تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

دكتر شیرین بیانی
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 15 و 40 دقیقه و 24 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

دكتر شیرین بیانی


خلاصه : دكتر شیرین بیانی ، فرزند دكتر خانبابا بیانی در یازدهم مرداد ماه سال 1317 در تهران متولد شد. پس از تحصیلات ابتدایی ومتوسطه در سال 1336 وارد دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران شد و در رشته ی تاریخ ادامه تحصیل داد و در دوران تحصیل دانشگاهی ، شاگرد اول بود. در سال 1339 موفق به اخذ درجه ی لیسانس از آن دانشگاه شد. در همان سال برای ادامه ی تحصیل به كشور فرانسه رفت و در سال 1341 از دانشگاه سوربن پاریس موفق به اخذ درجه ی دكترای تاریخ با درجه ی « بسیار عالی » گردید. خانم بیانی در سال 1342 با رتبه ی استادیاری تمام وقت وارد كادر آموزشی گروه تاریخ دانشكده ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران شد و در سال 1346 به مقام دانشیاری ارتقاء یافت. در سال 1353 به مقام استادی « تمام وقت » همان دانشگاه دست یافت و در سال 1373 به رتبه ی پروفسوری « رتبه ی همراه استادی » رسید. وی هم اینك با رتبه ی 30 استادی به تدریس دوره های قرون وسطی و دوران باستانی ایران در گروه آموزشی تاریخ دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران مشغول است. خانم شیرین بیانی علاوه بر نگارش چندین كتاب ، مقالات زیادی نگاشته است كه در مجلات معتبر داخلی و خارجی به چاپ رسیده است.
گروه : علوم انسانی
رشته : تاریخ
گرایش : تاریخ ایران - دوره مغول
والدین و انساب : شیرین بیانی ، فرزند دكتر خانبابا بیانی است كه دارای فعالیت هاو كارهای ارزنده ای بود كه به چند مورد از آنها اشاره می كنیم: مؤسس دانشگاه تبریز و توسعه دهنده ی دانشگاه تربیت معلم ، استقلال بخشیدن به دانشسرای عالی (تربیت معلم كنونی) عضو شورای عالی و فرهنگ سابق و تدوین و تنظیم اسناد و مدارك موجود در وزارت خارجه و تاسیس كتابخانه برای وزارت خانه و اهدای كتابهای خصوصی به آن .دكتر شیرین بیانی از جانب مادری ، نواده ی ملك المتكلمین مشروطه خواه معروف و شهید راه آزادی (كه به در باغشاه توسط محمد علیشاه قاجار همراه با میرزا جهانگیر خان صور اسرافیل شهید گردید) و دكتر مهدی ملك زاده از بنیان گزاران طب جدید در ایران و صاحب كتاب « تاریخ مشروطیت » و فرزند ملك زاده ی بیانی كارشناس معروف باستان شناسی و از بنیان گزاران موزه ی ایران باستان می باشد. مادر بزرگ دكتر بیانی از طرف مادری ،خورشید كلاه ملكزاده بانویی فرهیخته وشاعر بودو عموی ایشان ،دكتر مهدی بیانی استاد دانشگاه تهران ،خوشنویس و بنیانگذار انجمن خوشنویسی ایران است.خواهر دكتر بیانی ،سوسن بیانی (دارای دكتری رشته باستان شناسی و مشغول تدریس در دانشگاه تهران )است.
خاطرات کودکی : دوران كودكی شیرین بیانی در بهترین و آرام ترین شرایط ممكن خانوادگی سپری گردید در محیطی آكنده از مهر و محبت ،صفا ،یك رنگی و عشق به ایران و ایرانی و همه انسانها.احترام به سنت ها ی ملی و مذهبی و اصول مذهبی ،احترام و دستگیری از طبقه غیر مرفه جامعه كه این اصول در تدوین شخصیت او بسیار موثر بوده است.افراد خانواده همه فرهنگی ،اهل ذوق و هنر و دارای تالیفات متعدد بوده اند،كه این شرایط خانوادگی نیز در سوق دادن او بسوی دانش و دانشگاه تاثیر بسیاری داشته است. شیرین بیانی در این باره می گوید: یكی از بهترین خاطرات كودكی ام ، در هفت سالگی همراه خواهرم در حیاط خانه به بازی مشغول بودم. پدرم با كیفی و بغلی پر از كتاب از دانشگاه به خانه باز گشت.من بسوی او دویدم و سلام كردم. او مرا در میان كتابها در آغوش گرفت و بوسید.من در آن لحظه با خود گفتم "منهم استاد دانشگاه می شوم و هروز با بغلی و كیفی پر از كتاب به خانه باز می گردم.من مانند پدرم تاریخ خواهم خواند و مانند او استاد خواهم شد " و چنین هم شد من از هفت سالگی در آغوش پدر راه زندگی ام را یافتم و با راهنمایی های مادر ،پدر و مادر بزرگ و پدر بزرگم ،همه ارزنده و انسان ساز بودند،بدون كوچكترین تردید و تزلزل تاكنون همین را ادامه دادم. دكتر بیانی در خانواده ای بزرگ در خیابان ویلا تهران كوچه شیرین زندگی میكرد بنا به گفته های ایشان: در خانه از صبح باز بود و دوستان و آشنایان در رفت و آمد بودند. دراین خانه پدر بزرگ و مادر بزرگ ریاست آن را بر عهده داشتند.بیشتر رفت و آمد ها برای ملاقات پدر بزرگ (دكتر مهدی ملكزاده) بود.
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : شیرین بیانی در خانواده ای فرهیخته و ارجمند متولد شد و دوران كودكی بسیار پرباری را در یك محیط گرم خانوادگی ، توام با محبت و دانش سپری نمود. در خانواده او را با نوامیس زندگی چون شرافت و كرامت انسانی ، علم دوستی ، پاكدامنی ، وطن پرستی و هم وطن دوستی و محبت انسانی آشنا كرده و دینداری را به او آموختند.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : شیرین بیانی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه منوچهری و متوسطه را در دبیرستان های ژاندارك و انوشیروان دادگر به انجام رسانید. در سال 1336 در دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران در رشته ی تاریخ به تحصیل ادامه داد و در دوران تحصیل دانشگاهی ، شاگرد اول بود. در سال 1339 موفق به اخذ درجه ی لیسانس از آن دانشگاه شد. در همان سال برای ادامه ی تحصیل به كشور فرانسه رفت و در سال 1341 در دانشگاه سوربن پاریس در رشته ی دكترای تاریخ تحصیل و موفق به اخذ درجه ی دكترای تاریخ با درجه ی « بسیار عالی » گردید.
خاطرات و وقایع تحصیل : مهم ترین وقایع دوران تحصیل شیرین بیانی ، نصب مجسمه ی ملك المتكلمین نیای مادری شان در میدان « حسن آباد » بود كه نام این میدان به میدان « ملك المتكلمین » تغییر یافت. همچنین خاطره ی دیگر خانم بیانی ، شاگرد اول شدن در كلاس ششم ادبی در مدرسه انوشیروان دادگر و كل دبیرستان های تهران بود. شیرین از ابتدا تا انتهای دوران تحصیل در علم ریاضی ضعیف و در ادبیات قوی بود.خاطرات تلخ او گاه در كلاسهای ریاضی است و خاطرات شیرین از كلاهای ادبی، كه سرانجام نیز در رشته ادبی شاگرد اول بود.یكی از خاطرات جالب شیرین در كلاسهایست كه معلمان او را بسیار با فراست و هوشیار می دانستند و احترام خاصی برایش قائل بودند در حالیكه معلمان ریاضی ،با وجود نامی كه در دبیرستان داشت،و همه اورا می شناختند ،چندان توجهی به او نداشتند البته حق هم داشتند. ودر حین تحصیل در دانشگاه به دلیل استادی پدر ،همه اورا می شناختند و بهمین دلیل شیرین می بایست خوب درس بخواند و خوب رفتار كند كه چنین هم می كرد.
فعالیتهای ضمن تحصیل : شیرین بیانی ضمن تحصیل فعالیت های همچون به تكمیل زبان فرانسه ،مطالعه كتابهایی غیر درسی و ورزش می پرداخت.و دردبستان ودبیرستان او را به عنوان سرپرست انجمن نیكوكاری مدرسه انتخاب می كردند.
استادان و مربیان : ازجمله استادان شیرین بیانی می توان به پدر ایشان دكتر خانبابا بیانی ، عموی ایشان دكتر مهدی بیانی ، علی اصغر شمیم و دكتر محمدحسن گنجی اشاره نمود.
هم دوره ای ها و همکاران : همدوره ایهای شیرین بیانی اغلب قریب به اتفاق فرهنگی و بخصوص دبیر هستند.
همسر و فرزندان : شیرین بیانی ، همسر دكتر محمدعلی اسلامی ندوشن نویسنده ی معروف معاصر و استاد دانشگاه تهران است كه در سال 1343 با وی ازدواج كرد است.ایشان دارای دو فرزند پسر به نام های رامین ، متخصص تغذیه طبی و مهران ، متخصص محیط زیست و مسائل آب می باشند كه پس از گذراندن تحصیلات در سوئیس و آمریكا به ایران بازگشته و مشغول به كار شده اند. آنها كه در محیطی فرهنگی و سالم پرورش یافته اند علم و انسانیت را ارج می نهند و در این راستا كوشا می باشند.
وقایع میانسالی : شیرین بیانی در دوره ای زندگی می كند كه بیش از هر زمان دیگر دارای فراز و نشیب بوده و هست .دنیا در تحولی شگرف و سریع بسر می برد كه بخصوص این سرعت ،در تاریخ بی نظیر است و او شاهد این دگرگونی هاست.و این وقایع و ماجراهای جهانی و داخلی در گسترش افق دید او از جهت نگرش تاریخی ،اهمیت بسزایی دارد.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : شیرین بیانی در طول چهل و سه سال فعالیت علمی خود بلافاصله از اتمام تحصیلات در سال 1342 با رتبه استاد یاری در دانشگاه تهران آغاز كرد .هیچ مسئولیتی بجز تدریس در گروه تارخ دانشگاه تهران نداشته است.وی در سال 1346 به رتبه دانشیاری و در سال 1353 به درجه استاد تمام وقت نائل آمد.و در سال 1373 به رتبه ی پروفسوری « رتبه ی همراه استادی » رسید. وی هم اینك با رتبه ی 30استادی به تدریس دوره های قرون وسطی و دوران باستانی ایران در گروه آموزشی تاریخ دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران مشغول است.
فعالیتهای آموزشی : تدریس در دوره های كارشناسی ،كارشناسی رشد و دكتری در گروه تارخ دانشگاه تهران. عناوین دروس آموزشی ارائه شده توسط شیرین بیانی: كارشناسی : • تاریخ ایران دردوره سلوكی واشكانی • تاریخ ایران ازمغولتا كارشناسی ارشد : • بررسی ومطاله انتقادی ادیان ایران با • تاریخ تحولات سیاسی ومناسبات فرهنگیوتمدنی ایران واسلام • تاریخ تمدن وفرهنگ اسلامی • نقدوبررسی ایران باستان • نقدوبررسی تاریخ مغول تیمورحك دكتری: • بررسی وتحلیل اسنادارشیوی وكتاب • تاریخ اجتماعی ایران • تحول سیاسی اجتماعی بعدازاسلام • مناسبات ایران باستان • هنرهاوصنایع ایران بعدازاسلام
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : شیرین بیانی درتاسیس كتابخانه ملی شهر ندوشن یـــــزد فعالیت مستمری از خود نشان داده است. وی همچنین به مراكز درمانی نیز كمك می كند.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : شیرین بیانی بر این باور است كه هر زن ابتدا می بایست به خانه و خانواده بپردازد.چون وی معتقد است كه بزرگترین مسئولیت یك زن تربیت فرزندان نیك برای تحویل دادن به جامعه ،ترتیب امور همسر برای آمادگی وی در پیشبرد كارهایش است.خانم شیرین بیانی علاوه بر امورات زندگی به نگارش چندین كتاب ، مقالات زیادی نگاشته است كه در مجلات معتبر داخلی و خارجی چون مجلات : یغما ، راهنمای كتاب ، بررسی های تاریخی ، هستی و ایرانیكا ( چاپ دانمارك ) به چاپ رسیده است. او گذشته از اینها ، سخنرانی چیره دست نیز هست و در مجامع بین المللی علمی از قبیل : كنگره ی بین المللی خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی ، كنگره ی بین المللی بیهقی ، مطالعات ایران شناسی و ازاین قبیل به سخنرانی هایی پرداخته كه در مجموعه های وابسته به كنگره ها و مجلات معتبر به چاپ رسیده است. او در پیگیری پژوهش های علمی خود به كشورهای فرانسه ، انگلیس ، سوئیس ، ایتالیا ، یونان ، بلغارستان ، لهستان ، اسپانیا ، پرتغال ، آلمان ، تركیه ، مصر ، كویت ، هندوستان ، چین ، اردن ، عراق ، امارات متحده عربی و آمریكا سفر كرده و هربار با ره آوردهای سودمندی به وطن بازگشته است.
همفکران فرد : مولانا جلال الدین رومی بلخی در روشنفكری زندگی شیرین بیانی تاثیر داشته است. همچنین پدر و مادر و در بسیاری موارد همسر وی ، همفكران او بوده و هستند.
آرا و گرایشهای خاص : درباره گرایش شیرین بیانی می توان گفت كه به عرفان گرایش دارد. بدین گونه او اعتقاد دارد كه باید بسوی كمال گام برداشت.خودشناسی را ضروری می داند و دانش را چراغ فرا راه.عشق را ملاط همه اموز زندگی می داند و انسان را بی عشق نمی تواند تصور كند.در توضیحی افزون تر ،شیرین بیانی معتقد است كه سنت های ایرانی را با تطبیق با وضع در روز می بایست ارج نهاد و بكار گرفت و مدرنیته را با گزینشی صحیح و مطابق با فرهنگ و تمدن ایرانی به آن پیوند داد.دقت در انتخاب هر دو كاری دقیق و سخت است كه همواره خانواده اش به پیروی از آنان در این راه اقدام كرده اند و به نتیجه ای مطلوب رسیده اند.
جوائز و نشانها : شیرین بیانی به اخذ متجاوز از ده لوح تقدیر از مراكز علمی - فرهنگی و دانشگاهی نائل آمده است. مهمترین آنها لوح تقدیر از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران می باشد(سال 1382) .و همچنین لوح های تقدیری بمناسبت انتخاب كتاب"دین و دولت در ایران عهد مغول" تالیف وی به عنوان كتاب نمونه سال جمهوری اسلامی ایران در سال (دوره پانزدهم كتاب سال)1375 ،لوح تقدیر برای انتخاب كتاب او به عنوان كتاب سال دانشگاه تهران در رشته علوم انسانی در سال 1375 در یافت كرده است و همچنین در این راستا موفق به دریافت لوح تقدیر به همراه50 سكه بهار آزادی گردید كه جایزه ی نقدی آن به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اهداء شد تا كمكی برای تأسیس كتابخانه ملی شهر ندوشن یزد باشد.
چگونگی عرضه آثار : شیرین بیانی حدود 35 مقاله نگاشته است كه یا به صورت كتاب و مجموعه به چاپ رسیده و یا زیر چاپ است. و قبل از آن در مجلات معتبر داخلی و تعداد اندكی در مجلات معتبر خارجی انتشار یافته است. مقالات ارائه شده در همایشها • بیانی شیرین ,"بابا طاهر از اقطاب فرقه قلندریه ",كنگره بزرگداشت بابا طاهر ,همدان /.ایران ,02-,فروردین,1379 • بیانی شیرین ,"پیوند ادبیات و تاریخ در ایران ",كنگره زبان فارسی,شیراز /ایران ,02-,فروردین,1379 • بیانی شیرین ,"فرقه قلندریه در دوره ایلخانی",كنگره بین المللی مغول شناسی,تهران/ایران ,01-,فروردین,1376 • بیانی شیرین ,"هویت ایرانی از خلال بوستان سعدی",كنگره هویت ایرانی,لندن /انگلیس ,01-,فروردین,1376 • بیانی شیرین ,"زن در تاریخ بیهقی",كنگره بین المللی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی,مشهد /ایران ,01-,فروردین,1349 • بیانی شیرین ,"بررسی اوضاع اجتماعی ایران از خلال جامع التواریخ رشیدی",كنگره بین المللی خواجه رشید الدین فضل االله همدانی,تهران /ایران ,01-,فروردین,1348

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  ایران در برخورد با مغول
      ویژگی اثر : از انتشارات كتابخانه ی طهوری در سال 1353 .
2  پنجره ای بسوی تاریخ
      ویژگی اثر : مجموعه شانزده مقاله - انتشارات اساطیر -در دست چاپ
3  تاریخ آل جلایر
      ویژگی اثر : از انتشارات دانشگاه تهران در سال 1343- این كتاب به زبان فرانسه و رساله دكتری وی بوده است كه در دانشگاه سوربن پاریس از آن دفاع شده است و بعد ها توسط خود وی به فارسی برگردانده شده است.این اثر بزبان قزاقی نیز ترجمه شده است
4  تاریخ ایران باستان ( دوره ی سلوكی و اشكانی )
      ویژگی اثر : از سری تألیفات زیر چاپ.
5  تاریخ ایران باستان از ورود آریایی ها تا سقوط هخامنشیان
      ویژگی اثر : از سری تألیفات زیر چاپ.
6  تاریخ ایلخانان
      ویژگی اثر : از سری تألیفات زیر چاپ.
7  ترجمه ی كتا ب تاریخ سری مغولان
      ویژگی اثر : تألیف : چائویی شه ، از انتشارات دانشگاه تهران در سال 1350 -اولین منبع درباره تاریخ مغول و چنگیز خان است كه 13 سال پس از در گذشت این خان تدوین شده است . و اصل آن بزبان چینی بوده است.
8  ترجمه ی كتاب تاریخ عیلام
      ویژگی اثر : تألیف : پیر آمیه ، از انتشارات دانشگاه تهران در سال 1349 .
9  ترجمه ی كتاب چنگیزخان
      ویژگی اثر : تألیف : ولادیمیر تسف ، از انتشارات اساطیر در سال 1363 .
10  ترجمه ی كتاب نظام اجتماعی مغولان
      ویژگی اثر : تألیف : ولادیمیر تسف - انتشارات بنگاه ترجم و نشر كتاب - تهران 1346
11  ترجمه ی كتاب نظام اجتماعی مغولان ؛ فئودالیسم خانه به دوشی
      ویژگی اثر : تألیف : ولادیمیر تسف ، از انتشارات بنگاه ترجمه و نشر كتاب در سال 1346 .
12  ترجمه ی مهمانخانه ی آنژگارین
      ویژگی اثر : تألیف : دسكور.كتاب داستان برای نوجوانان و جوانان در سال 1332- این اثر شیرین بیانی هنگامی كه پانزده سال داشت ترجمه گردید و بكوشش پدرش خانبابا به چاپ رسید .دكتر ناتل خانلری مقدمه ای بر آن نگاشت.
13  تیسفون و بغداد در گذر تاریخ
      ویژگی اثر : تالیف,انتشارات جامی ,1377
14  دین و دولت در ایران عهد مغول
      ویژگی اثر : مجموعه ای مشتمل بر سه جلد از انتشارات مركز نشر دانشگاهی در سال 1367 ، 1371 و 1375 - برنده جایزه بهترین كتاب سال جمهوری اسلامی ایران در دوره پانزدهم كتاب سال در رشته علوم انسانی و اخذ لوح تقدیر بسال 1375 و برنده جایزه بهترین كتاب سال دانشگاه تهران در رشته علوم انسانی در سال 1375. آشنایی با كتاب: «دین و دولت در ایران عهد مغول»: دین و دولت در ایران عهد مغول؛ شیرین بیانی؛ تهران: مركز دانشگاهی، 3ج، جلد سوم، 1375. دوران فرمانروایی ایلخانان مغول در ایران را می توان یكی از شگفت انگیزترین و پُرتحرك ترین ادوار این كشور به شمار آورد. در این عهد است كه درخت فتوحات چنگیزی به بار می نشیند و برای بازماندگانش ثمری شیرین می دهد، ولی این لقم? گلوگیر به سختی قابل بلعیدن بود. در طول زندگی حكومت ایلخانی، پیوسته دو تلاش متقابل و در ضمن خستگی ناپذیر از جانب حكومت و مردم مشاهده می شود. از یك سو، تلاش حكومت برای تحكیم هرچه بیشتر مبانی قدرت و قبولاندن آن به اتباع ایرانی و از سوی دیگر تلاش مردم در جهت كمر راست كردن و تجدید حیات خویش. به بیان نویسند? كتاب، پیوستگی دین و دولت در دورانهای گوناگون تاریخ ایران به چشم می خورد. این پیوستگی كه ریشه در قبل از اسلام دارد، با ورود اسلام و به ویژه در دور? صفوی به اوج رسیده، در نتیجه دین آمیخته شده با فرهنگ ملی، مجموع معتقدات ایران را در برمی گرفت. از این رو، مغولان در هجوم به ایران و فتح آن با معتقدات مردم روبه رو بوده اند كه می بایست یا آن را ریشه كن كنند یا با آن كنار آیند و این نبردی بود كه تا زمان اسلام آوردن حكومت مغولی مستقر در ایران، همچنان ادامه داشت. این موضوع خاص و مهم، محتوای كتاب نویسنده را تشكیل می دهد كه 3 جلد را شامل می شود. در جلد اول رویارویی دو طرز تفكر و دو فرهنگ ناهمگون و نابرابر (غالب و مغلوب) روشن می شود. ادام? این نبرد و نفوذ و حضور ایرانیان در امور دیوانی و ادار? كشور مطالب جلد دوم را در برمی گیرد. در جلد سوم نیز مسائل سیاست خارجی حكومت ایلخانی در مرزهای شرقی و مرزهای غربی ایران در روزگارانی مطرح شده كه جهان اسلام از سویی در رویارویی با عنصر بیگان? مغول و از سوی دیگر در تكاپوی رهایی از تتم? جنگهای صلیبی با جهان غرب است.
15  زن در ایران عصر مغول
      ویژگی اثر : از انتشارات دانشگاه تهران در سال1352 .
16  شامگاه اشكانیان و بامداد ساسانیان
      ویژگی اثر : از انتشارات دانشگاه تهران در سال 1355 .
17  كرمساز دوصد كیش
      ویژگی اثر : درباره مولانا جلال الدین _انتشارات جامی -تهران 1382
18  مجموعه مقالات
      ویژگی اثر : از سری تألیفات زیر چاپ.
19  مغولان و حكومت ایلخانی در ایران
      ویژگی اثر : انتشارات سمت - تهران 1379
20  هشت مقاله در زمینه ی تاریخ
      ویژگی اثر : از انتشارات توس در سال 1352


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,