تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

احمد اقتداری
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 15 و 42 دقیقه و 17 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

احمد اقتداری


خلاصه : احمد اقتداری به سال1304 هجری شمسی در شهر لار فارس به دنیا آمد. در پنج شش سالگی او را به مكتب خانه ای در شهر لار رفت. چیزی بعد از تاسیسی مدرسه دولتی در لار او را از مكتب خانه بازگرفتند وبه مدرسه دولتی فرستادند دروس شش ساله ابتدایی را آنجا خواند. جایزه شاگرد اولی در تمام استان (ایالت آن روز) فارس را در این شش سال را دریافت كرد. دوران سه ساله دبیرستان را در شهر لار گذراند پدرش پس از تردید بسیار او را به شیراز فرستاد تا در دانشسرای مقدماتی شیراز كه دارالمعلمین ابتدایی بود نام نویسی كرد. دو سال در آن دانشسرا درس خواند و با شور و شوق بسیار با سمت آموزگاری به شهر لار برگشت و در سال های اول تا چهارم ابتدایی به خدمت آموزگاری پرداخت. اوایل سال1325؛ حدود یك سال پس از ازدواج استاد با این كه می توانست از معافیت استفاده كند، اما عشق به وطن سبب شد كه برای خدمت وظیفه عازم تهران شود. خود را به دانشكده افسری معرفی كرد پس از پایان این دوره و در سال1328 كه نخستین كنكور دانشكده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی تهران برگزار می شد، در این دانشگاه پذیرفته شد و با كسب مدرك لیسانس به دبیری در دبیرستان های تهران پرداخت و در دانشسرای مقدماتی پسران به خدمت آموزشی مأمور شد. در سال1332 پروانه كارآموزی وكالت درجه یك بعد از درخواست یكساله، برایش صادر شد. سال1334 سوگند یاد كرد وبه اخذ اجازه وكالت پایه یكم دادگستری مفتخر شد تا علاوه بر 30 سال معلمی و خدمت به نونهالان این مرز و بوم چهل سال هم در شغل وكالت دادگستری به جامعه خود خدمت كند. احمد اقتداری در طول زندگی سرشار از علم و ادب خود حدود چهل كتاب با ارزش و بیش از صد مقاله علمی به چاپ رسانده است. در میان آثار او از تصحیح و همت گماردن به انتشار دیوان اشعار شاعران، ترجمه آثار تحقیقی نویسندگان و پژوهشگران غیرایرانی تا چاپ قصه های مثنوی، منطق الطیر و هزار و یك شب و همچنین تحقیقات علمی در زمینه لهجه شناسی، زبان و فرهنگ مناطق مختلف كشور را می توان یافت.
گروه : علوم انسانی
رشته : تاریخ
گرایش : تاریخ محلی جنوب ایران
والدین و انساب : پدراحمد اقتداری مرحوم مرتضی قلی خان اقتداری و مادرش انیس خانم اقتداری، هر دو لارستانی و از روستای گراش بودند. از آن جهت كه به علم آموزی احمد اهمیت می دادند از پنج شش سالگی او را به مكتب خانه ای در شهر لار فرستادند .
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : احمد اقتداری از خاندانی كهنسال از خوانین گردش است. پرورش در آن خاندان منشاء ظهور خلقیات و مرام خاص در او شده است.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : - گذراندن دوره ابتدایی و دبیرستان در شهر لار - گذراندن دوره دانشسرای مقدماتی در شیراز - شركت در كنكور دانشكده حقوق سال1328 - اخذ پروانه كارآموزی وكالت درجه یك سال1332 - اخذ مجوز وكالت پایه یكم سال1334 - اخذ دكترای افتخاری از دانشگاه تهران
همسر و فرزندان : احمد اقتداری در سال 1323 با قمر خانم اقتداری ازدواح كرد. حاصل این ازدواج یك دختر و سه پسر بود. او و همسرش در تربیت فرزندان خود موجدانه كوشیدند و همه را با فضیلت به بار آورده اند. دختر ایشان با نام آرزو، متخصص زبان ایتالیایی و مدرس دانشگاه در آن رشته است، و تحقیق او درباره غزل های حافظ به زبان ایتالیایی به چاپ رسیده است.
وقایع میانسالی : احمد اقتداری در سال1331 تقاضای اخذ پروانه وكالت درجه یك دادگستری كرد و در سال1332 پروانه كارآموزی وكالت درجه یك برایش صادر شد. در همین ایام یادداشت های كتاب های «فرهنگ لارستانی» و «لارستان كهن» را آماده و مرتب می كرد ضمن این كه سال1334 سوگند یاد كرد وبه اخذ اجازه وكالت پایه یكم دادگستری مفتخر شد تا علاوه بر 30 سال معلمی و خدمت به نونهالان این مرز و بوم چهل سال هم در شغل وكالت دادگستری به جامعه خود خدمت كند
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : زندگی احمد اقتداری سرشار از تلاش، كوشش و آفرینش است. خلق 24 كتاب و بیش از 200 مقاله علمی، نشان دهنده توانایی ها و كوشش های عاشقانه وی به ایران زمین، و به ویژه سرزمین فارس است. اقتداری مشاغل گوناگونی را پیشه خود ساخته است كه می توان به معلی، مدیریت های فرهنگی، تدریس در دانشگاه تهران، فعالیت های اجتماعی و سیاسی، وكالت دادگستری،و مقاله نویسی در نشریات متعددی همچون یغما، فرهنگ ایران زمین اشاره نمود. در كنار این امور در برگزاری گردهمایی های علمی نیز مشاركت فعال می نمود از جمله برگزاری سمینار « خلیج فارس در سال 1342»‌و برگزاری نمایشگاه آثار سدید السطنه كبابی بندر عباس در سال 1354 در دانشگاه تهران
فعالیتهای آموزشی : لارستان در آثار احمد اقتداری جایگاه ویژه ای دارد، علاوه بر آن استان های هرمزگان، خوزستان، بوشهر، كهكیلویه و بویر احمد نیز مورد توجه او بوده اند. یكی دیگر از اساسی ترین دل مشغولی های وی در عرصه علمی و فرهنگی، خلیج فارس می باشد. با توجه به حساسیت های پنجاه ساله اخیر در مودر این بخش از جغرافیای ایران، اقتداری به طور مستمر در جهت تبیین و تحلیل تاریخی آن كوشیده است. تنوع آثار نگارشی استاد در زمینه های تاریخ، معماری، ترجمه، تصحیح، تحشیه، ادبیات، مردم شناسی و سیاست نشان دهنده توانایی ها و علاقة اقتداری به زوایای نهان و پنهان فرهنگ ایرانی است. عرصه های پژوهشی اقتداری شامل تحقیقات كتابخانه ای و تحقیقات اصیل می شود و میان به فراخور در این تحقیقات میدانی نیز در تقویت روش علمی خود بكار می گیرد.آثار اقتداری در واقع حاصل مشاهده، معاینه، مصاحبه و مراجعه به اصل بوده است.شیوه تحقیق و تاریخ نگاری اقتداری، تلاش جهت حداكثر به كار گیری شواهد بیرونی جغرافیایی و وجه شیئی فعلیت یافته تاریخی است. او تمام خلیج فارس و سراسر جنوب را با قدم طی كرده و سپس در آن باره قلم زده است.م روش تاریخ نگاری وی مبتنی بر اتكاء به آن بخش از اطلاعات تاریخی است كه متقن و مثبت به شمار می آیند.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : ی
جوائز و نشانها : بنیاد فارس شناسی در نوزدهم آبان ماه 1379 با همراهی استادان برجسته تاریخ و ادب كشور، و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان فارس به دلیل سپاس از زحمات بی دریغ احمد اقتداری در حیطه علم و فرهنگ،‌از او تجلیل به عمل آورد.
چگونگی عرضه آثار : آثار احمد اقتداری را میتوان به تالیفات ، مقالات و سخنرانیها تقسیم كرد ضمن این كه مجموعه مقاله های او در این زمینه با نام «كشته خویش» به چاپ رسیده است كه مجموعاً پنجاه مقاله را دربرمی گیرد و مجموعه سخنرانی هایش بانام «از دریای پارس تا دریای چین» منتشر شده است.كی از مهمترین جنبه های تحقیقات اقتداری پژوهشی درباره خلیج فارس است. اهمیت استراتژیك این منطقه و این كه خلیج فارس به اندازه قدمت و پیشینه اش شناخته شده نیست ضرورت تحقیق درباره شناسایی جنبه های مختلف آن را بیش از پیش بر ما مشخص می كند. آنچه امروز درباره این منطقه می دانیم و آنچه در دست داریم برپایه حدس و گمان یا بنابر افسانه های قدیم و اسناد تاریخی مانند تورات، كتیبه های میخی و آثار برجا مانده از دوران باستان است و در این میان اقتداری با توجه به جنبه های مختلف خلیج فارس از جمله زبان های محلی، آثار باستانی، تاریخ و جغرافیای منطقه، نام خلیج فارس و... مقاله های متنوع و آموزنده ای در شناسایی آن نوشته كه می توان به این موارد اشاره كرد: «زبان های محلی و فولكلور خلیج فارس»، «اسناد فارسی، عربی و تركی در آرشیو ملی پرتغال درباره هرمز و خلیج فارس»، «سرگذشت تاریخی چهار جزیره در خلیج فارس»، «تاریخ و جغرافیای خلیج فارس»، «خلیج فارس و آشنایی با امارات آن»، «محاكمه خلیج فارس نویسان»، «خلیج فارس و نام آن» و... ضمن این كه كتابی با عنوان یكصد و پنجاه مقاله در زمینه های ایران شناسی و خلیج فارس از او به چاپ رسیده است كه می تواند به عنوان مرجعی در شناخت این منطقه پراهمیت مورد استفاده قرار گیرد. و نیز تلاش های اقتداری در هویت بخشیدن به لارستان و نگرش تازه به تاریخ، فرهنگ و جغرافیای این ناحیه بسیار مهم و قابل تقدیر است احمد اقتداری، علاوه بر تحقیق و پژوهش، طبعی شاعرانه و روحی لطیف دارد گرچه او خود را شاعر نمی داند اما: او شاعری است كه تجربیات اجتماعی و زندگی خود را در شعرهایش می گنجاند. احمد اقتداری، علاوه بر تحقیق و پژوهش، طبعی شاعرانه و روحی لطیف دارد گرچه او خود را شاعر نمی داند اما: او شاعری است كه تجربیات اجتماعی و زندگی خود را در شعرهایش می گنجاند. یكی از نمونه شعرهای او: از گردش روزگار آزرده منم وز دور زمان دمی نیا سوده منم از كارگران و مزد كم باد به دست با رنج مدام، گنج نابرده منم بس بود و نبود عمر را كرده گذار هم نیك و بدش به هیچ نشمرده منم با هر كس زروی مهر خدمت كردم ماری به درون جیب پرورده منم بس نیش به جای نوشم دادند تریاق نخورده زهرآمخته منم محزونم و مهجورم و مطرودم از آنك دیری است كه با عشق تو خو كرده منم

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  آتشكده كاریان و آتشكده های فارس- ناتمام
      2  آثار شهرهای باستانی سواحل و جزایر خلیج فارس و دریای عمان
      3  آیین دریا نوردی كهن در اقیانوس هند و خلیج فارس
      4  از دریای پارس تا دریای چین
      5  بشنو از نی: ندای نی
      6  بشنو از نی: نیاز نی
      7  بشنوی از نی: نوای نی
      8  تحشیة ارجان و كهكیلویه
      9  تحشیة‌سرگذشت كشتی رانی ایرانیان
      10  تحشیه دیوان سدید الدوله- ناتمام
      11  تحشیه عهد مسم( سفرنامه خسرو میرزا)- ناتمام
      12  تحشیه مشوش نامه- ناتمام
      13  ترجمه لار در قرون وسطی- ناتمام
      14  تصحیح باغستان لارستانی
      15  تصحیح بندر عباس و خلیج فارس
      16  تصحیح تاریخ مسقط وعمان و بحرین و قطر و روابط آنها با ایران
      17  تصحیح دیوان شیدای گراشی
      18  تصحیح سرزمین های پیرامون خلیج فارس و دریای عمان در صد سال پیش
      19  تصحیح سفرنامه سدید السطنه
      20  خلیج فارس
      ویژگی اثر : این اثر جایزه ویژه یونسكو در ایران را به خود اختصاص داده است.[كمال سروستانی، سخن اول، ص6 ]
21  خوزستان و ممسنی و كهكیلویه
      ویژگی اثر : در زمینه شناساندن كهگیلویه هم كتاب معروف احمد اقتداری بانام «خوزستان، كهگیلویه و ممسنی» با استناد به مدارك و منابع معتبر این ناحیه را به خوانندگان خود معرفی كرده است. برای نمونه در این كتاب به نقل از مسالك و ممالك اصطخری می خوانیم: «یكی از پادشاهان رم كه همیشه از یك تا سه هزار نفر بر در خانه ایشان لشكر حاضر است، مهرگان پسر برزویه پادشاه زمیگان است و آن رمی است كه به رم گیلویه مشهور است و مهرگان پیش از گیلویه بوده و شأن و شوكتی از گیلویه بالاتر داشته. پس ازمهرگان پسرش سلمه به جای او نشست. گیلویه از ولایت اصطخر نزد او آمد و به خدمتگزاری پرداخت. چون سلمه بمرد گیلویه آنجا را تصرف كرد و كارش به جایی رسید كه این سرزمین را به اسم او می خوانند...»
22  دیار شهر یاران(ج1)
      23  دیار شهر یاران(ج2)
      24  سایه سیمرع- ناتمام
      25  صدو پنجاه مقاله در زمینه ایران شناسی و خلیج فارس- ناتمام
      26  فرهنگ لارستانی
      ویژگی اثر : نخستین و یكی از مهمترین كتاب های اقتداری «فرهنگ لارستانی» بود كه به عنوان نخستین نشریه جداگانه مجله «فرهنگ ایران زمین» با نشان فرهنگ ایران زمین، نقش شیر در كتیبه های تخت جمشید زینت یافت و در سال ???? منتشر شد.
27  كاروان عمر
      ویژگی اثر : این اثر شامل خاطرات سیاسی و فرهنگی هفتاد سال عمر اقتداری می باشد.اقتداری در كتابی با نام «كاروان عمر» خاطرات سیاسی فرهنگی هفتاد سال عمر خود را با قلمی شیوا و با ذكر جزئیات نوشته است. در این كتاب ضمن آشنایی با جنبه های مختلف زندگی او با توجه به سمت های مختلفی كه وی در طول عمر خود داشته است و با توجه به فعالیت های مختلف فرهنگی و هنری اش می توان با اوضاع فرهنگی ایران در دوره معاصر آشنا شد. وی در آغاز این كتاب می نویسد: «نوشتن «خاطرات» زندگی، از دیرباز در ایران زمین معمول بوده است. بسیاری از نكته ها و گوشه های تاریخ اجتماعی ایران از روی همین «خاطرات نامه ها» به دست ارباب تحقیق رسیده و مسائل مبهم و فرهنگی و وضع زندگی مردمان و كیفیات زندگی مدنی و اجتماعی، از روی اینگونه كتاب ها استخراج شده و مورد بحث و تدقیق جامعه شناسان و مورخین و محققین قرار گرفته است... من در هفتاد سال عمر خود در ایران و خارج از ایران بسیاری از مشكلات را در سر راه زندگی خود یافته ام. بسیاری راحل كرده ام و بسیاری راحل نكرده ام و...»
28  كشته خویش
      29  لارستان كهن
      30  لارستان كهن و فرهنگ لارستانی


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,