تبلیغات
IRAN
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
امیدوارم خواسته هایتان را برآورده کرده باشم
علی رضا زال پور شانزده ساله
ایمیل1:goal.aftabgardon@yahoo.com
ایمیل2:goal.aftabgardon@mihanmail.ir
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
شما عملکرد این وب لاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

محسن‌ روستایی‌
ارسال شده توسط alireza zalpour در ساعت ساعت 19 و 31 دقیقه و 29 ثانیه
روی ادامه مطلب کلیک کنید

محسن‌ روستایی‌


خلاصه : محسن‌ روستایی‌ در سال‌ 1342. ش‌ در شهر درود - لرستان‌ به‌ دنیا آمد.وی‌ بیش‌ از 12 سال‌ است‌ كه‌ از پژوهشگران‌ و كارشناسان‌ ارشد اسناد تاریخی‌ سازمان‌ اسناد و كتابخانة‌ ملی‌ ایران‌ می‌باشد. كتاب "تاریخ‌ طب‌ و طبابت‌ در ایران‌ " تالیف وی ، در دوره بیست و دوم انتخاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان كتاب سال برگزیده شده است.
گروه : علوم انسانی
رشته : تاریخ
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : محسن روستایی بیش‌ از 12 سال‌ است‌ كه‌ از پژوهشگران‌ و كارشناسان‌ ارشد اسناد تاریخی‌ سازمان‌ اسناد و كتابخانة‌ ملی‌ ایران‌ می‌باشد
جوائز و نشانها : محسن روستایی‌ در سال‌ 1380 از سوی‌ سازمان‌ مدیریت‌ و برنامه‌ ریزی‌ كشور به‌ عنوان‌ پژوهشگر نمونة‌ سال‌ برگزیده‌ شد.از دیگر افتخارات ایشان انتخاب كتاب "تاریخ‌ طب‌ و طبابت‌ در ایران‌ " تالیف وی ، در دوره بیست و دوم انتخاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان كتاب سال می باشد.
چگونگی عرضه آثار : محسن روستایی حدود 60 مقالة‌ تحقیقی‌ و مبتنی‌ بر سند در مجلات‌ معتبر كشور به چاپ رسانده است. آخرین‌ پژوهش‌های‌ ایشان‌ كتاب‌ دوجلدی‌ در تاریخ‌ نخستین‌ فرهنگستان‌ ایران‌ به‌ روایت‌ اسناد است‌ كه‌ پس‌ از ده‌ سال‌ تفحص‌ و 3تحقیق‌ برای‌ چاپ‌ آماده‌ شده‌ است.

 

--------------------------------------------------------------------------------
آثار :
    1  اسناد مطبوعات‌ ایران‌ (1320 - 1332 ش.)
      ویژگی اثر : 4 جلد
2  اعتضاد فرهنگ‌
      3  تاریخ‌ طب‌ و طبابت‌ در ایران‌
      ویژگی اثر : 2 جلد،تالیف،این كتاب ، در دوره بیست و دوم انتخاب كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان كتاب سال معرفی و برگزیده شد. آشنایی‌ با كتاب‌ :تاریخ‌ طب‌ و طبابت‌ در ایران‌ (از عهد قاجار تا پایان‌ عصر رضا شاه) تاریخ‌ طب‌ و طبابت‌ در ایران‌ (از عهد قاجار تا پایان‌ عصر رضا شاه) به‌ روایت‌ اسناد / محسن‌ روستایی. - تهران: سازمان‌ اسناد و كتابخانة‌ ملی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران، 1382. 2 ج.: مصور. كتابنامه. مندرجات: ج‌ 1. قوانین‌ و نظامنامه‌های‌ طبی، گزارشات‌ صحی‌ و بهداشتی، ایجاد مدارس‌ عالی‌ طب‌ و مراكز صحی‌ و درمانی‌ و... ج‌ 2. شرح‌ حال‌ طبیبان‌ نامدار و ناشناخته‌ ایران. شناخت‌ تاریخ‌ و تحولات‌ هریك‌ از علوم‌ و دانش‌ها، در شناخت‌ هویت‌ آن‌ علوم‌ از یك‌ سو و شناخت‌ هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ها از سوی‌ دیگر نقشی‌ به‌ سزا دارد؛ و از این‌ میان‌ تاریخ‌ طب‌ و طبابت‌ به‌ دلیل‌ گستردگی‌ آن‌ و آثاری‌ كه‌ دانش‌ طب‌ در دو حوزة‌ تخصصی‌ و عمومی‌ دارد، از اهمیت‌ ویژه‌ای‌ برخوردار است. بررسی‌ تحولات‌ طب‌ و طبابت‌ در ایران، نیاز به‌ تحقیقات‌ گسترده‌ و دامنه‌داری‌ دارد كه‌ با توجه‌ به‌ شرایط‌ تاریخی‌ خاص‌ هر دوره، می‌بایست‌ پژوهش‌ و نگرش‌ متناسبی‌ را طرح‌ریزی‌ كرد و سپس‌ به‌ ثمر نشاند. نویسندة‌ كتاب‌ با مراجعه‌ به‌ حدود 2000 فهرست‌ با انتخاب‌ اسنادی‌ مشتمل‌ بر اعلانات، گزارش‌های‌ صحی‌ و طبی، استشهادنامه‌های‌ محلی‌ راجع‌ به‌ اطبا، تصدیقنامه‌ها و پرونده‌های‌ دیوانی‌ طبیبان‌ و اسناد مدرسة‌ طب‌ دارالفنون... و خلاصة‌ هر سندی‌ كه‌ از دیدگاه‌ یك‌ پژوهش‌ اسنادی‌ و تاریخی‌ می‌توانسته‌ است‌ گرهی‌ از تاریخ‌ طب‌ و طبابت‌ را باز كند، طرح‌ جامع‌ تاریخ‌ طب‌ ایران‌ را پی‌ریزی‌ نموده‌ است. نویسنده‌ در جلد اول‌ كتاب‌ كوشیده‌ است‌ خوانندگان‌ را با سیر تحول‌ و روند تاریخی‌ طب‌ و طبابت‌ در ایران‌ (عهد قاجار و پهلوی) آشنا سازد و این‌ مقوله‌ از تاریخ‌ را تبیین‌ و بررسی‌ نماید و با استناد به‌ فصول‌ كتاب، رابطه‌ای‌ منطقی‌ میان‌ اسناد نو یافته، با منابع‌ موجود و قابل‌ اعتنا ایجاد نماید. فصول‌ و اسناد مربوط‌ به‌ قوانین‌ طبابت، اعلانات‌ و گزارشات‌ صحی، انعقاد قرارداد میان‌ دولت‌ ایران‌ با اطبای‌ فرنگی‌ و اسناد مربوط‌ به‌ اوضاع‌ بهداشتی‌ و شیوع‌ بیماری‌های‌ مسری‌ نسبت‌ به‌ سایر بخش‌های‌ كتاب‌ از تنوع‌ و نوآوری‌ بیشتری‌ برخوردار است. جلد دوم‌ كتاب‌ هم‌ منحصراً‌ اختصاص‌ دارد به‌ شرح‌ حال‌ رجال‌ طبیبان‌ عهد قاجار و اوایل‌ عهد پهلوی‌ كه‌ به‌ تناسب، نقش‌ علمی‌ و تاریخی‌ كه‌ ایفأ نموده‌اند، تنظیم‌ و نوشته‌ شده‌اند. این‌ جلد از دو قسمت‌ مجزا تشكیل‌ شده‌ است، بخش‌ اول‌ شامل‌ شرح‌ حال‌ 191 نفر از رجال‌ طبیبان‌ و با محوریت‌ سند تألیف‌ و تنظیم‌ شده‌ است. قسمت‌ دوم‌ نیز شامل‌ كتابچة‌ مستندی‌ است‌ از 213 نفر از طبیبان‌ عهد قاجار و پهلوی‌ كه‌ فهرست‌وار اطلاعات‌ مربوط‌ به‌ آنان‌ در این‌ كتابچه‌ تقدیر شده‌ است.


موضوع مطلب : مشاهیر ایرانی,
برچسب ها : www.118ba118.com,