تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

عرفان نظرآهاری
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 23 و 31 دقیقه و 25 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

عرفان نظرآهاری


خلاصه : عرفان نظرآهاری در سال 1353 در تهران به دنیا آمد. وی دانشجوی دكترای رشته زبان و ادبیات فارسی همچنین دوره دكترای تاریخ فلسفه را گذرانده است.تدریس در دانشگاه های دولتی منجمله علامه طباطبایی و دانشگاه آزاد اسلامی را در زمره فعالیتهایش قرار داد . از جمله مشاغل رسمی وی عضویت در شورای سیاستگذاری و كمیته علمی بررسی و چاپ كتاب در شركت انتشارات بوده است. از وی آثار زیادی در زمینه داستان های كودكان و نوجوانان به جا مانده است.كتاب " كوله پشتی ات كجاست؟" تالیف عرفان نظر آهاری ، در دوره بیست و یكم انتخاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان كتاب سال برگزیده شد.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
تحصیلات رسمی و حرفه ای : - كارشناس زبان وادبیات فارسی 2- كارشناس ارشد زبان وادبیات فارسی 3- كارشناس زبان وادبیات انگلیسی 4- دانشجوی دوره دكترای رشته زبان و ادبیات فارسی 5- دانشجوی دوره دكترای تاریخ فلسفه * تحقیق، تدوین و نگارش رساله فارغ التحصیلی در مقطع كارشناسی ارشد با نام: "بررسی چگونگی انتخاب موضوع در شعر نوجوان" (1998).
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : - عضویت در هیات داوری و كارشناسی جشنواره های كتاب و مطبوعات: كتاب سال جمهوری اسلامی، كتاب سال رضوی، جشنواره مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جشنواره مطبوعات كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، جشنواره قصه گویی و شعرخوانی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان و... (از سال 1995). - عضویت در شورای سیاستگذاری و كمیته علمی بررسی و چاپ كتاب در شركت انتشارات "علمی و فرهنگی" (از سال2002 تا 2006). - رییس كمیته علمی و شورای سیاستگذاری پروژه "شعر جهان" برای انتشار كتاب های حوزه شعر پنج قاره در شركت انتشاراتی "علمی و فرهنگی" (از سال2002 تا 2006). - مدیر برگزاری میزگردها و نشست های تخصصی همایش نقد و بررسی ادبیات كودكان و نوجوانان_ كنگره كرمان ( 2004 و 2005). - سخنرانی های آموزشی و شركت در جلسه های نقد و بررسی كتاب در نمایشگاه های دایمی كتاب، "خانه كتاب" و مركز پخش كتاب ایران (پكا)، ( از سال 2000 تا 2006). - سخنرانی های آموزشی با موضوع ادبیات دینی و شعر و داستان در مدارس كشور (2000 تا كنون). 1212- عضویت در شورای سردبیری مجله "رشد جوان" وابسته به وزارت آموزش و پرورش (از سال2000 تا 2003). - سردبیر برنامه ویژه نوجوانان در رادیو (از سال 1996 تا 1997).
فعالیتهای آموزشی : 1- تدریس مباحث و رشته ادبیات كودك و نوجوان در دانشگاه جامع علمی و كاربردی (از سال 2005 تا كنون). 2- تدریس در دوره های آموزشی شعر، داستان و نقد كتاب و كارگاه "پرورش حس دینی در كودكان" برای مربیان كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان در تهران و شهرستان های دیگر ایران (از سال 2000 تا كنون). 3- تدریس رشته زبان وادبیات فارسی در دانشكده های:زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی (از سال1999 تا 2004) 4- تدریس رشته زبان و ادبیات فارسی در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی (2001 تا 2003)
آرا و گرایشهای خاص : عرفان نظرآهاری در گفت و گو با خبرگزاری فارس درباره دانشگاهی شدن رشته ادبیات كودك و نوجوان در دانشگاه گفت: این طرح كه 6 ماه روی آن كار كردیم به وزارت علوم ارائه شده و در صورت مثبت بودن پاسخ وزارت علوم، از سال 1387در دانشگاه تربیت مدرس رشته كودك و نوجوان در مقطع كارشناسی ارشد تدریس خواهد شد. عرفان نظرآهاری - دبیرعلمی همایش "تجلی زن در آثار مولانا" گفت: زندگی عملی مولانا خود آموزه ای مهم در توجه و رعایت حال زنان است. او ترك زن و فرزند را لازمه سلوك روحانی نمی داند و كاملا به سنت پیامبر (ص) پایبند بوده است. شاعر باید به جای همه رنج بكشد و عاشقی و زندگی كند و بعد از آن، تجربه زیستناش را سخاوتمندانه و ایثارگرانه با دیگران قسمت كند. او نباید در تقسیم این تجربه امساك به خرج دهد، شاعر خوب، ممسك نیست... عرفان نظرآهاری عصر 23 آبان ماه 1386در نشست "شعر عرفانی برای نسل امروز" در فرهنگسرای بانو، شاعر خوب را شاعری معرفی كرد كه تجربههای خود را سخاوتمندانه، ایثارگرانه و در قالب شعر، با دیگران قسمت میكند. عرفان نظرآهاری در نشست «ادبیات و زندگی شهری» سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران گفت: رفتارهایی چون جوانمردی، مهربانی و تساهل و تسامح از جمله مقوله هایی اند كه در ادبیات كهن ما بر آنها تأكید شده و با بازنگری در این مفاهیم، دوباره به ارزشهای جامعه بدل می شوند.
جوائز و نشانها : 1- برگزیده جشنواره "كتاب كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان" برای كتاب "چای با طعم خدا"، سال 2006. 2- برگزیده جشنواره "كتاب های برتر" برای كتاب های " نامه های خط خطی" و" لیلی، نام تمام دختران زمین است"، سال 2006. 3- برگزیده كتاب سال سلام بچه ها برای كتاب "نامه های خط خطی" ، سال 2005. 4- جایزه شاعر و نویسنده برگزیده كودك و نوجوان در جشنواره"شهروند برگزیده" از سوی شورای شهر تهران، سال 2005. 5- برگزیده جشنواره مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال های 2005،2003، 2002 و 1998. 6- برگزیده جشنواره "مطبوعات رشد" (وزارت آموزش و پرورش)، سال 2003. 7- برگزیده"جشنواره كتاب های كمك آموزشی رشد"(وزارت آموزش و پرورش) برای كتاب "نامه های خط خطی" ، سال 2003. 8- برگزیده جشنواره مطبوعات كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان در سال های 2003، 2002 و 1996. 9- برگزیده جشنواره ادبی "پروین اعتصامی" برای كتاب "كوله پشتی ات كجاست؟"، سال 2003. 10- برگزیده كتاب سال "سلام بچه ها" برای كتاب "كوله پشتی ات كجاست؟ "، سال 2002. 11- برگزیده "كتاب سال جمهوری اسلامی ایران"( وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) برای كتاب "كوله پشتی ات كجاست؟ "، سال 2002. 12- برگزیده نخست كنگره شعر زنان، سال 2001. 13- برگزیده جشنواره كتاب كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان برای كتاب"پشت كوچه های ابر"، سال 1998 .
چگونگی عرضه آثار : 1- نگارش و چاپ مقاله های متعدد در حوزه نقد ادبیات كودكان و نوجوانان در مطبوعات تخصصی(از سال 1995 تا كنون) 2- نگارش و چاپ بیش از 100 یادداشت، داستان، شعر و ... در مطبوعات تخصصی و عمومی (از سال 1990 تا كنون) 3- نگارش و چاپ ده ها مقاله تخصصی درباره شعر و ادبیات دینی گروه سنی كودكان و نوجوانان در نشریه های تخصصی مانند: كتاب ماه كودك و نوجوان (وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،2000 تا كنون)، پژوهشنامه كودك و نوجوان(2000 تا كنون)، 4- ارایه 40 سخنرانی با موضوع "ادبیات و ادبیات كودك و نوجوان و الهیات" در مراكز آموزشی و تحقیقاتی (از سال 2000 _ تا كنون).

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  " از روزهای سادگی"، 1996. موسسه انتشاراتی حوزه هنری.
      2  " بالهایت را كجا جا گذاشتی؟" ، 2005. موسسه انتشاراتی "افق".
      3  " چای با طعم خدا"، 2005 . موسسه انتشاراتی "افق".
      4  " در سینه ات نهنگی می تپد"، 2006. موسسه انتشاراتی "صابرین".
      5  " راز مرواریدهای شهرزاد"، 2004. موسسه انتشاراتی "مدرسه"
      6  " روی تخته سیاه جهان با گچ نور بنویس"، 2007 انتشارات نورونار
      ویژگی اثر : . این كتاب دربرگیرنده 18 شعر نیمایی با رویكرد عشق و عرفان است.
7  " كوله پشتی ات كجاست؟"،2002 . موسسه انتشاراتی "به نشر".
      ویژگی اثر : تالیف،این كتاب ، در دوره بیست و یكم انتخاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان كتاب سال معرفی و برگزیده شد. آشنایی با كتاب: كوله‌پشتی‌ات كجاست؟ عرفان نظرآهاری.ـ تهران: كتاب‌های پروانه، 1381. زندگی سفر است و آدمی مسافر؛ هر كس كوله‌ای دارد كه توشة راهش را در آن می‌نهد و به راه می‌افتد. مجوعه شعر كوله‌پشتی‌ات كجاست؟ سرودة خانم نظرآهاری، قصّة همین سفر است و همین آدمی؛ قصّه‌ای از آغازتا همیشه. هرچند گفتن از خدا و زندگی و رفتن، قصّه‌ای است كهن، اما نه تكراری است و نه كهنه. كتاب از ما پرسش می‌كند، به ما تلنگر می‌زند و یادمان می‌آورد چیزهایی را كه داشته‌ایم و از دست داده‌ایم. پرداختن به مناجات، با نگاهی تازه و با ویژگی‌های روان‌شناختی نوجوانان، سادگی و درستیِ زبان، تازگی موضوعات، برانگیختن تفكر در خواننده، درون‌مایه‌های تازه و دور از كلیشه و صمیمیت در گفت‌و گو‌های شاعرانه، از ویژگی‌های ممتاز این مجموعه شعر است
8  " لیلی، نام تمام دختران زمین است" ، 2004 . موسسه انتشارتی "صابرین".
      9  " نامه های خط خطی"، 2003. موسسه انتشارتی "صابرین".
      10  " هر قاصدكی یك پیامبر است"، 2005 . موسسه انتشاراتی" ا فق".
      11  "پشت كوچه های ابر"، 1997. موسسه انتشاراتی "نیستان".
      12  "پیامبری از كنار خانه ما رد شد"، 2005 موسسه انتشارتی" صابرین".
      13  "جوانمرد، نام دیگر تو" ، 2007. موسسه انتشاراتی "صابرین".
      14  "من، هشتمین آن هفت نفرم" ، 2007 . موسسه انتشاراتی "صابرین".
      15  2007. انتشارات نورونار - " دو روز مانده به پایان جهان"
      16  پنج عنوان كتاب پژوهشی در ادبیات فارس
      ویژگی اثر : درباره موضوع هایی چون: عشق، قناعت، عدالت طلبی و ظلم ستیزی، قدر لحظه های عمر و مرگ و زندگی.


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,