تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

استاد ابراهیم پور داود ادیب
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 15 و 23 دقیقه و 37 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

استاد ابراهیم پور داود ادیب


خلاصه : استاد ابراهیم پور داود ادیب ،مورخ و سخنور معاصر در سال 1264 ه.ش در شهر رشت به دنیا آمد. وی مقدمات فارسی و عربی را در زادگاهش آموخت و در سال 1284ه.ش برای تحصیل حكمت و طب قدیم به تهران آمد. پور داود در آغاز نهضت مشروطه برای كسب علوم جدید به بیروت رفت. وی پس از دو سال و نیم اقامت در لبنان به ایران بازگشت و رهسپار فرانسه شد و در پاریس به تحصیل علم حقوق پرداخت. استاد پور داود در سال 1307 به اروپا بازگشت و در سال 1311 به درخواست رابیند رانات تاگور شاعر و فیلسوف هندی به تدریس فرهنگ ایران در دانشگاه ویسوبهارتی شهر شانتی نیكیتان پرداخت . پس از آن پور داود مجددا مطالعات خود را در اروپا ادامه داد. وی در سال 1316 به دعوت مسئولان دانشگاه تهران، برای تدریس زبانها و ادبیات ایران پیش از اسلام دعوت شد. پور داود از این تاریخ تازمان بازنشستگی در دانشكده ادبیات دانشگاه تهران به تدریس و تحقیق فرهنگ ایران باستان، زبان اوستا و تاریخ حقوق‌ایران باستان اشتغال داشت.ایشان در سال 1347 در سن هشتاد و سه سالگی در شهر رشت درگذشت.
گروه : علوم انسانی
رشته : تاریخ
گرایش : تاریخ و ادبیات ایران پیش از اسلام،
تحصیلات رسمی و حرفه ای : ابراهیم پور داود مقدمات فارسی و عربی را در زادگاهش آموخت و در سال 1284ه.ش برای تحصیل حكمت و طب قدیم به تهران آمد. پور داود در آغاز نهضت مشروطه برای كسب علوم جدید به بیروت رفت. وی پس از دو سال و نیم اقامت در لبنان به ایران بازگشت و رهسپار فرانسه شد و در پاریس به تحصیل علم حقوق پرداخت. پور داود پس از شروع جنگ جهانی اول به ایران بازگشت و در كرمانشاه دست به‌انتشار روزنامه‌ای بنام رستخیز زد و پس از چند ماه مجددا عازم اروپا شد و در آلمان با ایران‌شناسان و طرز كار آنان آشنا شد. از این زمان به بعد پورداود به رشته ایران شناسی به‌ویژه زبان و فرهنگ ایران علاقه‌مند شد و زندگی خود را وقف مطالعه و پژوهش تاریخ ایران باستان كرد. وی در سال 1303 ه.ش به ایران بازگشت و پس از یك سال و نیم به هندوستان رفت و با دستیابی به برخی از منابع آئین ایران باستان، بخشی از تفسیر اوستا را منتشر كردو یك سلسله سخنرانی نیز در باره ایران و فرهنگ كهن آن ایراد كرد كه در كتابی بنام خرمشاه گرد آوری شد.
زمان و علت فوت : پور داود در سال 1347 در سن هشتاد و سه سالگی در شهر رشت درگذشت.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : استاد پور داود در سال 1307 به اروپا بازگشت و در سال 1311 به درخواست رابیند رانات تاگور شاعر و فیلسوف هندی به تدریس فرهنگ ایران در دانشگاه ویسوبهارتی شهر شانتی نیكیتان پرداخت و ضمن اقامت یك ساله خود در هند صد بند ازاشعار تاگور را از بنگالی به فارسی برگرداند; پس از آن پور داود مجددا مطالعات خود را در اروپا ادامه داد. وی در سال 1316 به دعوت مسئولان دانشگاه تهران، برای تدریس زبانها و ادبیات ایران پیش از اسلام دعوت شد. پور داود از این تاریخ تازمان بازنشستگی در دانشكده ادبیات دانشگاه تهران به تدریس و تحقیق فرهنگ ایران باستان، زبان اوستا و تاریخ حقوق‌ایران باستان اشتغال داشت. وی در سال 1317 به عضویت دائمی فرهنگستان ایران درآمد. پور داود در سال 1324 انجمن ایران شناسی را در تهران دایر كرد و پس از دو سال آموزشگاهی برای ایرانشناسی بوجود آورد كه مدت دو سال دوام داشت.استاد پور داود در سال 1341 ه.ش به عضویت شورای فرهنگی (سلطنتی) وقت منصوب شد.در سال 1342 دانشگاه دهلی به او درجه دكتری افتخاری داد و در سال‌1344 به عنوان اولین دانشمند ایرانی به عضویت آكادمی جهانی هنر و دانش برگزیده شد.
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : ابراهیم پور داوددر سال 1324 انجمن ایران شناسی را در تهران دایر كردو پس از دو سال آموزشگاهی برای ایرانشناسی بوجود آورد كه مدت دو سال دوام داشت
جوائز و نشانها : در سال 1324 دانشگاه تهران طی مراسم بزرگداشتی از خدمات علمی و فرهنگی ابراهیم پور داودقدردانی كرد و به همین مناسبت در سال 1325 یاد نامه‌ای مشتمل بر شرح احوال و آثار او به كوشش دكترمحمد معین به زبان فارسی و زبانهای اروپائی منتشر شد. پور داود در سال 1345 جایزه بزرگ تاگور را از دولت هندوستان دریافت كرد و درسال 1346 به دریافت نشان علمی و عنوان شوالیه دوسن سیلوستر (DeSilvester)از دربار واتیكان مفتخر گردید

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  آناهیتا،
      ویژگی اثر : تهران (1343)
2  ایرانشاه(تاریخچه مهاجرت زرتشتیان به هند)
      ویژگی اثر : بمبئی 1344
3  پوراندخت نامه،
      ویژگی اثر : بمبئی (1306)
4  خرده اوستا
      ویژگی اثر : (تفسیر مجموعه اوستا بامتن اوستائی) بمبئی، ( 1310)
5  سوشیانت بمبئی
      ویژگی اثر : 1306
6  فرهنگ ایران باستان،
      ویژگی اثر : تهران (1326)
7  گاتها، نخستین بخش از كتاب مینوی اوستا،
      ویژگی اثر : بمبئی (1305)
8  گفت و شنود پارسی
      ویژگی اثر : (برای دبیرستانهای هند) بمبئی (1312)
9  هرمزد نامه،
      ویژگی اثر : تهران(1331)
10  یزد گرد شهریار،
      ویژگی اثر : بمبئی (1312)
11  یسپرد،
      ویژگی اثر : تهران (1342).
12  یشتا بخش نخست
      ویژگی اثر : 1307


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,