تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

استاد سعید نفیسی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 23 و 33 دقیقه و 48 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

استاد سعید نفیسی


خلاصه : استاد سعید نفیسی فرزند علی اكبر ناظم الاطبا. ، در سال 1274 ه. ش در تهران متولد شد . نفیسی علوم ابتدایی را در تهران به پایان رسانید و برای ادامة تحصیل به اروپا رهسپار گردید. وی در سال 1297 به ایران بازگشت و در وزارت فوائد عامه مشغول خدمت گردید و در این مدت به مشاغل چندی دست یافت . در سال 1308 شمسی از طرف وزارت فرهنگ به تدریس در دانشكدة حقوق و ادبیات منصوب و مامور شد و سالها در سمت استادی دانشگاه تهران به تدریس اشتغال داشت ؛ سرانجام نفیسی در سال 1354 بدرود حیات گفت .
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
والدین و انساب : خانواده پدری استاد نفیسی تا یازده پشت پزشك بودند و نیای یازدهمش حكیم برهان الدین نفیسی بن عوض بن حكیم كرمانی ،صاحب تالیفات عدید ه در طب ،كه برخی از آنها تاروزی كه طب قدیم در ایران تدریس می شد جزو كتب درسی بود. پدرش ملقب به ناظم الاطباء از مردمان كرمان و مردی دانشمندبود.
خاطرات کودکی : پیرامون دوران كودكی نفیسی از مادرش نقل قول می كنیم ؛؛ میان بچه های من سعید از همه كنجكاوتر و پر حرفتر بود ...؛؛ می گویند در مدرسه شاگرد زیاد منظمی نبود ولی هوش و حافظه اش عالی و طرف توجه بوده است.
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : استاد نفیسی با وجود پرورش در یك محیط اشرافی سطح بالا ,بسیار ساده می زیست و هیچ به ظاهر زندگی توجهی نداشت.تنوع مطا لعات ومعلومات اجتماعیش چنان بود كه با هر طبقه از مردم صحبت می كرد گوئی از آنان بود ,گذشته از ادبا ,نویسندگان و مورخان و مانند آنها روحانیون , هنرمندان , موسیقی دانان , اهل سیاست و جوان همه محضرش را راضی ترك می كردند.حتی در میان مردم عادی بواسطه جواب سلامهای گرم واحوال پرسی های یكرنگی كه می كرد محبوبیت بخصوصی داشت.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : نفیسی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس شرف و علمیه به پایان برد و سپس برای ادامه تحصیل به اروپا رفت و در سویس و پاریس تحصیلات خود را پی گرفت.
خاطرات و وقایع تحصیل : نفیسی از دوران تحصیل خویش چنین یاد می كند: « ... تازه در كتاب خواندن ورزیده و آزموده شده بودم . همین قدر می دانستم چه كتاب هایی را بایستی زودتر بخوانم ، كی بخوانم ، چطور بخوانم . شب های زمستان پای كرسی ، شب های تابستان روی بام خانه تا چشم هنوز سنگین نشده بود ، پای چراغ یا لامپ كتاب می خواندم . همیشه مددی با من بود و در ضمن خواندن به هر جمله جالبی كه بر می خوردم حاشیه آن را خط می كشیدم. چشمم كه سنگین كه می شد همان مداد را در لای ورقی كه به آن رسیده بودم می گذاشتم و آن را در كتار بستر جا جا می دادم . فردا كتاب را می گشودم و آن جمله های جالبی كه یاد گرفته بودم در دفترهای خشتی نازك رونویس می كردم. نام نویسنده را در پایین آن جا می دادم و من هنوز بیست و دو سه دفتر از آن زمان به یادگار دارم » .
فعالیتهای ضمن تحصیل : ملك الشعرای بهار در دی ماه سال 1294 جمعیتی به نام « دانشكده » در تهران بنیاد نهاد و نویسندگان و گویندگان جوان آن زمان را در پیرامون خود گردآورد و در اردبیهشت سال 1297 مجله دانشكده را ، كه ناشر افكار و آثار اعضای جمعیت بود ، به راه انداخت ؛ نفیسی نیز در سال 1297 به گروه نویسندگان « دانشكده »پیوست .
هم دوره ای ها و همکاران : نفیسی در سال 1297 به گروه نویسندگان « دانشكده » پیوست و در مدت یك سالی كه این مجله دایر بود با ملك الشعرای بهار همكاری كرد. دو ركن دیگر این مجله عباس اقبال آشتیانی و غلامرضا رشید یاسمی بودند.
وقایع میانسالی : یكی از رویدادهای به وقوع پیوسته در دوران نفیسی انقلاب سوسیالیست های بلشویك در روسیه بود. با به رسمیت شناختن حكومت شوروی توسط ایران ، نخستین سفیر شوروی ، روتشتاین وارد تهران شد ؛ پس از چندی نفیسی با چایكین ، مترجم سفارت شوروی كه فارسی را بسیار خوب می دانست ، آشنا شد و بعد دوست شد و او را با همه ادبای معروف آن روز آشنا كرد.
زمان و علت فوت : سعید نفیسی در 22 آبان ماه سال 1354 بر اثر بیماری آسم و قولنج بدرود زندگی گفت .
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : سعید نفیسی علاوه بر فعالیت های آموزشی در وزارت فوائد عامه نیز اشتغال داشت .او به مشاغل چندی همچون ریاست فلاحت و مدیریت مدرسه تجارت نیزدست یافت. همچنین نفیسی از نخستین اعضای فرهنگستان ایران بود.
فعالیتهای آموزشی : نفیسی پس از به پایان بردن تحصیلات تكمیلی در اروپا ، به ایران بازگشت و به تدریس زبان فرانسه در دبیرستان های اقدسیه و سن لویی پرداخت و نیز در مدارس علوم سیاسی ، دارلفنون ، مدرسه عالی تجارت ، مدرسه صنعتی ( هنرستان دولتی ) ، دارلمعلمین عالی و پس از تاسیس دانشگاه تهران ، در دانشكده حقوق و سپس ادبیات به تدریس اشتغال ورزید. نفیسی همچنین برا ی تدریس در دانشگاه های كابل ، قاهره و سن ژوزف به كشورهای افغانستان ، مصر و لبنان سفر كرد.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : سعید نفیسی فعالیت مطبوعاتی نیز داشته كه از جمله می توان به مدیریت مجله فلاحت و تجارت در زمان اشتغال در وزارت فلاحت و تجارت و فواید عامه و در سال 1301سردبیری مجله ادبی پرتو با مدیریت میرزا محمد علی خان واله خراسانی و مدتی مدیریت و نویسندگی مجله شرق اشاره كرد. او همچنین در سال 1340 ش. در رادیو برنامه یادداشتهای یك استاد را كه راجع به شرح حال چند تن از بزرگان علم و ادب بود ، به مدت دو سال اجرا كرد.
آرا و گرایشهای خاص : نثر استاد نفیسی ساده ، شیوا ، بی تكلف و با لطف بیان همراه و همساز است. دكتر رضاده شفق در این باره چنین می گوید: « شیوة نفیسی ، در نتیجه نیم قرن آزمایش دمادم و نویسندگی پیاپی توام با مطالعه و مقایسه سبك های گوناگون ادوار مختلف ، در نغزنگاری و تنسیق لغات و عبارات به مرحله رسیده بود كه می توان آن را ، بی اغراق بهترین نمونه نثر فارسی شمرد».
جوائز و نشانها : ترجمه كتاب آرزوهای بر باد رفته ، نوشته اونوره دو بالزاك ، در سال 1338 جایزه سلطنتی را برای نفیسی به ارمغان آورد.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  1- فرنگیس
      ویژگی اثر : سعید نفیسی كتابهای فراوانی از قبیل :رباعیات بابا افضل ،احوال و اشعار خواجو ،سامنامه ،قابوسنامه ،شاهنامه ،تاریخ بیهقی ،و عده زیاد دیگری را تحشیه و تصحیح كرده و با مقدمه های مبسوط انتشار داد ه است.از جمله ترجمه هایش میتوان به فرهنگ فرانسه به فارسی ،نایب چاپارخانه ،افسانه های گریلف ،نمونه هایی از آثار پو شكین ،تاریخ عمومی قرون معاصر ،تاریخ تركیه ،سرانجام آلمان ،نظری كلی به و ضع كنونی ادبیات فارسی،و دلاور آذربایجان نام برد.
2  10- شیخ زاهد گیلانی
      3  12- پوشكین
      4  13- خاندان سعدالدین حمویه
      5  14- خاندان بابویه
      6  16- پیشرفتهای فرهنگی در اتحاد جماهیر شوروی
      7  17- یاد بود گریلف
      8  2- ستارگان سیاه
      9  3- ماه نخشب
      10  5- مجدالدین همگر شیرازی
      11  6- یزدگرد سوم
      12  7- مدرسة نظامیه بغداد
      13  8- آثار گمشدة ابوافضل بیهقی
      14  آثار گم شده ابوالفضل بیهقی
      15  آخرین یادگار نادرشاه
      16  آخرین یادگار نادرشاه ( نمایشنامه)
      17  احوال و اشعار خواجو
      18  احوال و اشعار رودكی
      19  احوال و اشعار شیخ بهایی
      20  افسانه های گریلف (ترجمه)
      21  افغانستان در عصر حاضر
      22  ایران در یكصد و هفتاد سال اخیر
      23  پند نامه انوشیروان
      24  پندنامه انوشیروان
      25  پیرامون احوال و اشعار حافظ
      26  پیشرفتهای ایران در دوره پهلوی
      27  تاریخ بیهقی
      28  تاریخ تركیه (ترجمه)
      29  تاریخ عمومی قرون معاصر (ترجمه)
      30  تاریخ گیتی گشا
      31  تاریخچة ادبیات ایران
      32  تاریخچه ادبیات
      33  تاگو ر و مقام شاعری او
      34  تاگور و مقام شاعری او
      35  خاندان طاهریان
      36  خاندان طاهریان
      37  درفش ایران وشیرخورشید
      38  دستور الوزرا
      39  دلاور آذربایجان (ترجمه)
      40  دیوان جنیدشیرازی
      41  دیوان قصاید و غزلیات عطار
      42  دیوان لامعی گرگانی
      43  رباعیات بابا افضل
      44  رباعیات عمرخیام
      45  رساله فریدون بن احمدسپهسالار
      46  رساله مجدیه
      47  روزنامه امید
      48  روزنامه پرتو
      49  زین الاخبار
      50  سامنامه خواجو
      51  ستارگان سیاه
      52  سخنان سعدی در باره خود او
      53  سرانجام آلمان (ترجمه)
      54  سیرالعباد الی المعاد
      55  شا هنشاهنامه
      56  شاهنامه
      57  شیخ زاهد گیلانی
      58  صنعت تخم نوغان ایران
      59  فرنگیس
      60  فرهنگ فرانسه به فارسی
      61  فرهنگ ناظم الاطباء
      62  فرهنگنامه پارسی
      63  قابوسنامه
      64  ماه نخشب
      65  مجدالدین شیرازی
      66  مجله پیام نو
      67  مجله شرق
      68  مجله فلاحت و تجارت
      69  مدرسه نظامیه بغداد
      70  معالجه تازه برای حفظ دندانها
      71  مقطعات ابن یمین
      72  منتخب قابوسنامه
      73  مواهب الهی
      74  نایب چاپارخانه (ترجمه)
      75  نثر فارسی معاصر
      76  نثرفارسی معاصر
      77  نظامی گنجوی
      78  نمونه ای ازآثار پوشكین(ترجمه)
      79  هفتادسال زندگی ،پنجاه سال خدمت به دانش
      80  یادگار دوستانه یزدگرد سوم


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,