تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

محمد رضا میرزاده‏ی عشقی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 23 و 55 دقیقه و 28 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

محمد رضا میرزاده‏ی عشقی


خلاصه : محمد رضا میرزاده‏ی عشقی، (1312- مقتول 1342 ق)، شاعر و نمایشنامه‏نویس، در همدان به دنیا آمد. پس از تحصیلات مقدماتی در مدارس الفت و آلیانس در تهران به تحصیل پرداخت و با زبانهای فارسی و فرانسه به خوبی آشنا شد و با شغل مترجمی امرار معاش می‏كرد. او در 1333 ق روزنامه‏ی «نامه‏ی عشقی» را در همدان تأسیس و منتشر كرد. در اوایل جنگ جهانی اول به استانبول رفت و در ضمن تحصیل به انتشار آثار شعری خود پرداخت. عشقی پس از بازگشت به ایران، در 1339 ق، روزنامه‏ی «قرن بیستم» را در تهران تأسیس و منتشر كرد و بر اثر نشر مقالات تند و انقلابی به دستور وثوق‏الدوله دستگیر و زندانی شد و بعد از كودتای 1339 ق و روی كار آمدن سید ضیاءالدین از زندان آزاد شد. او برای بار دوم روزنامه‏ی «قرن بیستم» را منتشر كرد كه بعد از چند شماره از انتشار آن جلوگیری شد. عشقی در 1342 ق توسط دو شخص ناشناس در منزلش كشته و در قبرستان ابن‏بابویه به خاك سپرده شد.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : شاعر و نمایشنامه‏نویس
والدین و انساب : پدر،محمد رضا میرزاده‏ی عشقی، حاج ابوالقاسم كردستانی اهل تهران بود و از آنجا كه در كردستان ملاك بود به او كردستانی گفته اند و مادرش نیز فاطمه بیگم از اهالی تبریز بود.
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : محمدرضا ، در تاریخ جمادی الاخر سال 1312 هـ.ق. مطابق با 1272 خورشیدی در شهر همدان متولد شد
تحصیلات رسمی و حرفه ای : محمد رضا میرزاده‏ی عشقی سالهای كودكی را در مكاتب محلی و از سن هفت سالگی به بعد در آموزشگاههای الفت و آلیانس به تحصیل فارسی و فرانسه اشتغال داشت. دوره تحصیل این شاعر جوان تا سن 17 سالگی بیشتر طول نكشید. در آغاز 15 سالگی به اصفهان رفت، سپس برای اتمام تحصیلات به تهران آمد و بیش از سه ماه نگذشت كه به همدان بازگشت و چهار ماه بعد به اصرار پدرش برای تحصیل عازم پایتخت شد. هنگامی كه در همدان بسر می برد، اوایل جنگ جهانی اول بود. عشقی به هواخواهی از عثمانی ها پرداخت و زمانی كه چند هزار تن مهاجر ایرانی در عبور از غرب ایران به سوی استانبول میرفتند او هم به آنها پیوست و همراه مهاجرین به آنجا رفت و چند سالی در آنجا بسر برد. در شعبه علوم اجتماعی و فلسفه دارالفنون بابعالی خرد مستمعین آزاد حضور می یافت.
خاطرات و وقایع تحصیل : محمد رضا میرزاده‏ی عشقی دوازده ساله بود كه انقلاب مشروطیت ایران (1285) به پیروزی رسید و در15سالگی (1288) خلع محمدعلی شاه و به سلطنت رسیدن احمدشاه 12ساله را شاهد بود. انتخاب احمدشاه توسط هیأت مدیره انقلاب كه مركب از 12نفر و از جمله وثوق الدوله بود، صورت گرفت.
همسر و فرزندان : محمد رضا میرزاده‏ی عشقی مجرد بود و زن و فرزندی نداشت
وقایع میانسالی : محمد رضا میرزاده‏ی عشقی پس از بازگشت از استانبول به ایران با قرارداد 1919 وثوق الدوله نخست وزیر وقت ایران با انگلیس آنچنان مخالفت كرد كه به دستور وثوق مدتی هم محكوم به حبس در زندان نظمیه شد.
زمان و علت فوت : میرزاده عشقی در بامداد دوازده تیرماه 1303 خورشیدی به دست دو نفر در سن 31 سالگی در خانه مسكونیش جنب دروازه دولت، سه راه سپهسالار، كوچه قطب الدوله هدف تیر گلوله قرار گرفت و در نظمیه از پای درآمد. پیكرش را با مشایعت و بدرقه جمعیت بسیار انبوهی به ابن بابویه جنب قصبه حضرت عبدالعظیم بردند و در آنجا بخاك سپردند.بهار در «تاریخ احزاب سیاسی» در این باره نوشته است: «بویژه علما، پیشه وران و سران محلات در تشییع جنازه وی سنگ تمام نهادند.»
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : محمد رضا میرزاده‏ی عشقی ، پیش از آنكه گواهی نامه از مدرسه اخیر دریافت كند در تجارتخانه یك بازرگان فرانسوی به شغل مترجمی پرداخت و در اندك زمانی زبان فرانسه را به خوبی دریافته و به شیرینی تكلم میكرد. وی اپرای رستاخیز شهریاران ایران را در استانبول نوشت; این منظومه اثر مشاهدات او از ویرانه های مداین هنگام عبور از بغداد و موصل به استانبول بود، كه روح او را به هیجان آورد. در سال 1293 خورشیدی "نامه عشقی" را در همدان انتشار داد; و "نوروزی نامه" را نیز در سال 1296 خورشیدی، پانزده روز پیش از رسیدن بهار در استانبول سرود و در چاپخانه كتابخانه شمس آنجا چاپ و منتشر ساخت. او چند سال آخر عمرش را در تهران بسر برد; قطعه كفن سیاه را در دفاع از مظلومیت زنان و تجسم روزگار سیاه آنان با مسمط (ایده آل مرد دهگان) نوشت. عشقی گاهگاهی در روزنامه ها و مجلات اشعار و مقالاتی منتشر میساخت كه بیشتر جنبه وطنی و اجتماعی داشت.
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : محمد رضا میرزاده‏ی عشقی چندی هم شخصاً روزنامه قرن بیستم را با قطع بزرگ در چهار صفحه منتشر می كرد، كه امتیازش به خود او تعلق داشت; لیكن عمر روزنامه نگاریش مانند عمر خود او كوتاه بود و بیش از 17 شماره انتشار نیافت.او همچنین در آغاز زمزمه جمهوریت عشقی دوباره روزنامه قرن بیستم را با قطع كوچك در 8 صفحه منتشر كرد كه یك شماره بیشتر انتشار نیافت و بر اثر مخالفت، روزنامه اش بازداشت شد.
آرا و گرایشهای خاص : محمد رضا میرزاده‏ی عشقی در دوره ای میزیست كه باید آنرا دوره فجایع و خیانت ورزیها دانست. او كه از این اوضاع ننگین و فلاكت بار به تنگ آمده بود، اشعاری می سرود كه وطنی و ملی بود و به ملاحظه افكار انقلابیش دم از خون و خونریزی می زد. چنانكه عنوان یكی از مقالات خود را عید خون گذارد. او با شجاعت به رجال و سیاستمداران وقت، حملات سخت میكرد و بر اثر اعتراضات شدیدش به وثوق الدوله برای قرارداد 1919 میلادی ایران و انگلیس مدتی زندانی شد. عشقی از لحاظ اخلاقی انسانی خوش مشرب، نیكو خصال و به مادیات بی اعتنا بود

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  اپرای رستاخیز شهریاران ایران
      ویژگی اثر : این منظومه اثر مشاهدات او از ویرانه های مداین هنگام عبور از بغداد و موصل به استانبول بود،
2  ادبیات كلاسیك
      3  جمهوری نامه
      4  عشقی نامه
      5  قالبهای نو و نمایش نامه ها
      6  نوروزی نامه


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,