تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

پرویز ناتل خانلری
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 23 و 21 دقیقه و 18 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

پرویز ناتل خانلری


خلاصه : پرویز ناتل خانلری ، شاعر و نویسنده ی چیره دست در اسفند سال 1292 شمسی در تهران دیده به جهان گشود. ناتل خانلری پس از آنكه علوم ابتدایی و متوسطه را به پایان برد ، وارد دانشكده ادبیات گردید و موفق به دریافت مدرك لیسانس گردید. وی در خلال كار آموزشی خود در دبیرستان ها ، دوره ی دكترای زبان و ادبیات فارسی را پی گرفته و پایان نامه ی دكترای خود را تحت عنوان « تحقیق در عروض فارسی » نوشت و در سال 1322 به دریافت درجه ی دكترا نائل آمد. او در سال 1327 برای تكمیل دانش خود به اروپا عزیمت نمود و در طی دو سال اقامت ، دوره ی انستیتو دوفونتیك زبان شناسی پاریس را گذراند. دكتر خانلری پس از اخذ مدرك لیسانس ، به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و مأمور تدریس در دبیرستان های رشت شد ، از آن پس به تهران منتقل گردیده و در دبیرستان ها به كار تدریس اشتغال ورزید. وی مدتی در سمت دانشیار زبان فارسی در دانشگاه تدریس نمود و پس از آن در سال 1329 پس از بازگشت به ایران ، با سمت استادی دانشگاه به تدریس تاریخ و زبان فارسی پرداخت. دكتر خانلری ، ضمن تدریس ، به تألیف و ترجمه و نشر آثار سودمندی همت گماشت. وی از سال 1322 دست به انتشار مجله ی « سخن » زد و با شیوه ای نو آن را پدید آورد كه تا قبل از آن چنین مجله ای جایش در مطبوعات ایران خالی بود. وی در شهریور سال 1369 در بیمارستان آبان تهران چشم از جهان فروبست.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
والدین و انساب : پدرپرویز ناتل خانلری ، میرزا ابوالحسن خان چندی در عدلیه خدمت كرد ، بعد به وزارت خارجه منتقل گردید ، در 28 سالگی مأمور سفارت ایران در روسیه شد و در پترزبورگ به خدمت اشتغال ورزید و تا نیابت سفارت ارتقاء یافت ، وی با زبان های روسی و انگلیسی و فرانسه آشنایی كامل داشت ، در اویل مشروطیت به ایران بازگشت و در تهران سكونت گزید و « اعتصام الممالك » لقب یافت. جدش ، میرزا احمد مازندرنی با عنوان « خانلرخان » كه بعدها لقب « اعتصام الملك » گرفت ، از منشیان و مستوفیان زمان فتحعلی شاه و محمدشاه قاجار بود و پس از سالی چند از شغل دیوانی كناره گیری نمود و به قم مهاجرت كرد و معتكف شد. در 49 سالگی بدرود حیات گفت و در همان شهر مدفون گردید.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : پرویز ناتل خانلری پس از آنكه علوم ابتدایی و متوسطه را به پایان برد ، وارد دانشكده ادبیات گردید و موفق به دریافت مدرك لیسانس گردید. وی در خلال كار آموزشی خود در دبیرستان ها ، دوره ی دكترای زبان و ادبیات فارسی را پی گرفته و پایان نامه ی دكترای خود را تحت عنوان « تحقیق در عروض فارسی » نوشت و در سال 1322 به دریافت درجه ی دكترا نائل آمد. او در سال 1327 برای تكمیل دانش خود به اروپا عزیمت نمود و در طی دو سال اقامت ، دوره ی انستیتو دوفونتیك زبان شناسی پاریس را گذراند.
فعالیتهای ضمن تحصیل : پرویز ناتل خانلری از دوران تحصیل دبیرستان ، همكاری خود را با مطبوعات آغاز كرد و در سال چهارم متوسطه بود كه اشعار و نوشته هایش در مجله ی مهر انتشار می یافت. وی در سال دوم دانشكده ، با گروه ربعه ( صادق هدایت ، مجتبی مینوی ، بزرگ علوی و مسعود فرزاد ) آشنا گردید. خود او در این زمینه می گوید: « آشنایی با این گروه خیلی برای من مفید واقع شد ، چون هركدام از آنها در ادبیات یكی از ممالك دست داشتند و من كه تشنه ی آشنایی با ادبیات دنیا بودم ، دوستیِ آنها را مغتنم شمردم. »
زمان و علت فوت : پرویز ناتل خانلری ، پس از عمری خدمت در شهریور سال 1369 در بیمارستان آبان تهران چشم از جهان فروبست و در بهشت زهرا دفن شد.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : پرویز ناتل خانلری ، یك چند در دایره ی آموزش وزارت فرهنگ و چندی نیز ریاست انتشارات و روابط عمومی دانشگاه را برعهده داشت. وی مدتی نیز در پست معاونت وزارت كشور و چندی در سمت وزیر فرهنگ به خدمت مشغول گردید و دو دوره نیز به عنوان سناتور انتصابی برگزیده شد. همچنین مدت زمانی نیز ، مدیریت عامل پیكار با بی سوادی و عضویت در فرهنگستان را عهده دار بود.
فعالیتهای آموزشی : پرویز ناتل خانلری پس از اخذ مدرك لیسانس ، به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و مأمور تدریس در دبیرستان های رشت شد ، از آن پس به تهران منتقل گردیده و در دبیرستان ها به كار تدریس اشتغال ورزید. وی مدتی در سمت دانشیار زبان فارسی در دانشگاه تدریس نمود و پس از آن در سال 1329 پس از بازگشت به ایران ، با سمت استادی دانشگاه به تدریس تاریخ و زبان فارسی پرداخت.
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : از كارهای ابتكاری و برجسته ی پرویز ناتل خانلری در زمان تصدی وزارت فرهنگ ( سال 1341 ) طر‍‍ح « سپاه دانش » بود كه مورد استقبال بی سابقه ای در داخل و خارج از كشور قرارگرفت. از دیگر اقدامات وی ، تأسیس « بنیاد فرهنگ » در سال 1344 بود كه با همكاری عده ای از پژوهشگران آغاز به كار و در مدت فعالیتش بیش از 300 عنوان كتاب را چاپ و نشر كرد و 40 عنوان كتاب نیز زیرچاپ بود كه پس از پیروزی انقلاب ، بنیاد فرهنگ و 11 مؤسسه ی مختلف فرهنگی ، از قبیل : فرهنگستان ادب و هنر ، فرهنگستان زبان ، بنیاد شاهنامه ، انجمن فلسفه و حكمت ، اسناد فرهنگی آسیا و ... در هم ادغام و به نام « مؤسسه ی مطالعات و تحقیقات فرهنگی » درآمد.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : پرویز ناتل خانلری ، ضمن تدریس ، به تألیف و ترجمه و نشر آثار سودمندی همت گماشت. وی از سال 1322 دست به انتشار مجله ی « سخن » زد و با شیوه ای نو آن را پدید آورد كه تا قبل از آن چنین مجله ای جایش در مطبوعات ایران خالی بود. وی در این باره می گوید: « تصمیم گرفته بودم مجله ی مستقلی راه بیندازم ، اما وقتی می خواستم امتیاز آن را بگیرم سنم كم بود و به این جهت از دكتر ذبیح الله صفا خواهش كردم كه او امتیاز انتشار آن را بگیرد ، او به اسم خودش امتیاز گرفت و من سردبیر شدم ». اما از شماره ی دوم ، چون خانلری به سن سی سالگی رسیده بود ، خودش توانست امتیاز مجله ی سخن را بگیرد. این مجله تا سال 1357 منتشر شد و در 27 مجلد چاپ گردید.
آرا و گرایشهای خاص : اشعار پرویز ناتل خانلری به شیوه ی خاصی سروده شده كه در شعر نو ارزش بسیار دارد و شاید بتوان شیوه اش را « كلاسیك جدید » نامید.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  بابك
      2  تاریخ ایران ( پیش از اسلام و پس از اسلام )
      ویژگی اثر : در دو مجلد.
3  تاریخ زبان فارسی
      ویژگی اثر : در پنج مجلد.
4  تحقیق انتقادی در عروض و قافیه و چگونگی تحول اوزان غزل
      5  ترانه ها
      ویژگی اثر : منتخب رباعیات شاعران مشهور.
6  ترجمه ی تریستان و ایزوت
      ویژگی اثر : تألیف : ژرف بدیه.
7  ترجمه ی چند نامه به شاعر جوان
      ویژگی اثر : تألیف : ریلكه.
8  ترجمه ی دختر سروان
      ویژگی اثر : تألیف : پوشكین.
9  ترجمه ی شاهكارهای هنر ایران
      ویژگی اثر : تألیف : آرتور ایهام پوپ.
10  تصحیح داستان های بیدپای
      ویژگی اثر : تألیف : محمدبن عبدالجبار بخاری ، با همكاری محمد روشن.
11  تصحیح دیوان حافظ
      12  تصحیح سمك عیار
      ویژگی اثر : تألیف : فرامرز ارجانی.
13  تصحیح و ترجمه ی مخارج الحروف یا اسباب حدوث الحروف
      ویژگی اثر : تألیف : ابن سینا.
14  چند نكته در تصحیح دیوان حافظ
      15  داستان سمك عیار
      ویژگی اثر : در چهار مجلد.
16  دستور زبان فارسی
      ویژگی اثر : برای تدریس مدارس.
17  دستور زبان فارسی
      18  روانشناسی و تطبیق آن با اصول پرورش
      19  زبان شناسی و زبان فارسی
      ویژگی اثر : مجموعه مقالات.
20  شاهكارهای ادبیات فارسی
      ویژگی اثر : قطعات : یوسف و زلیخا از تفسیر تربت جام ، رستم و سهراب از شاهنامه و سفرنامه ناصرخسرو به انتخاب دكتر خانلری است.
21  شعر و هنر
      ویژگی اثر : مجموعه مقالات.
22  شهر سمك
      23  غزل های خواجه حافظ شیرازی
      24  فرهنگ تاریخی زبان فارسی
      25  فرهنگ و اجتماع
      ویژگی اثر : مجموعه مقالات.
26  ماه در مرداب
      ویژگی اثر : مجموعه شعر.
27  هفتاد سخن
      ویژگی اثر : مجموعه مقالات ، در دو مجلد.
28  وزن شعر فارسی


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,