تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

ایرج وامقی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 21 و 29 دقیقه و 30 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

ایرج وامقی


خلاصه : ایرج وامقی در سال 1311 شمسی ، در صحنه ی كرمانشاه به دنیا آمد . تحصیلات ابتدایی را در صحنه و دبیرستان را در كرمانشاه و تهران گذراند . سپس وارد دانشگاه شد و توانست لیسانس ادبیات فارسی و فوق لیسانس و دكترای فرهنگ و زبان های باستانی را از دانشگاه تهران اخذ نماید . وی در طول تحصیل و پس از آن همواره با نشریات زمان خود همكاری داشته و مقالات زیادی از وی به یادگار مانده است . دكتر وامقی علاوه بر فعالیت های تحقیقاتی به كار تدریس نیز اشتغال داشت . وی سر انجام در 29 آبان 1379 براثر سكته قلبی در تهران به درود حیات گفت .
گروه : علوم انسانی
رشته : زبان و ادبیات فارسی
گرایش : زبان های باستانی
تحصیلات رسمی و حرفه ای : ایرج وامقی تحصیلات ابتدایی را در دبستان دولتی صحنه به پایان برد و در دبیرستان شاپور كرمانشاه ادامه تحصیل داد . پس از اتمام دوره ی دبیرستان در رشته طبیعی و رشته ادبی وارد دانشگاه شد و با موفقیت توانست لیسانس ادبیات فارسی و فوق لیسانس و دكترای زبان های باستانی را از دانشگاه تهران اخذ نماید .
فعالیتهای ضمن تحصیل : ایرج وامقی در دوره ی دبیرستان برای بعضی از مجلات شعر ، قطعه ادبی ، و داستان می فرستاد كه گاه بعضی از آنها به چاپ می رسید . نخستین مقاله جدی وی در سال 1333 در مجله ی فردوسی به چاپ رسید.
استادان و مربیان : از استادانی كه ایرج وامقی نزد آنها به كسب علم پرداخت می توان استاد ابراهیم پورداود ، استاد جلال همایی و دكتر پرویز ناتل خانلری را نام برد . وامقی در مورد دكتر خانلری چنین می گوید : « دكتر خانلری ، بیش از همه یادش به خیر باد كه بهترین معلمی بوده است كه داشته ام ، و تنها كسی بوده در دوره ی لیسانس كه چیزهایی از او فراگرفتم كه عطش دانستن آنها را داشتم . »
زمان و علت فوت : ایرج وامقی در 29 آبان 1379 در بیمارستان مهر تهران ، به علت سكته قلبی به درود حیات گفت .
فعالیتهای آموزشی : ایرج وامقی در كنار فعالیت های تحقیقاتی به كار تدریس نیز اشتغال داشت . او در این باره می گوید: « كارم معلمی است و این را همیشه با غرور گفته ام و در دلم با فرزندان ایران عهدی یك طرفه بسته ام كه تا زنده ام هیچ كار وپیشه ای را بر نگزینم ، البته اگر همیشه به اختیار خود باشم ، وهیچ ساختمانی و اتاقی را به مدرسه و كلاس درس ترجیح ندهم ... » .
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : ایرج وامقی اشعاری نیز سروده است كه نخستین شعرش در « مجله سخن » و آخرین آن در نشریه ی « فرهنگ ایران زمین » به چاپ رسیده است.


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,