تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

غلامرضا اعوانی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 22 و 13 دقیقه و 07 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

غلامرضا اعوانی


خلاصه : غلامرضا اعوانی متولد 1321ه.ش در سمنان پس از پایان تحصیلات در مكتب خانه و مدرسه شیخ علاء الدوله سمنانی در سمنان به اخذ دیپلم درسال 1340ه.ش نایل شد و سپس به بیروت رفت و از دانشگاه آمریكایی آنجا لیسانس گرفت( 1345)، سپس به ایران آمد و در سالهای 1347و 1355 فوق لیسانس و دكترای خود را در رشته فلسفه از دانشگاه تهران دریافت كرد. وی از سال 1348ه.ش عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی شد. وی در سال 1380درنخستین چهره های ماندگار برگزیده و معرفی گردید. وی برگزیده همایش طرح سپاس در سال 86 در فرهنگسرای سینا می باشد. از وی ترجمه ها و تصحیحاتی در زمینه فلسفه اسلامی و فلسفه غرب باقی است.
گروه : علوم انسانی
رشته : فلسفه
گرایش : فلسفه اسلامی
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : غلامرضا اعوانی درسال 1321ه.ش درسمنان به دنیاآمد. در آن روزگار دانشگاه تهران به تازگی آغاز به كار كرده بود. و نیز آموزش جدید در كشور چندان رواج قابل توجهی نداشت.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : غلامرضا اعوانی در سال 1325در مكتب خانه ملا غلامرضا شیوایی از شاگردان حاج ملا هادی سبزواری آغاز به تحصیل كرد در سال 1327وارد مدرسه شیخ علاء الدوله سمنانی( سمنان) شدو در سال 1340 دیپلم خودرا دریافت كرد. سپس با بهره گیری از بورس دانشگاه آمریكایی بیروت به آنجا رفت و پس از اخذ لیسانس فلسفه در 1345به ایران بازگشت. و وارد دانشگاه تهران شد. در سالهای 1347و 1355 مدرك فوق لیسانس و دكتری فلسفه را احراز كرد. عنوان تز دكتری وی « عقل ونفس در فلسفه افلوطین و تاثیر آن در حكمت اسلامی» بوده است.
خاطرات و وقایع تحصیل : از وقایع مهم روزگار تحصیل غلامرضا اعوانی سفر به لبنان و آشنا شدن با استادان مهمی در فلسفه از جمله چارلز اسكات و ماجد فخری و پوچتی بوده است.
فعالیتهای ضمن تحصیل : غلامرضا اعوانی درحین تحصیل در مقطع دكترای در دانشگاه تهران، ( از سالهای 1347)، به تدریس در دانشگاه ملی ایران( شهید بهشتی) ( از سال 1348) می پرداخت.
استادان و مربیان : برخی از استادان غلامرضا اعوانی در دانشگاه آمریكایی بیروت عبارت بودند از چارلز اسكات، ماجد فخری، پوچتی، صادق العظم. در دانشگاه تهران نیز وی از استادانی چون دكتر سید حسین نصر، دكتر سید احمد فردیدو دكتر مهدوی دامغانی بهره برد.
آرا و گرایشهای خاص : غلامرضا اعوانی درزمینه فلسفه اسلامی بیشتر به تصحیح آثار فلسفی و كلامی كسانی چون حاتم رازی و خواجه نصیر الدین طوسی علاقمند است. وی در زمینه فلسفه غرب به فلسفه افلوطین و نیز كانت علاقمند است و به مطابقت و مقایسه آنها با فلاسفه مسلمان می پردازد.
جوائز و نشانها : غلامرضا اعوانی برگزیده همایش طرح سپاس درسال 86 در فرهنگسرای سینا می باشد.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  ترجكه تاریخ فلسفه
      ویژگی اثر : كتاب تاریخ فلسفه اثر فردریك كاپلستون درباره شرح احوال فیلسوفان غرب و سیر تكامل اندیشه فلسفی آنها می باشد كه توسط دكتر اعوانی به فارسی ترجمه شده است.
2  ترجمه گزیده ای از اشعار عرفانی
      ویژگی اثر : به زبان انگلیسی
3  تصحیح النبوئه
      ویژگی اثر : كتاب النبوئه اثر حاتم رازی اثری است درباره فلسفه و كلام اسلامی كه دكتر غلامرضا اعوانی آن را تصحیح و منتشر كرده است.
4  تصحیح وجه دین ناصری
      5  فرهنگ فلسفی
      6  مجموعه مقالات حكمت ونصر معنوی
      ویژگی اثر : دكتر غلامرضا اعوانی مجموعه مقالاتی تحت عنوان حكمت و هنر معنوی را پیرامون معنی هنر در جهان اسلامی و دیدگاههای زببا شناسانه هنر اسلامی و فلسفه هنر مربوط به آن را منتشر كرده است.برچسب ها : www.118ba118.com,