، درودیان ،داریوش آشوری ، عبدالله كوثری و دكتر هاشم رجب زاده می توان اشاره كرد .
آرا و گرایشهای خاص : دوستان زین العابدین موتمن می گفتند كه تو چند كتاب نوشته ای پس برو دوره دكتری را بگذران ، اما قسمت نبود كه این دوره را در دانشگاه بگذراند. خوب زیاد مهم نبود ،بعضی در طول عمل می كنند موتمن هم در عرض عمل می كند. آنچه مسلم است تحصیلات ظاهری و مدرك ملاك معلومات واقعی نیست . لیسانس داشتن یا درجه دكتری داشتن شرط معلومات نیست ،ولی تا جایی كه استعداد اجازه دهد مدركهای تحصیلی ظاهری را گرفت . درس داده و تجربه هم آموخته موتمن می گوید : (در حالی كه نسبت به همه استادانم احترام قائلم ،اما زیاد تحت تعلیم آنان نبوده ام، شاید كمی خود سر و لجوج و تك رو بوده ام ) . خلاصه كتابی نبود كه موتمن آن را نخوانده باشد . بیشتر به تاریخ علاقه داشت واز این رو شروع كرد به سبك جدیدی كتاب تاریخی درباره دوره مشروطه و زمان ناصر الدین شاه و افكار تاره بنویسم به نام افسانه ناصر خان . تاریخ كه می خواندم ماجرای حسن صبا ح و خواجه نظام الملك خیلی به نام سه یار دبستانی و خیان را مثل هفت تیر كشها ی آمریكایی ساخته كه كتاب پرت و پلایی است ووقتی كتاب را خواندم و به تاریخ مراجعه كردم ، دیدم همه چیزهایی كه نوشته مزخرف و دروغ است ،از اینرو به فكر نوشتن آن ماجرای تاریخی افتادم .
چگونگی عرضه آثار : زین العابدین موتمن اولین مجموعه تحقیق درباره سبك هندی و برگزیده اشعار صائب تبریزی كه حدودا پانزده سال به طول انجامید . شامل شش هزار بیت كه در 1320 منتشر شد و دومین كتاب درباره صائب ،گلچینی است از ابیات برگزیده صائب كه بر حسب موضوع تقسیم شده و به خط استاد كاوه نوشته شده و به چاپ رسیده است و درواقع تهذیبی است از نخستین كتاب كه كار اول من بود .

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  آشیانه عقاب
      ویژگی اثر : كه درسال 1309 یعنی درسن 16 سالگی به چهار جلد به چاپ رسیده است .
2  افسانه ناصر خان
      ویژگی اثر : این كتاب در پنج جلد هست كه آن هم هنوز نا تمام مانده است و به چاپ نرسیده است .
3  بركی چند از دفترزندگی
      ویژگی اثر : كه این كتاب با دو چاپ و تیتراژ اندك و هزینه چاپ شخصی به دست مردم رسیده است .
4  تحول شعر
      5  شعرو ادب
      6  ملك فیروز نامدار
      ویژگی اثر : به تقلید از امیر ارسلان نامدار ،كه الان دو جلد دارد .


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,