تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

دكتر امیر حسین یزدگردی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 23 و 04 دقیقه و 37 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

دكتر امیر حسین یزدگردی


خلاصه : دكتر امیر حسین یزدگردی درسال 1306 در تهران زاده شد.ایشان دارای مدرك دكتری زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران در سال 1336 می باشد.وی از سال 1329 تا 1334 در آموزش و پرورش شهرستان قم و پس از آن، تا سال 1359، در دانشكدۀ الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران به تدریس اشتغال داشت.دكتر امیر حسین یزدگردی در شامگاه روز دوشنبه چهارم فروردین سال 1365 درگذشت. كتاب "حواصل و بوتیمار" تالیف امیر حسین یزدگردی ، در دوره یازدهم انتحاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان كتاب سال برگزیده شد.همچنین كتاب "دیوان ظهیر فاریابی " تصحیح وی ، در دوره بیست و یكم انتخاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شده است.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : زنده‌یاد استاد دكتر امیرحسن یزدگردی در خانواده‌ای فرهیخته و اهل ادب در تهران متولد شد.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : امیر حسین یزدگردی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دبستان ادیب و دبیرستان مروی به سر آورد. در سال 1329 از دانشسرای عالی لیسانس زبان و ادبیات فارسی گرفت و در سال 1336 به اخذ درجة دكترا در همان رشته از دانشگاه تهران نائل آمد
استادان و مربیان : اساتید دكتر یزدگردی در دوران دانشگاهی، بزرگ‌مردانی مانند استاد بدیع‌‌الزمان فروزانفر، جلال الدین همایی، ملك‌الشعرای بهار، بهمنیار، عبدالعظیم قریب، سیدهادی سینا و سید محمّد فرزان بودند.
زمان و علت فوت : دكتر امیر حسین یزدگردی در شامگاه روز دوشنبه چهارم فروردین سال 1365 درگذشت.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : امیر حسین یزدگردی در خلال گذراندن دورة دكترا به مدت پنج سال (1334 ـ 1329) در آموزش و پرورش شهرستان قم در دبیرستان حكیم نظامی به تدریس پرداخت و پس از آن به دانشكدة الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران انتقال یافت و تا سال 1359 بیش از سی سال، بدون وقفه به تدریس اشتغال داشت .
شاگردان : استاد یزدگردی خود معلمی بود مسلّط، دلسوز، عاشق، متین و باوقار كه نه تنها درس و بحثش بلكه گفتار و كردار و رفتارش نیز، سخت بر شاگردان تأثیر می‌گذاشت و محققی بود سخت‌كوش، پرحوصله و بردبار، دقیق و نكته‌یاب. شاگردان وی امروز در شمار موفق‌ترین معلمان به حساب می‌آیند؛ افرادی چون استاد دكتر فتح‌الله مجتبایی.
جوائز و نشانها : كتاب "حواصل و بوتیمار" تالیف امیر حسین یزدگردی ، در دوره یازدهم انتحاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان كتاب سال برگزیده شد.همچنین كتاب "دیوان ظهیر فاریابی " تصحیح وی ، در دوره بیست و یكم انتخاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شده است.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  تصحیح دیوان كبیر (غزلیات شمس)
      ویژگی اثر : با همكاری مرحوم دكتر كریمان
2  تصحیح كلیله و دمنه
      ویژگی اثر : با همكاری استاد فقید مجتبی مینوی
3  تصحیح و تعلیق «نفثة المصدور» شهاب الدین محمد خرندزی
      ویژگی اثر : 1343، ادار? كل نگارش وزارت آموزش و پرورش
4  حواشی بر دیوان حافظ، مرزبان‌نامه، جهانگشای جوینی و راحة‌الصدور
      5  حواصل و بوتیمار
      ویژگی اثر : تالیف،این كتاب در دوره یازدهم كتاب سال جمهوری اسلامی ایران ،از طرف وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی و برگزیده شده است.آشنائی با كتاب: «حواصل و بوتیمار»: حواصل و بوتیمار؛ امیر حسین یزدگردی؛ به كوشش اصغر دادبه، تهران: مؤسس? انتشارات و چاپ دانشگاه تهران، 1371. تألیف كتاب «حواص و بوتیمار»، از شهریور 1349 آغاز شده و تا زمستان سال 1364 (15 سال) ادامه یافته است. دكتر یزدگردی در باب اختیار نام «حواصل» بیشتر به منابع كهن و در خور اهمیت اقوال گروهی از حیوانشناسان، اوصاف جوارح و اطوار خاص این پرنده در كتب شعر و ادب، آراء جمعی از فرهنگ نویسان و دانشمندان قدیم و بالاخره تصاویر روشن و واضح استناد كرده است. در باب اختیار نام «بوتیمار» برای برخی از «گونه»ها و «زیرگونه»های «خانواد? بوتیمار»، نیز به تقریب به مآخذی از همان دست، اعتماد كرده است. موضوع كتاب بسیار بدیع است و پژوهش به طور مبسوط انجام یافته. امتیاز خاص این كتاب ما وسعت تتبع و پهنای گسترد? كار پیرامون این دو واژه است. زبان پژوهش، استوار و عالمانه است. كتاب دارای مقدمه ای جامع و فصول و بخشهای آن پیوسته و هماهنگ است. شاید فراهم آوردن 13 گونه از فهرست تقریباً در تاریخ و تحقیق پارسی، برای یك كتاب _ با این تفصیل _ بی سابقه بوده باشد. اما فقدان فهرستی از مندرجات در آغاز محسوس بوده و پرداخت فنی كتاب نیز ضعیف و نامطلوب است.
6  دیوان ظهیر فاریابی
      ویژگی اثر : تصحیح ،این كتاب ، در دوره بیست و یكم انتخاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان كتاب سال معرفی و برگزیده شد. آشنایی با كتاب: دیوان ظهیرالدّین فاریابی تصحیح و تحقیق و توضیح ]مرحوم[ امیرحسن یزدگردی؛ به اهتمام اصغر دادبه.ـتهران: نشر قطره، 1381. «تتبع در دیوان ظهیر» موضوع رسالة دكترای مرحوم استاد یزدگردی، به راهنمایی مرحوم استاد فروزانفر بوده كه در تاریخ 1/8/1336 از آن دفاع شده است. حاصل این تتبّع و تحقیق، تصحیح انتقادی دیوان ظهیر است. برای نخستین بار و بر مبنای كهن‌ترین نسخه‌های موجود و نوشتن كتابی با مجلّدی مستقل در شش بخش در معرفی ظهیر و حل مشكلات اشعار او؛ حاصلی، بی‌گمان، بی‌مانند و چونان نفثة‌المصدور و حواصل و بوتیمار ارجمند و سودمند و تحسین برانگیز.اما كمال طلبی استاد یزدگردی در كارهای علمی و دقّت وسواس‌آمیز او موجب شد تا نزدیك به سی‌سال، از زمان دفاع رساله (1336) تا گاه مرگ (1365)، همواره چنان احساس كند كه كاری بدین تمامی ناتمام است و به از آنچه هست باید! و چنین بود كه در كنار كارهای تحقیقی خود تا پایان عمر در تكمیل آن كوشید. حاصل كار استاد یزدگردی، بی‌گمان، بی‌مانند است، چرا كه اولاً توضیحات و تعلیقات و تحقیقات او دربارة ظهیر و شعر او كامل‌ترین و دقیق‌ترین و محققانه‌ترین تحقیقاتی است كه تاكنون در زمینة ظهیرشناسی صورت گرفته است، ثانیاً، متن مصحح استاد، یگانه متن مصححی است كه تاكنون از دیوان استاد فاریاب به چاپ رسیده است


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,