تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

داود اصفهانیان
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 20 و 48 دقیقه و 00 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنیدداود اصفهانیان


خلاصه : داود اصفهانیان در سال 1321 در تبریز متولد شد و پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه ،وارد دانشگاه شد و در رشته تاریخ و جغرافیا به تحصیلات خود ادامه داد . پس به تر كیه عزیمت كرد و مشغول شد. فوق لیسانس و دكترای خود را درسال 1347 از دانشگاه آنكارا اخذ كرد او باپشتوانه علمی به ایران بازگشت و به تدریس در دانشگاه اصفهان پرداخت و از سال 1366 در دانشگاه تبریز مشغول شد .دكتر اصفهانیان مقاله و كتاب های زیادی را ترجمه و تالیف نموده است كه مشهورترین آنها تاریخ اروپا در عصر انسانی می باشد.
گروه : علوم انسانی
رشته : تاریخ
گرایش : تاریخ بعد از اسلام
والدین و انساب : پدربزرگ داود اصفهانیان تاجری تبریزی بود و با اصفهان تجارت داشت . پدرش نیز در اصفهان به دنیا آمده و از این رو به اصفهانیان مشهور گشت .
تحصیلات رسمی و حرفه ای : داود اصفهانیان تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دبستان پرورش و دبیرستان فردوسی در تبریز به پایان رساند و در سال 1340 وموفق به اخذ دیپلم طبیعی شد. سپس در رشته تاریخ و جغرافیای ادامه تحصیل داد و در سال 1343 به اخذ مدرك لیسانس كه از دانشگاه تبریز نائل آمد . وی برای تحصیلات تكمیلی به تركیه سفركرد و درسال 1345 توانست مدرك فوق لیسانس و درسال 1347 دكترا را از دانشگاه آنكارا اخذ نماید . در سال 1351 نیز یك دوره 6 ماهه را در در دانشگاه كمبریج انگلستان گذراند و در سالهای 1354 و 1355 نیز با استفاده از فرصت های مطالعاتی به مدت یكسال در دانشگاه تورنتو كانادا ، به مطالعه و تحقیق و تدریس پرداخت.
خاطرات و وقایع تحصیل : دبیرتاریخ و جغرافیا داود اصفهانیان دردوره دبیرستان فردی بی علاقه به كار خود بود ، همین امر او را به ارائه شیوه تدریس و توجه به این مسئله معطوف داشت .
استادان و مربیان : دكتر خانبابیانی، دكتر احمد تاجبخش، مرحوم دكتر سجادیه و دكتر منوچهر مرتضوی استادان داود اصفهانیان در دانشگاه تبریز بوده اند. اصفهانیان در دانشگاه كمبریج توانست از حضور استادان برجسته بهره بگیرد كه می توان به استاد « پیتر اوری » اشاره كرد.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : داود اصفهانیان از سال 1347 به رتبه استادیاری در گروه تاریخ و ایران شناسی دانشگاه اصفهان از سال 1347 مشغول تدریس شد. تدریس در دانشگاه تورنتو (1354)، عضو كنفرانس سالانه اتحاد به خاور شناسان امریكای شمالی MESA (1354)، دانشیاری در 1356، عضویت و شركت در پنجمین كنگره بین المللی خود شناسان IAMS در اولان با تور مغولستان ، عضو آكادمی علوم جمهوری مغولستان، استادی در دانشگاه تبریز از دیگرفعالیت های دكتر داود اصفهانیان به شمارمی آید .
فعالیتهای آموزشی : سوابق تدریس در دانشگاه اصفهان (1366-1347)، دانشگاه كمبریج (1354)، دانشگاه تبریز (1366- تا كنون =1382) در سال 1356 داود اصفهانیان را به درجه دانشیاری و سپس به استادی نائل گرداند.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : داود اصفهانیان در كنار تدریس در دانشگاه اصفهان دوره خدمت وظیفه عمومی را گذراند، او همچنان درزمان تدریس در دانشگاه كمبریج از تحقیق و مطالعه فرو گذار نبود ه و در مجامع علمی بین المللی حضور می یافته است .
شاگردان : اكثر فارغ التحصیلان رشته تاریخ از دانشگاه اصفهان بین سالهای 1347 تا 1364 و نیز دانشجویان رشته تاریخ در دانشگاه تبریز از سال 1366 تا كنون (1382) شاگردان داود اصفهانیان به شمارمی آیند .
همفکران فرد : در زمینه توجه به جغرافیا در تحولات تاریخی داود اصفهانیان ارتباط فكری بسیار نزدیكی با دكتر ابوالفضل نبئی و دكتر عزیز الله بیات دارد.
آرا و گرایشهای خاص : داود اصفهانیان توجه به جغرافیا را تحقیقات تاریخی الزامی و نیز ضرورت شناخت تاریخ ایران را ارتباط با تاریخ عمومی جهان انكار ناپذیری می داند .
چگونگی عرضه آثار : داود اصفهانیان آثار و تالیفات خودرا از طریق انتشارات شفقی اصفهان (1350 ه.ش)، انتشارات مشعل در اصفهان (1351و1353) انتشارات گستره در تهران (1367)، انتشارات دانشگاه تبریز 1367 عرضه نموده است .

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  تاریخ دولت خوارزمشاهیان (ترجمه)
      ویژگی اثر : «تاریخ دولت خوارزمشاهیان» تألیف پروفسور ابراهیم قفس اوغلی از دیگر ترجمه های اصفهانیان است. این اثر تنها كتابی است كه درباره تاریخ خوارزمشاهیان به فارسی ترجمه شده است و از منابع مهم و مستقلی است كه منحصراً به دوره خوارزمشاهیان می پردازد. از فصل های مهم این كتاب می توان به چگونگی رسیدن به قدرت و سیر تكاملی دولت خوارزمشاهیان، سقوط خوارزمشاهیان، حمله مغول و ... اشاره كرد.
2  تاریخ سیاسی عمومی (تالیف)
      ویژگی اثر : «تاریخ سیاسی عمومی» از تألیفات وی است. این كتاب شامل سیر تحولات انقلاب كبیر فرانسه تا شروع جنگ جهانی دوم است. انقلاب فرانسه از نكات و مسائل مهم تاریخ است كه در سیر تحولات تاریخی، سیاسی و اقتصادی كشورها و مناطق همجوار بسیار اثرگذار بوده است. در این كتاب به طور كلی حوادثی كه در اروپا و مناطقی كه تحت سیطره اروپا بوده مطرح شده است. از فصل های این كتاب می توان به بررسی روابط آمریكای شمالی و آسیا همراه با امپراتوری عثمانی، اروپا، جنگ جهانی اول و مقدمه جنگ جهانی دوم اشاره كرد.
3  تحولات اروپایی در عصر رنسانس (تالیف)
      ویژگی اثر : «تحولات اروپایی در عصر رنسانس» از جمله آثار تألیفی دكتر اصفهانیان است كه تاكنون چند بار تجدید چاپ شده است. مهم ترین مسأله در اروپا تحولات جدید است كه با اكتشافات جغرافیایی شروع می شود و به تغییر در مسائل سیاسی، علمی، هنری و سپس انقلاب های مذهبی منتهی می شود.
4  سیری در تاریخ فرهنگ ایران (تالیف به اتفاق همكاران)
      ویژگی اثر : «سیری در تاریخ فرهنگ ایران» اثر دیگری از تألیفات دكتر داوود اصفهانیان است. دراین كتاب سعی شده فرهنگ ایران از دوره باستان، از زمان عیلامی ها تا پایان سلسله پهلوی، مورد بررسی قرار گیرد و به مسائلی چون فرهنگ و آموزش، دانشمندان و هنرمندان توجه خاصی شده است.
5  كرونولوژی مختصر جهان اسلام (ترجمه)
      ویژگی اثر : «كرونولوژی مختصر جهان اسلام» كه دكتر داوود اصفهانیان در سال ???? آن را ترجمه كرده است، شامل حوادث ظهور اسلام تا سال ???? است و از آفریقا تا آسیای میانه به حوادث مهم پرداخته است.
6  مقالاتی در زمینه تاریخ فرهنگ و هنر كه در مجلات داخلی مانند بررسی های تاریخی و و بعد، هنر و موم، آینه، دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تبریز، و نشریات خارجی همچون hournal of Persian Studies, Islam and the Inodern age[عباسی و نوروزی، بایدها و نباید ها در اموزش تاریخ در گفت و گو با دكتر داود اصفهانیان، رشد آموزش تاریخ، ص 5]
      ویژگی اثر : فعالیت های پژوهشی و آموزشی دكتر اصفهانیان عمدتاً حول محور تاریخ اروپا در قرون وسطی، عصر رنسانس انقلاب كبیر فرانسه، اروپا در قرون 19و20، تاریخ در دوره مغول و ایلخانان می باشد. [تهرانی زاده، شرح حال و تخصصی استادان و دانشیاران كشور، 340، ص 1071]


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,