تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

دكتر محمدجعفر یاحقی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 22 و 02 دقیقه و 53 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

دكتر محمدجعفر یاحقی


خلاصه : دكتر محمدجعفر یاحقی در سال 1326 در شهر فردوس (جنوب خراسان) متولد شد.ایشان دارای مدرك دكترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران(در سال 1359) می باشد. وی هم اكنون عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه فردوسی مشهد است. محمد جعفر یاحقی ناظر بر تدوین كتاب "فرهنگنامۀ قرآنی"بود.كتاب مذكور، در دوره چهاردهم كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان كتاب سال برگزیده شد.
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
تحصیلات رسمی و حرفه ای : محمد جعفر یا حقی تحصیلات ابتدایی را تا سال آخر متوسطه در زادگاهش گذراند و در سال 1345 دیپلم ادبی را در مشهد دریافت كرد. در تابستان 1346 با رتبۀ اول در رشتۀ زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شد. دورۀ فوق لیسانس را نیز در سال 1354 از همان دانشگاه اخذ نمود و به عنوان مربی در دانشگاه فردوسی استخدام شد. سپس به دورۀ دكترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران راه یافت و در سال 1359 از رسالۀ دكترای خود دفاع نمود.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : محمد جعفر یاحقی از شهریور 1364 تا شهریور 1365 با استفاده از فرصت مطالعاتی به دانشگاه كمبریج رفت و از مهر ماه 1369 به مدت یك سال در دانشگاه توكیو در ژاپن به تدریس زبان و ادبیات فارسی پرداخت. در سال 1372 به مرتبۀ استادی دانشگاه فردوسی مشهد رسید و از همان سال به معاونت پژوهشی دانشكده ادبیات و علوم انسانی منصوب شد. نامبرده از سال 1363 تا امروز مدیریت گروه فرهنگ و ادب بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی را عهده دار است و از سال 1375 نیز مدیر عامل مركز خراسان شناسی وابسته به آستان قدس رضوی است.
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : محمد جعفر یاحقی از سال 1369 فصلنامه پاژ را بنیان گذارد كه 15 شماره از آن منتشر شده است.
جوائز و نشانها : محمد جعفر یاحقی ناظر بر تدوین كتاب "فرهنگنامۀ قرآنی"بود.كتاب مذكور، در دوره چهاردهم كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان كتاب سال برگزیده شد.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  تاریخ تفكر اسلامی در هند
      ویژگی اثر : (ترجمه از انگلیسی)
2  تاریخ سیسیل در دور? اسلامی
      ویژگی اثر : (ترجمه از انگلیسی)
3  ترجم? قرآن ری
      ویژگی اثر : مؤسس? فرهنگی رواقی- 1364
4  تفسیر شنقشی
      ویژگی اثر : بنیاد فرهنگ ایران - 1355
5  فرهنگنام? قرآنی
      ویژگی اثر : ناضر بر تدوین،این كتاب در دوره چهاردهم كتاب سال جمهوری اسلامی ایران ،از طرف وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی و برگزیده شده است. آشنایی با كتاب:«فرهنگنام? قرآنی»: فرهنگنام? قرآنی (4جلد)، گروه فرهنگ و ادب بنیاد پژوهشهای اسلامی (با نظارت دكتر جعفر یاحقی)، مشهد: بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، 1374-1372. نیازی كه به دانستن معانی دقیق واژه های قرآنی برای مسلمانان ایران درمیان بوده است و اعتقاد و علاقه ای كه به این مهم از خود نشان داده اند، ایجاب می كرده كه فرهنگ نویسی برای قرآن مجید خیلی پیشتر از سده های پنجم و ششم قدمت یافته باشد. اندیش? تدوین فرهنگنام? قرآنی در سال 1348 خورشیدی به ذهن شادروان دكتر احمدعلی رجایی بخارایی رسید و سپس به همت گروه فرهنگ و ادب بنیاد پژوهشهای اسلامی و با نظارت دكتر محمدجعفر یاحقی تحقق یافت. اگرچه این كار در طی سالیان به شیوه های متفاوت انجام گرفته بود اما به صورت اخیر (با این حجم و گستردگی) بی سابقه بوده است. در این فرهنگنامه از 142 قرآن كه از نسخ خطی كتابخان? آستان قدس رضوی بوده استفاده شده است. این كتاب در چهار مجلد عرضه شده كه واژه نام? فارسی آن به صورت الفبایی به عنوان جلد پنجم منتشر خواهد شد


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,