تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

مجدالدین میرفخرایی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 00 و 51 دقیقه و 26 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

مجدالدین میرفخرایی


خلاصه : مجدالدین میرفخرایی ، معروف به گلچین گیلانی ، در سال 1289 ، در رشت به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش رشت و متوسطه را در تهران به پایان رسانید. پس از به پایان رساندن تحصیلات متوسطه در مدرسه دارالمعلمین ( دانشسرای عالی ) ، در رشته فلسفه و علوم تربیتی به تحصیل ادامه داد و به دریافت لیسانس توفیق یافت. سپس در امتحانات اعزام دانشجو به خارج شركت كرد و به انگلستان عزیمت نمود. او ابتدا در یكی از شهرهای انگلستان ، در رشته پزشكی به تحصیل پرداخت ، اما طولی نكشید وارد دانشگاه لندن شد و به دریافت درجه دكترا در رشته پزشكی نائل گردید. اقامت و تحصیل گلچین در انگلستان مقارن با جنگ جهانی دوم بود و او در این زمان از راه نویسندگی و سخنگویی در رادیو لندن امرار معاش می كرد. او در نوجوانی شعر گفتن را آغاز كرد اشعار گلچین گیلانی برای اولین بار در سال 1307 در مجله « ارمغان » و بعدها در مجله های « روزگار نو » ، « فروغ » و « سخن » انتشار یافت. شعر باران او یكی از معروفترین شعرهایی است كه قسمتی از آن در كتاب های ابتدایی كودكان به چاپ رسید. در واقع او اولین شاعر نوپردازی است كه شعرش به كتاب های ابتدایی راه یافت. گلچین گیلانی ، در آذرماه سال 1351 چشم از جهان فروبست.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : شعر
والدین و انساب : پدر مجدالدین ، سیدمهدی میرفخرایی متولد تفرش بود.
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : سیدمهدی میرفخرایی ، پدر مجدالدین به روزگار جوانی در خدمت وزیر و مستوفی حاكم تبریز بود و از سوی صدراعظم وقت ملقب به « دبیر دفتر » گردید. چندی بعد با سمت معاونت مالیه گیلان در رشت مشغول كار شد.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : مجدالدین میرفخرایی تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش رشت و متوسطه را در تهران به پایان رسانید. پس از به پایان رساندن تحصیلات متوسطه در مدرسه دارالمعلمین ( دانشسرای عالی ) ، در رشته فلسفه و علوم تربیتی به تحصیل ادامه داد و به دریافت لیسانس توفیق یافت. سپس در امتحانات اعزام دانشجو به خارج شركت كرد و به انگلستان عزیمت نمود. او ابتدا در یكی از شهرهای انگلستان ، در رشته پزشكی به تحصیل پرداخت ، اما طولی نكشید وارد دانشگاه لندن شد و به دریافت درجه دكترا در رشته پزشكی نائل گردید.
خاطرات و وقایع تحصیل : دوران تحصیل پزشكی گلچین در انگلستان مقارن با جنگ جهانی دوم بود. اغلب دانشجویان ایرانی ناچار به وطن مراجعت كردند اما میر فخرایی با تحمل تمام مشكلات و مصائب دوران جنگ ، را در این كشور سپری كرد. او برای امرار معاش به كارهای گوناگون تن و از هیچ كوششی در راه تحصیل علم را فرونگذاشت.
فعالیتهای ضمن تحصیل : مجدالدین میرفخرایی در نوجوانی شعر گفتن را آغاز كرد ؛ در آن زمان به شیوه كهن شعر می سرود . هنوز دبیرستان را به پایان نبرده بود كه دو شعر از وی در مجله فروغ رشت به چاپ رسید. هنگان تحصیل در تهران به سرودن شعر و فعالیت های ادبی ادامه داد و در انجمن ادبی ایران كه ریاست آن به عهده شیخ الرییس افسر بود ، شركت می كرد. او با آنكه دانشجوی پزشكی بود در لندن نیز اشعاری نغز و زیبا می سرود. مجدالدین میرفخرایی ( گلچین ) در طول تحصیل در انگلستان از راه نویسندگی و سخنگویی در رادیو لندن امرار معاش می كرد.
همسر و فرزندان : گلچین بیش از سیزده سال نداشت كه با دختری از بستگان خود ازدواج كرد. هنگام اقامت و تحصیل در انگلستان همسر و خانواده او در ایران زندگی می كردند كه سرانجام این فاصله منجر به جدایی گردید. وی بار دیگر با یك پرستار ایرانی در لندن ازدواج كرد كه حاصل آن دختری به نام «ژیزل » بود ، ولی این ازدواج نیز دوامی نیافت و به جدایی انجامید. او سومین بار نیز یك همسر ایرانی انتخاب كرد.
زمان و علت فوت : مجدالدین میرفخرایی در آذرماه سال 1351 چشم از جهان فروبست.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : مجدالدین میرفخرایی ( گلچین ) با وقوع جنگ جهانی دوم در انگلستان از راه نویسندگی و سخنگویی در رادیو لندن امرار معاش می كرد.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : اشعار مجدالدین میرفخرایی برای اولین بار در سال 1307 در مجله « ارمغان » و بعدها در مجله های « روزگار نو » ، « فروغ » و « سخن » انتشار یافت. شعر باران او یكی از معروفترین شعرهایی است كه قسمتی از آن در كتاب های ابتدایی كودكان به چاپ رسید. در واقع او اولین شاعر نوپردازی است كه شعرش به كتاب های ابتدایی راه یافت.
آرا و گرایشهای خاص : نادر نادر پور شاعر معاصر ایران در تجزیه و تحلیل سبك و شیوه مجدالدین میرفخرایی می نویسد: « طبع گلچین گیلانی ، به رغم اقامت چهل ساله اش در مغرب زمین ، تاثیر مستقیم شعر اروپایی ( خاصه انگلیسی ) را نپذیرفت و همچنان ایرانی ماند ، اما از میراث سخن قدیم پارسی بهره ای نیافت و حسن و عیب شعرش نیز در همین است. كلام ساده او از لحن ادیبانه دور و به زبان محاوره امروزی نزدیك است و گاهی هم از لغزش های لفظی خالی نیست ؛ واژه هایش بی آن كه همیشه خوش تراش و سنجیده باشد ، سرشار از رنگ و تصویر است و مجموعه سخنش همچون سرور جاوید كودكی و جوانی ، آهنگی شاد و سبكبار دارد... امام مگر من ، تاثیر مستقیم شعر فرنگی را در طبع گلچین انكار می كنم ، تاثیر نا مستقیم همان شعر را در شیوه بیان و شكل سخنش می پذیرم : گلچین گیلانی شاعری است كه در كار نو آوری ، نه از بدعت نیمایی ، بلكه از تحولات شهر اروپایی الهام گرفته است. »

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  دیوان شعر
      2  گلی برای تو
      3  مهر و كین
      ویژگی اثر : این دفتر شعر ، منظومه ای ضد جنگ است. مضمون شعر گویای آن است كه در فاصله سال های 1320-1325 سروده شده است.
4  نهفته ( نهضت )


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,